Richard Sulík: HURÁ, GRÉCI VŠETKO ZAPLATILI

Predseda strany SaS Richard Sulík sa opäť vyjadril k starej známej téme o „rozumnosti“ správy a sanácie gréckeho dlhu. Aj keď to znie ako scéna z absurdnej komédie, bohužiaľ je všetko pravda…
…..

Včera Gréci uhradili všetky nedoplatky, potvrdil Medzinárodný menový fond (MMF). Aj Európska centrálna banka hlási, že Gréci načas splatili svoje záväzky. Žeby predsa len tí Gréci neboli bankrot? Alebo dokonca žeby sa začalo blýskať na lepšie časy kvôli „záchranným“ balíkom? Žiadne také, situácia je oveľa horšia.

Čo sa vlastne včera stalo?
Ako je známe, Grécko je bankrot a už koncom júna prestalo splácať svoje záväzky. Medzinárodnému menovému fondu neuhradilo Grécko niečo vyše dvoch miliárd Eur a Európskej centrálnej banke bolo včera splatných 3,5 miliardy Eur.

Aby sa eurohujeri mohli tváriť, že všetko je ok a politika „zachraňovania“ funguje, poskytol dočasný euroval EFSF v rozpore s pravidlami včera Grécku preklenovací úver vo výške 7,19 miliárd Eur. To sú ďalšie peniaze, ktoré nebudú nikdy splatené. Týchto 7,19 miliárd Eur bolo použitých nasledovne:
Nezaplatené splátky voči Medzinárodnému menovému fondu 2,05 miliardy Eur, včera splatná splátka voči Európskej centrálnej banke 3,50 miliardy Eur, príslušné úroky pre ECB 0,70 miliardy Eur, splátka voči Gréckej národnej banke 0,50 miliardy Eur, spolu 6,75 miliardy Eur.

Takže, zo sumy 7,19 miliárd Eur, ktoré grécka vláda od dočasného eurovalu EFSF dostala (a to v rozpore s pravidlami) išlo obratom 94 percent na staré dlhy a úroky. A toto má akože Grécku pomôcť?

Zároveň sa udiali dve veci: Po prvé, dve miliardy dlhu prešli z MMF na európskych daňovníkov a po druhé, grécky dlh opäť narástol (nový úver je 7,19 miliárd Eur, z neho splatené staré úvery len 6,05 miliárd Eur).

Gratulujem záchrancom!

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj:
Facebook

One comment

Pridaj komentár