Rusko s Francúzskom na ceste k čestnej dohode o Mistraloch

Agentúra Reuters uviedla, že Rusko a Francúzsko sú blízko dosiahnutia dohody ohľadom zrušenia Parížom zmrazenej zmluvy o predaji vrtuľníkovej lode Mistral a a uhradenia nákladov Moskvy, uviedol v piatok ruský zdroj blízky rokovaniam.

 

The two Mistral-class helicopter carriers Sevastopol and Vladivostok are seen at the STX Les Chantiers de l'Atlantique shipyard site in Saint-Nazaire

V lodenici STX Les Chantiers de l’Atlantique v Saint-Nazaire vidieť dve vrtuľníkové lode Mistral Sevastopol a Vladivostok

 

Francúzsko pozastavila dodanie vojnových lodí v minulom roku po tom, čo Európska únia rozhodla o uvalení sankcií na Rusko kvôli separatistickému konfliktu v susednej Ukrajine.

Francúzsky prezident Francois Hollande, ktorý viedol v piatok rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v arménskom hlavnom meste Jerevane, túto stredu uviedol, že Paríž by mohol od zmluvy odstúpiť a refundovať náklady Moskvy.

Putin minulý týždeň povedal, že Moskva by nevyžadovala uloženie sankcií voči Francúzska nad rámec kontraktu za 1,2 miliardy eur (1,29 miliardy dolárov), ak by boli uhradené všetky náklady, ktoré Rusku vznikli.

S odvolaním sa na stredajšie vyhlásenie prezidenta Holland, ruský zdroj blízky rokovaniam povedal: „Toto vyhlásenie veľmi vysoko oceňujeme.

Uvedený zdroj ďalej povedal, že Hollande navrhol „prijateľné“ riešenie, a že Francúzsko si bude môcť „zachovať tvár„, ale odmietol poskytnúť viac podrobností o navrhovaných riešeniach.

Putin a Hollande sa zišli pri príležitosti ceremónie k stému výročiu masového vraždenia Arménov osmanskými Turkami.

Väzby medzi Moskvou a Západom sú na najnižšej úrovni za posledných niekoľko desaťročí kvôli Ukrajine, kde minulý rok Rusko anektovalo polostrov Krym a je Západom obviňované, že poskytuje separatistom na východe krajiny zbrane, vojakov, spravodajské informácie a výcvik.

(Podľa údajov Denisa Dyomkina napísala Gabriela Baczyński, úprava Timothy Heritage a Keith Weir)

 

Zdroj:
http://www.reuters.com/article/2015/04/24/us-france-russia-mistrals-idUSKBN0NF1JW20150424

Pridaj komentár