Regionálne voľby vo Francúzsku v číslach

Nedá sa povedať, že by Národný font (NF) pohorel či utrpel porážku ako sa v súčasnosti píše v mnohých médiách. Nepoznám ambície strany pred 2 kolom volieb, ale na debakel to nevyzerá. Rozhodne boli tiež predčasné úvahy o raketovom nástupe Marine le Pen v súčasných dňoch. Jej čas ešte zatiaľ nenastal.
S výnimkou regiónu Ile de France si NF v druhom kole polepšil, avšak nie tak výrazne ako konkurečné strany.
Ľavica v obave pred NF vzdala 2 regióny Provence a Pas de Calais (Picardia), v snahe uvoľniť cestu pravici. Kalkulácia vyšla, ani jedna z dievčin rodu le Pen nevyhrala.
Štatistické údaje ukazujú, že volebná účasť v druhom kole všade výrazne stúpla. Rovnako v prvom kole ostalo veľmi veľké množstvo „prepadnutých“ hlasov.
Úspech NF v prvom kole stál na disciplinovanosti jeho voličov, čo malo za následok, že v kole druhom chýbali rezervy. Z prepadnutých hlasov 1. kola NF „chytal“ najmenej zo všetkých, v niektorých regiónoch súperi svoje hlasy takmer zdvojnásobili.
V celofrancúzskom sumári je na prvom mieste pravica s 40,76 %, nasledovaná ľavicou 31,26 % a tretie miesto patrí NF s 27,98%. Samozrejme v akýchkoľvek voľbách je to volebný  systém, ktorý určí, ako sa konkrétne % pretavia do štruktúr volených orgánov.
Každopádne Marine le Pen z boja o prezidenstký palác rozhodne nie je z kola von. Za čas čo ostáva do prezidentských volieb sa môže mnohé zmeniť.

Je malý predpoklad, že vláda prezidenta Hollanda zmení život radového Francúza k lepšiemu. Skôr sa dá očakávať rýchly pokles životnej pohody väčšiny Francúzov, čo bude meniť i volebné preferencie.

Výsledky boli spracované podľa údajov z RTL. Za prípadné chyby sa ospravedlňujem, je aj pomerne nočná hodina a tých čísel bolo dosť.

Do výsledkov nebol zahrnutý ostrov Réunion, Korzika, Martinique, Guadeloupe a Francúzska Gyuana. Tieto územia majú značne odlišnú politickú scénu a počtom voličov sú nevýznamné a navyše okrem Korziky sú aj mimo Európy.

NF

Pridaj komentár