Reportáž o piešťanskej nemocnici: niet zatiaľ dôvod meniť napísané.

Naši čitatelia vedia, že si zakladáme na kvalite zdrojov aj keď píšeme o vzdialenej Sýrii, a dvojnásobne, ak sa nám udalosť stala „pod nosom“ a máme možnosť si ju preveriť priamo v teréne.

Reportáž s názvom Agresívne správanie spoluobčanov v nemocnici pobúrilo obyvateľov mesta sme priniesli v sobotu.

Dnes dve lokálne médiá nami zverejnené informácie spochybňujú.

NemocnicaPolicia

TV Piešťany  sa v článku pod názvom Polícia dementovala správy o incidente v piešťanskej nemocnici odvoláva na správu Policajného zboru SR:

V piatok, 8.4.2016 posádka Rýchlej zdravotnej pomoci  požiadala políciu o asistenciu, aby mohli poskytnúť pacientovi bezodkladnú pomoc, nakoľko sa okolo neho zhromaždilo viacero osôb.
K žiadnemu protiprávnemu správaniu zo strany Rómov nedošlo ani v Ratnovciach a ani v nemocnici, nebol narušený verejný poriadok, polícia nemusela voči nikomu zakročovať.
V nemocnici sa zhromaždilo viacero osôb, no správali sa v súlade so zákonom, žiadne osoby neboli predvedené.

zPiestan

Na stránke zPiešťan sa tiež píše o nepravdivom informovaní (pravdepodobne aj z našej strany), aj keď už len o polopravde – článok Správy o útoku Rómov na zdravotníkov sú pravdivé len spolovice

Uvádza sa tam však aj nasledovné:

„Posádka RZP Piešťany s pacientom bola fyzicky napadnutá, bola pod psychickým tlakom a napádajúci znemožňovali transport pacienta do nemocnice,“

potvrdil hovorca záchranárov Boris Chmel. Záchranárom preto museli asistovať policajti.
„Bol aktivovaný policajný zbor aj ďalšia posádka RZP Piešťany, ktorá pacienta prevzala a smerovala do nemocnice v Piešťanoch. Pacient však počas transportu exitoval,“

dodal Boris Chmel.

Teraz však nechcene obe médiá bijú medzi sebou, pretože:

a) ak je pravdivé vyhlásenie ktoré povedal Boris Chmel

b)  je správa Policajného zboru SR minimálne vďačnou témou na diskusiu

pretože ak platí a) a zároveň platí b) tak potom a + b = c a to c pravdepodobne potom znamená, že fyzicky napadnúť Posádku RZP s pacientom (Boris Chmel) je správanie sa v súlade so zákonom.

Bola tu možnosť, že správa Policajného zboru SR tak ako ju podala TV Piešťany nie je originálnou správou, ale neautorizovanou generalizáciou komunikácie  TV Piešťany s niekým z PZ, ktorá by pri plnom znení vyznela o niečo odlišne.

Dnes však TV Piešťany aktualizovala svoj článok, kde uviedla, že správu Polície prezentuje v plnom znení.

Ešte jedna poznámka. Stránka /zPiešťan.sk píše:

„Na miesto privolali aj mestských policajtov, ale po ich príchode už podľa zástupcu náčelníka Petra Gogola nebola súčinnosť hliadky potrebná, nakoľko sa situácia upokojila.“

Aká situácia sa mala upokojiť?

Kto a načo tam mestských policajtov vlastne volal ?

Či na exkurziu, aby sa pozreli nato, ako sa v nemocnici  „viacero osôb správa v súlade so zákonom“ ?

Sú tu tvrdenia ľudí s ktorými som rozprával  osobne a potvrdili info z článku, proti (nateraz neoverenému , oficiálny výstup Polície k predmetnej udalosti som zatiaľ neobjavil) tvrdeniu polície prezentovanému TV Piešťany.

Niekedy vedia pomôcť sociálne siete, zatiaľ tam však toho nie je veľa.

PNnemocnica

FBpnn1

 

Iste nedá sa vylúčiť možnosť, že svedkovia udalosti boli s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou v stresovej situácii, mohlo byť ich vnímanie deja subjektívne a lokálne. Čo sa dialo v jednom priestore chodby či haly, nemuselo sa diať v druhom.

Nie je cieľom Medzičasu znevažovať prácu Policajného zboru či životný štýl poniektorých spoluobčanov.

Ale tiež nie je cieľom ani opekňovať alebo vyhýbať sa problémovým témam, cieľ je informovať tak presne, ako sa len dá…

Vzhľadom k tomu, že okrem Medzičasu a RTPS vstúpili do tém ďalšie dve lokálne médiá (s odlišným prezentovaním udalostí), bude iste téma stále živá, čo prinesie viac ohlasov očitých svedkov z radov verejnosti v najbližších dňoch. A tak sa všetci dozvieme viac. Nemáme problém doterajšie info poopraviť, pokiaľ pôjde o hodnoverné svedectvá.

 

 

4 komentáre

 • Ztpckara spacifikuju uboha policia,mna 4 plne auta vedeli zatknut ked som sa branil napadnutiu asocialom Ferancom.Mna vedeli priputat o mreze.Mna vedeli poslat domov v noci v tricku s usmevom na perach v zime!Lebo mi nechceli dovolit si dat bundu.Mna vedia volat na sud za „vytrznictvo“!

 • Verzia PZ je nedôveryhodná, nebolo by to prvýkrát, kedy sa na pokyn kovošroťáka niečo takéto zametá pod koberec, len aby sa nenarušil „sociálny zmier“ a nenahnala voda na mlyn „extrémizmu“.

 • Moj zážitok nesúvisí s obsahom tohto článku, a toho predošlého.
  Ale vynorili sa mi vďaka nim spomienky. Asi 10 rokov staré.
  Vtedy nám posádka RZP (s lekárkou) priniesla na urgent pacienta, ktorého by už pri prvotnom kontakte za normálnych okolností, prehlásili za nebožtíka. Lenže široká rodina v osade prežívala hysterický záchvat, donútili posádku nebožtíka „začať oživovať a odviesť s húkačkou do nemocnice, aby ho zachránili“…
  Pani doktorka mi dala podpísať správu, lebo oni pacientov do márnice preniesť nemôžu, a na ARO už vôbec nie.
  Bolo čosi po 3-tej v noci. A vraj: „Pripravte sa, prídu vás zlynčovať“.
  Keby ona chudera vedela, čo mi tou vetou spôsobila. Nie, špivavú bielizeň nie.
  Pred 7-mou prišli dvaja skormútení príbuzní, povedala som im obligátne slová a podala ruku.
  Žiaden čurbes sa nekonal.
  Zrejme v Piešťanoch sa udial iný scenár, dedukujem, že ešte vážnejší.

 • Pingback: Reportáž o piešťanskej nemocnici: niet zatiaľ dôvod meniť napísané. | RTPS.sk

Pridaj komentár