Ruské lietadlá vstupujú do izraelského vzdušného priestoru a nikto ich nezostreľuje

Na portáli Jerusalemonline sa vyjadril riaditeľ oddelenia pre politické a politicko-vojenské záležitosti na ministerstve obrany generálmajor vo výslužbe Amos Gilad, že ruskí piloti pri svojej operačnej činnosti občas vstupujú do izraelského vzdušného priestoru.

Práve kvôli zamedzeniu rizika konfliktov, obe strany pracujú na koordinácii bezpečnosti medzi oboma krajinami, ktorá začala stretnutím medzi Netanjahuom a Putinom v Moskve na začiatku vstupu Ruska do konfliktu v Sýrii. IDF (iraelské obranné sily) a ruská armáda majú dobre vypracované bezpečnostné postupy, aby sa vyhli situáciám, ktoré by mohli viesť k diplomatickej kríze.

V rozhovorte sa Gilad dotkol aj budúcnosti Sýrie, kde nevidí žiadnu perspektívu.  Pre neho je to mŕtvy štát, kde Bashar al-Assad síce berie prezidentský plat, ale nevládne ničomu

Zaujímavé a z hľadiska minulých ostrých rozporov aj prekvapujúce je hodnotenie vzťahov medzi Izraelom a Tureckom, ktoré sa dnes ustálili na úroveň opatrnej akceptácie, Gilad uviedol, že: „Negatívne opatrenia z Turecka zmizli, ale nevrátili sme sa k spoločnej koordinácii v otázkach bezpečnosti. Neexistujú žiadne trecie miesta medzi Izraelom a Tureckom, máme dobré hospodárske vzťahy.

Komentár:

Ruská strana podobné postupy ako s Izraelom, prejednala aj s USA, ktoré mali na starosti koordináciu s členmi NATO, teda aj Tureckom

To, čo na bežnej báze funguje ako norma s Izraelom, ktorého paranoja ohľadom bezpečnosti je možno najvyššia na svete, by malo ďaleko skôr fungovať s Tureckom, ktoré malo doteraz s Ruskom veľmi tesnú ekonomickú spoluprácu. Dokonca sa uvažovalo aj o jeho vstupe do Eurázijskej Únie, inštitúcií BRICS a dokonca sa spochybňovala aj jeho účasť v NATO s možným zapojením sa do štruktúr SCO.

Preto je z hľadiska Ruska absolútne nepochopiteľná snaha Turecka o „ochranu hraníc“. Je fakt, že Rusko skrátka považovalo USA a Turkov ak už nie za spojencov, tak minimálne za krajiny stojace prevažne na ich strane barikády. Pre človeka ako je Putin, znalého pozadia prípravy celej operácie Ruska v Sýrii, musel byť čin Turecka odpornou zradou.

O Putinovi je známe, že až úzkostlivo trvá na dodržiavaní záväzkov a zmlúv. Ak už raz k niečomu dá sľub, urobí všetko, čo je v jeho silách, aby ho splnil. Jeho priatelia a spojenci sa na neho môžu spoľahnúť vo všetkom Je však známa aj jeho ďalšia charakterová vlastnosť – nikdy nezabúda a nikdy neodpúšťa. Zrada Erdogana, ktorý napriek dohodnutým pravidlám zahájil útok na ruské lietadlo, je začiatkom konca tureckého prezidenta.

Zdroj:

http://www.jerusalemonline.com/news/world-news/the-israeli-connection/russian-planes-enter-israeli-airspace-17438

 

One comment

Pridaj komentár