Rusi neprichádzajú, hovorí zakladajúci CEO CNN

Rusi neprichádzajú II.

Reese Schonfeld

Reese Schonfeld

Asi pred rokom som napísal článok, že Rusi neprichádzajú, v ktorom som naznačoval, že Vladimir Putin nie je strašidlo, za aké ho mnohí a hlavne republikáni, považujú.

Pred piatimi rokmi som napísal článok, „Čaj s Medvedevom„, v ktorom som opisoval, ako na naše stretnutie v ruskom Bielem dome prišiel neskoro kvôli tomu, že „on [Medvedev] sa na poslednú chvíľu zdržal pri správe od iránskeho [vtedy] prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.“ V nej „Ahmadínedžád kritizoval Rusko a ruského prezidenta za to, že súhlasili so Spojenými štátmi na podpore ďalších sankcií voči Iránu kvôli jeho pokračujúcemu jadrovému programu… Prezident Medvedev nám povedal, že oznámil Ahmadínežádovi, že si cení susedský a srdečný vzťah Ruska s Iránom a že si želá, aby tento vzťah aj naďalej pokračoval, ale že v tomto prípade bude podporovať Spojené štáty, pretože verí, že sankcie boli v najlepšom záujme obyvateľov Ruska a on sa vždy snažil konať v najlepšom záujme svojej krajiny.“

Na tomto mieste je dôležité si uvedomiť, že Rusi majú právo veta v OSN a v prípade, že by sa tak rozhodli, mohli vetovali všetky sankcie na Irán, ktoré uložilo OSN. Neurobili to. A toto odopretie umožnilo nám, Američanom, vyvinúť tlak na Iráncov, ktorý ich priviedol za rokovací stol v Ženeve, kde USA, Rusi a ďalšie európske krajiny uzavreli v týchto dňoch sa dokončujúcu dohodu, v ktorej sa Iránci vzdajú svojho práva zostrojiť atómovú zbraň.

Medzitým Vladimír Putin opäť zaujal funkciu prezidenta Ruska a pôsobil, ako veril, že je v najlepšom záujme ľudí v Rusku. Keď sa vláda Ukrajiny zmenila z proruskej na vládu NATO pozitívnu a ľudia východnej Ukrajiny, z ktorých mnohí sú Rusi, zobrali do rúk zbrane na obranu svojej zeme, Putin na obranu dodal zbrane a vojenské lietadlá (pozn.pr. – Rusko určite nikdy nedodalo lietadlá. Na neutralizáciu vzdušných síl protivníka stačia protilietadlové osobné komplety, tzv „manpady“). Výsledkom je pokračujúca bitka medzi slabou ukrajinskou armádou a Rusmi podporovaným ozbrojeným odporom v Donecku a okolitom území, ktoré momentálne ovláda.

Krym je iný príbeh. Putin tam poslal ruské sily prevziať oblasť od Ukrajincov. Mal iný motív: Môj priateľ, Igor Makurin, ktorý bol v New Yorku mnoho rokov šéfom kancelárie TASS a po návrate do Ruska sa oženil so Xéniou, pravnučkou Nikitu Chruščova mi povedal, že na Chruščova dnes v Rusku spomínajú ako na muža, ktorý dal Krym Ukrajincom a Rusi mu to nikdy neodpustia. Predpokladám, dokonca si myslím, že Putin si bol dobre vedomý Chruščovovej chyby a jeho rozhodnutie prevziať Krym, bolo otázkou ruskej pýchy. Podarilo sa mu to a zdá sa, že ho to ubezpečilo v správnosti vykonávania funkcie prezidenta.

V súčasnej dobe tlačová agentúra AP uvádza, že „Rumunsko, USA a britskí vojaci usporiadajú plánované cvičenie NATO.“ Vojenské cvičenie sa poriada pri hraniciach s Ukrajinou a bude „pokračovať do 30. apríla na dvoch miestach východného Rumunska: leteckej základni Mihaila Kogalniceanu neďaleko čiernomorského prístavu Konstanca …“ Na severe, americké sily spolupracujú s poľskými, lotyšskými a litovskými vojakmi neďaleko hranice s ruskými mestami. US torpédoborec je v túto chvíľu vo vodách Čierneho mora blízko Konstance a tucet lietadiel A-10 US Airforce je premiestnených ďalej na sever.

Zdá sa mi, že Západ sa teraz snaží oddeliť Rusko od jeho východných susedov zvyšujúc tlak na Putina, ktorý sa snaží udržať ruský vplyv v tejto oblasti. Západ využíva porážku proruského ukrajinského vodcu na nasmerovanie bývalých „sovietov“ z trajektórie ich predchádzajúceho spojenectva s Ruskom.

Putin sa chová, ako by sa mal chovať akýkoľvek politický vodca v snahe zachovať a chrániť svoju krajinu. Nemusí byť milý človek, ale rozhodne nie je diabol, ako ho vykresľujeme my.

Stále si pamätám, že viac ako desať miliónov Rusov zomrelo bojujúc proti Hitlerovi, ktorý napadol Rusko zo západu. Dokážem pochopiť Putinovu túžbu strážiť jeho západné krídlo. Rusi nie sú ochotní dovoliť sem prísť hocikomu.

Reese Schonfeld, bývalý prvý riaditeľ spravodajskej stanice CNN

Zdroj:
http://www.huffingtonpost.com/reese-schonfeld/the-russians-are-not-comi_1_b_7072900.html
http://www.huffingtonpost.com/reese-schonfeld/the-russians-are-not-comi_b_5036825.html
http://www.huffingtonpost.com/reese-schonfeld/tea-with-medvedev_b_788170.html

Pridaj komentár