Rusko a Čína vyhadzujú dolár z druhého plynového megaprojektu

„Gazprom“ diskutuje s Čínou možnosť platby dodávok ruského plynu do Číny západnou trasy v juanov a rubľoch, oznámil riaditeľ spoločnosti Alexej Miller.

Na začiatku mája 2015 „Gazprom“ a CNPC podpísali dohodu o základných podmienkach dodávky zemného plynu z Ruska do Číny plynovodom cez západnú trasu, ktorá je základom pre budúcu zmluvu.

Plynovod

„Otázka kontraktu stále podlieha rokovaniam, záverečné rozhodnutie ešte nebolo prijaté. Máme ešte čas o tejto otázke rozhodnúť. Ale rokujeme o otázkach dodávok a platieb v juanov a rubľov…“ – Povedal Miller v rozhovore pre televízny kanál „Rossija 24“ ,

Západná trasa dodávok plynu do Číny zahŕňa výstavbu plynovodu „Altaj“. V počiatočnej fáze dodávok plynu do Číny z tohto smeru potečie 30 miliárd m3 ročne. V budúcnosti môže byť postavený druhý a tretí plynovod s prístupom k potenciálnej kapacitou až 100 miliárd m3 ročne. Surovinová základňa pre západnú trasu sa budú nachádzať západnej Sibíri.

Medzitým, ropná „dcéra“ spoločnosti „Gazprom“ – „Gazprom nefť“ – na konci mája oznámila, že v roku 2014 zaviedla prax platbya cien na dodávku ropy a ropných produktov do Číny v renminbi. V roku 2015, všetky platby pre ropu sorty ESPO dodávané „Gazprom nefť“ do Číny boli realizované v juanoch.

[sociallocker][/sociallocker]

Komentár: Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale toto nevyzerá ako utužovanie dolárovej dominancie. Hoci je pravda, že Altaj bude plne funkčný (ak teda skutočne bude) až  v tretej dekáde, v prípade podpisu zmluvy v národných menách už predplatby z Číny potrebné na stavbu plynovodu nebudú realizované v dolároch. Bavíme sa o počiatočnom vstupe v ekvivalente podľa môjho odhadu do 40-50 miliárd dolárov.

2 komentáre

  • Číňania vytláčajú Európanov z projektov, kde už boli zaprojektované zariadenia z EU. Ťažko sa konkuruje už len odkladu platieb na 4-5 rokov. V princípe aj tak bola väčšia časť európskych technických zariadení vyrobená v Číne a ak to nebolo zmontované v EU, mali sa Europske výrobky dovážať do Ruska z Číny. Teraz to bude o sprostredkovateľa menej. Sankcie Rusom v konečnom dôsledku len pomôžu. Európanom zostanú aspoň Afričania- budeme ich kŕmiť poľskými jablkami a španielskymi paradajkami.Je ich dostatok.

Pridaj komentár