Ruská propaganda manipuluje s faktami

Britská stanica BBC natočila rozhovor s Viktorom Janukovyčom. Jeho stručný prepis uviedla v angličtine na svojich stránkach. Ruské štátne agentúry sú v šoku z „klamstva“ BBC, anglická stanica neuviedla z celého rozhovoru vetu o podpore 90% obyvateľov Kryma. Samozrejme, že mi to nedalo a začal som pátrať po zdrojoch.

Viktor Janukovič, BBC

Viktor Janukovič, BBC

Originálny dlhší rozhovor s Viktorom Janukovyčom BBC uviedla v ruskej verzii svojej stránky

Inkriminovaná veta sa vyskytla v čase okolo 10:38

Anglická verzia BBC, bola len skôr informačná a z videa urobili príbeh, kde sa redaktor dostáva bližšie k prezidentovi. Osobne sa mi nezdala časť, ktorú uviedli manipulačná, skrátka pustili príbeh, ktorý, ako si myslia, skôr zaujme anglických divákov. Okrem toho pustili škandalizujúcu časť o majetku Janukovyča, ktorá sa v ruskej časti neobjavila. Nevidel som žiaden očividný zámer, opäť je to skôr nadbiehanie bulvárnym tendenciám, ktoré sú v BBC poslednú dobu zrejmé.

Iste, bolo by dobre, keby uviedli aj informáciu o voľbách, treba však chápať naráciu, čiže spôsob chápanie udalostí na Kryme, kde bolo jasné, že najprv prebehlo obsadenie Krymu ruskou armádou aby sa neutralizoval prípadný pokus o vyvolanie konfliktu a referendum nasledovalo až potom. Z hľadiska virtuálneho chápanie demokracie a dvojitého metra Západu išlo o akt neslobody a preto je referendum na Západe úplne ignorované a zmienka o 90% podpory obyvateľstva irelevantná.

Pracovník ruskej redakcie je evidentne Rus a preto vie, že vnímanie udalostí Rusov je iné. Rusi, poznajúci a chápajúci realitu, vediaci o násilnosti Pravosekov, ktorí sa pokúšali za každú cenu dostať na Krym a vyvolať chaos, naopak referendum plne akceptujú. Podľa tohto príbehu armáda bola nutná nie na vyvolanie teroru, ale len na zabezpečenie pokojného a slobodného priebehu referenda. Nakoniec ruská vláda vedela už pred referendom ako dopadne, keďže skôr než sa pristúpilo k realizácii tohto plánu, nechali si spraviť prieskum o náladách obyvateľstva. V prieskume vyšli jednoznačné čísla podpory separácie od Ukrajiny a tiež pričlenenia sa k Rusku, takže Rusi nič neriskovali a referendom získali právnu legitimitu.

Dá sa povedať, že každé vydanie hovorí iný príbeh. Môžeme sa baviť o objektivite, faktom je že dnešné západné média objektivitu dávno nepropagujú a nevysielajú. Vzrušovať sa nad tým, ako robia Rusi a robiť z toho aféru je potom časťou propagandy. Tentoraz ruskej strany

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj:

One comment

Pridaj komentár