Ruské sankcie: Holandskí poľnohospodári na pokraji bankrotu

(MZC/DWN) – Ruský zákaz dovozu zeleniny z EÚ privádza holandských agroproducentov a farmárov na pokraj bankrotu a do novej úverovej špirály. 

Rabobank je najväčší veriteľ holandského agrosektora a bije na poplach: desiatky jej zákazníkov sa potýka s insolventnosťou, pretože ich príjem poklesol. Ešte horšia je reťazová reakcia poklesu cien jednotlivých produktov a komodít spôsobená nadbytkom na európskom trhu. Najviac ohrození sú pestovatelia paradajok, papriky a hrušiek.

„Urobíme všetko preto, aby sme im pomohli najmä cez ruskú zimu“, povedal šéf Rabobank Bruggink.

Zákaz dovozu síce ovplyvňuje len zlomok holandskej ekonomiky, ale ruské embargo prichádza v tú najnevhodnejšiu dobu, holandský agrosektor sa totiž snaží zotaviť z hospodárskej recesie predchádzajúcich rokov, ktorý už vyvolal v krajine niekoľko bankrotov.

„Holandská paradajka je klenotom našej ekonomiky“, povedal Rob Bal, „nemôžeme vďaka ruským sankciám oň prísť“, rozhorčene dodáva.

Ruské embargo sa podpisuje aj na samotné finančné inštitúcie, ktoré poskytujú úvery agroproducentom.

Rabobank je jedna z najväčších veriteľských inštitúcií holandského poľnohospodárstva, má podiel až 7 mld. eur v holandských skleníkoch. Insolventnosť z ruského embarga spôsobuje zvýšenú toxicitu agroúverov v Holandsku.

Čistý zisk  Rabobank za I. polrok 2014 poklesol o 3%  a banka prišla o 1,44 mld. eur. 

EÚ  už predbežne sľúbila kompenzácie 125 miliónov eur z peňazí daňových poplatníkov EÚ pre poľnohospodárov (viac tu ).

Holandská vláda má tiež krízový program, zamestnávatelia dostanú štátne dotácie, ktoré sa búdu snažiť zabrániť prepúšťaniu a skracovaniu pracovných úväzkov.

Podľa ekonómov však takéto štátne zásahy ešte viac situáciu skomplikujú.

Pridaj komentár