Rukojemnícka dráma vo Francúzsku

V kostole v Saint Etienne du Rouvray (departement Seine-Maritime, regióne Normandia), páchatelia, údajne vyzbrojení len nožmi, zadržiavali kňaza, 2 rádové sestričky a dvoch veriacich.

Informácii je veľmi málo, na mieste sú početné policajné jednotky.

Amaq

K činu sa prihlásil Islamský štát (ISIL). Tieto prihlásenia sa bývali brané s rezervou, ale pri posledných útokoch sa spravidla následne potvrdili videozáznamom, v ktorých páchateľ zvečnil svoje úmysly a presvedčenie.

Informácie o 11:15 uvádzajú, že je už po všetkom a obaja páchatelia boli zastrelení v čase okolo 10:45. Neskôr bola správa upresnená, jeden páchateľ je zastrelený, druhý zadržaný. Je však vážne zranený, v ohrození života.

Predtým sa jednej zo sestričiek podarilo utiecť. Druhá je vážne zranená v ohrození života.

Páchateľom sa však podarilo predtým zabiť kňaza. Podľa francúzskych médií útočníci podrezali kňazovi hrdlo.

Ďalší z rukojemníkov je zranený (zdroj: Le Figaro), iné zdroje hovoria o viacerých zranených.

Podľa Le Figaro páchatelia vnikli nepozorovane do kostola počas bohoslužby. Minimálne jeden z páchateľov výzorovo (fúzy, čiapka) pôsobil ako moslim.

Podľa Le Figaro polícia upodozrieva islamistu alžírskeho pôvodu Sida Ahmeda Ghlama z podielu na udalosti.

Zo Švajčiarska prišla informácia, že jeden z páchateľov bol v roku 2015 vyhostený zo Švajčiarska za sklony k džihádu. Francúzske úrady nateraz totožnosť páchateľov nezverejnili, aj keď je im pravdepodobne známa.

Francúzsky premiér Manuel Valls označil útok ozbrojených mužov za barbarský čin. Čo k tomu povedať, pane premiére, vy jste hlava, bez vás by sme na to neprišli.

 

St-Etienne

Dráma sa odohrala v kostole foto: Wikipedia

18 komentárov

 • Mam riesienie hodne logiky Europskej komisie, kedze problem nieje v islame, migrantoch, moslimoch a ani v teroristoch ale v xenofobnych a netoleratnych povodny obcanoch europy s okamzitou patnostnou by mal zacat platit novy europsky zakon.

  EK by mala celoplosne zaviest zakon platiaci pre kazdy typ media od (printovych az po TV) kde by bolo prisne nariadene,
  ze o negativnych udalostiach tykajucich sa migrantov sa nesmie informovat, informovat sa moze len o
  prinosoch migracie(ak by sa ziadne nenasli tak sa nejake..“najdu“).

  Tymto by sa vyriesil problem nenavisti k prichadzajucim mesinam, protestov, sireniu xenofobie a zaroven by sa zmensil odpor
  obyvatelsta v krajnach ktori prjimat utecencov nechcu. Akekolvek neoficilane informacie o utokoch by sa posunuli do
  roviny konspiracii na ktore by mainstream nemusel reflektovat.

  • Taky zákon maju zidia o hokauste, nemůžeme tu mať dvě nadřazené rasy, to by nerobilo dobre

  • Eva Juhárová

   Ja za seba chápem Váš komentár ako ironický, ale zároveň upozorňujem, že tento Váš návrh už spracovávali na serveri Britské listy 24. júla tohto roku, nech sa páči:
   „Hysterie se hodí i médiím, neboť stoupá jejich sledovanost, vytváří se dojem, že se děje něco nesmírně důležitého, co hýbe celým státem a zaslouží si pozornost občanů. Ve skutečnosti žádný z těchto útoků, dokonce ani útoky rozsahu londýnského nebo pařížského útoku, nemůže pohnout celým státem a nějak výrazně mu uškodit, pokud reakce na útoky je odborná a účinná, tedy z větší části neveřejná, a pokud neslouží k účelové mediální a politické agendě. „-

   http://www.blisty.cz/art/83090.html

   Názov článku: Skutečné nebezpečí je mediální a politická hysterie, nikoliv terorismus

 • Tak tentoraz to boli barbari. Tí vykonali barbarský čin.
  Ešte že to neboli moslimovia a s islamom to nemá (ako vždy) nič spoločné.

 • Všetko čo má neeurópsky pôvod, alebo vyznáva islam treba na princípe kolektívnej viny z Európy vyhostiť. I keby to bolo bolestivé riešenie, iste je to ako menšie zlo prijateľnejšie, ako nechať vyvražďovať našich spoluobčanov.
  A preto volím „extrémistov“. Iba tí sú konzistentní od samého začiatku a ako jediní si dokázali udržať zdravý rozum.

 • 2 afgánci (podľa de) kontra kňaz 92 rokov = moslimska ferovka

 • Ja normalne tych lavicovych liberalov z redakcie dennika SME lutujem. Sefredaktorka napise komentar k udalostiam poslednych 2 dni, snazi sa vysvetlit nevysvetlitelne a na treti den sa opat ukaze nejaky idiot, ktory jej pracu znici. Ze ju to este bavi…

  Avsak zacinam byt znepokojeny – tych sprav o utokoch radikalov je az prilis vela. Bud je uhorkova sezona a fakt nemaju o com pisat, alebo uz situacia prekracuje hranice a nedari sa im to ututlavat ( vid kolinsky Silvester – 4 dni to tajili, az to nakoniec prasklo ). Pripadne doslo v zakulisi k zmene doktriny o informovani o podobnych utokoch.

  Tak ci onak, zacina to byt kriticke a mozeme sa pripravit na dve moznosti. Alebo nejaky Urban II. vyhlasi „Deus Vult“, alebo sa mozeme pripravovat na naval utecencov z Nemecka a Francuzska…

  • alebo : robia nieco v zakulisi, a tak potrebuju nejake „zaujimave“ divadlo na scene.

   alebo: ludia co sem mali prist uz su tu, tak prechadzame na Fazu Dva.

   alebo: …..

   berme to jako to je, zacnime cvicit jak svaly, tak techniku boja s nozom.

   • alebo si kupme aspon nejaky paralyzer

    • Paralyzér, spreje a podobné hračky pre deti ti nepomôžu, útočníka si najprv musíš pustiť k telu aby si ich mohla použiť, čo znižuje úspech nutnej obrany.
     Najefektívnejšou obranou je strelná zbraň, dá sa ňou odvrátiť takmer akýkoľvek útok a páchateľov si môžeš držať pekne od tela.

 • zacal odpocet k „samovznieteniu“ mesity.

Pridaj komentár