Rozprávka o kozmickom pere a obyčajnej ceruzke

„Keď NASA poslala prvých kozmonautov do vesmíru, zistila, že písacie perá nefungujú pri absencii gravitácie. Vyriešením tohto problému poverila konzultantskú spoločnosť. Po desiatich rokoch a 12 miliónoch dolárov Američania majú perá schopné písať v akejkoľvek pozícii a v rozmedzí teplôt mínus 140 až plus 120 stupňov Celzia.

Rusi používajú ceruzky. „

Toľko často omieľaný, vtipný, ale nepravdivý príbeh o „kozmických technológiách“. V skutočnosti ako NASA, tak Rusi už od začiatku používali na obežnej dráhe práve ceruzky. Problémom bola občasná odlomená tuha, ktorá potom poletovala po kabíne, ale to bolo všetko. Rovnako tak používali aj prepisovačky: absencia gravitácie im skutočne moc nesvedčila, ale pretrepanie vždy celú vec spoľahlivo vyriešilo.

Kozmické pero (Space Pen) však skutočne existuje.

Space pen

Vyvinul ho magnát v oblasti písacích potrieb Paul C. Fisher – a to bez akejkoľvek objednávky či na vonkajší popud, úplne „na svoje triko“. V roku 1965 poslal výsledok svojho výskumu (ktorý údajne skutočne stál okolo milióna dolárov, avšak znovu opakujeme: platil ho z prostriedkov vlastnej firmy) do vesmírnej agentúry NASA, a tá po starostlivých testoch zaradila pero AG7 (Anti Gravity) do inventára všetkých letov s posádkou.

Space Pen uvod

Cena jedného takého „unikátneho pera“? V šesťdesiatych rokoch okolo troch dolárov za kus, dnes päť až desať ( Pozn. – u nás začína cena od desať eur, reklamu nerobíme, takže si stránku musíte nájsť sami). Fisherovi sa však jeho investícia bohato vrátila v podobe reklamy: Firma doteraz predala svojich „kozmických pier“ desiatky miliónov. A propo, v roku 1969 si ich stovku pre svoje kozmické misie zakúpili (a následne sa stali stálymi zákazníkmi) aj Rusi …

Zdroj:

http://www.oblohanadlani.eu/userfiles/dokumenty_cz/brozurka-pribehy_kosmickych_technologii.pdf

4 komentáre

Pridaj komentár