Ruské sankcie: Nemecko príde o 50 000 pracovných miest

(MZC/DWN) – Ak v druhom polroku poklesne vývoz Nemecka do Ruska z dnešných 15% na 25%, Nemecko príde o 50 000 pracovných miest. Povedal to Eckhard Cordes  – predseda východného nemeckého výboru dnes v Berlíne.

Podľa Spolkového štatistického úradu vývoz už klesol o 15,5 percenta  v porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku v prvom polroku.

Prieskum východného výboru tiež ukázal, že existuje značná neistota v nemeckej spoločnosti a narastajúci pesimizmus zo sankcií EU a USA proti Rusku.

Nemecký vývoz je postihnutý v celej colnej Euroázijskej únii:  v Kazachstane (mínus 12 percent) a Bielorusku (mínus 21 percent) je teda vývoj rovnako negatívny. Samotná Ukrajina zaznamenala 32% prepad importu z Nemecka.

Nemecko sa snaží straty kompenzovať do iných krajín, kde sa mu podarilo zvýšiť export : Poľsko (plus 10), v Českej republike (plus deväť), v Maďarsku (plus 12,5), v Rumunsku (plus jedenásť) a v Bulharsku (plus 18 percent), informoval  Eckhard Cordes. To však zďaleka nezodpovedá objemom exportu do Ruska.

Navyše pripravované sankcie Ruska v automobilovom, strojárskom a elektrotechnickom priemysle môžu odhadovanú stratu pracovných miest ešte viac zvýšiť.

Zároveň to môže vyvolať reťazovú reakciu vzájomných dovozných embárg v rámci EÚ, podobnú tej, ktorá sa postupne spúšťa pri ruských agrosankciách v EÚ, dôsledkom zvyšujúcej sa ochrany národných trhov a produkcie farmárov.

Pridaj komentár