Ruskom vyhlásená bezletová zóna v Sýrii zasahuje len malú časť krajiny

Ruský generálny štáb vydal rozkaz krížniku Moskva aby zaútočil na všetko, čo vyhodnotí obrana krížnika ako hrozbu pre ruské letectvo.

Moskva - Trieda Slava farba

Komentáre na sociálnych sieťach považujú tento rozkaz za ruskú odvetu tureckému zostreleniu lietadla SU-24 a vyhlasujú, že všetky cudzie lietadlá budú v Sýrii zostrelené. Nie je to pravda.

Aj keď je systém S-300 zaujímavý obranný systém, rozhodne nie je všemocný a zázraky nerobí. Krížnik Moskva (bývalý sovietsky krížnik Slava) je vyzbrojený 64 raketami S-300 vo verzii PMU odpaľovaných z 8 šachiet na lodi. To znamená, že je schopný súčasne útočiť maximálne 8 raketami. Počet cieľov je daný technicko-taktickými dátami systému S-300 PMU, t.j celkove 6 cieľov súčasne. Používaná raketa 48N6 má diaľkový dosah 150km.

Aerial starboard beam view of the Soviet cruiser SLAVA, first of its class, underway.

Odpaľovacie šachty systému S-300 na vtedy ešte sovietskom krížniku Slava

Po vydaní rozkazu krížnik samozrejme vo svojom dosahu a na základe svojich parametrov je schopný brániť územie, ale treba si uvedomiť, že len do vzdialenosti 150 km a na 6 cieľov súčasne.

Obrázok napovie ako ďaleko dosahuje raketový dáždnik krížnika.

Moskva Dosah

Pri umiestnení neďaleko prístavu Latakia nedočiahne ani na Aleppo a v plnej miere chráni vlastne len sýrsku provinciu Latakia, kde je umiestnená ruské letecká aj námorná základňa. Ak by Rusko chcelo skutočne chrániť územie Sýrie, museli by sa zamerať na vytváranie siete komplexov S-300 rozmiestnených pozdĺž hraníc Sýrie. Takto ide hlavne o zvýšenie ochrany ruských sil na pobreží

Zdroj:

https://www.rt.com/news/323329-russia-suspend-military-turkey/

7 komentárov

 • Pingback: Výsledky útoku tureckej armády na ruské lietadlo SU-24 | MEDZIČAS

 • mohli by použiť komplety S-400, to by sa im dosah zvýšil 🙂

 • Otazka: A co Cina? Nejake echo/vyjadrenie/vojenska spoluucast? Nic? Su ticho, co?

 • 😀 a zrazu zo 150 Km bude 1000 km 😀 a zase sa bude každý čudovať ako je to možné 😀

  • Ako to chcete dosiahnut? Bezletova zona bez moznosti presadit jej realizaciu je prazdnym pojmom. Vazne si myslite, ze Rusko bude na tieto ucely rozmiestnovat po krajine baterie protilietadlovej obrany? Najprv by Syria musela krajinu ovladat…

   • Tak , tak . Ak si chcu vážiť víťaztvo , nezávislosť a celistvosť Sýrie , musia si to vybojovať sami .
    Ako by si inak vážili Asada , keby im to vybojovali Rusi ?

   • jaký prázdny pojem ???
    si myslíte že Rusi si nechajú donekonečna od zloduchov z NATO brnkať beztrestne po nose ??? – tak aby ste neboli nemilo prekvapený !!! Ale potom tu zrazu bude 90% prekvapených zároveň nariekať jakí sú tí Rusi zlí, však !!??
    Každá akcia vyvolá reakciu, resp. zviera zahnané do kúta je najnebezpečnejšie, to si zapamätajte !!! Detto keď v našom prípade nejde o dáku trápnu jaštericu ale o ruského medveďa.

    Myslím že Assad by s úsmevom na tvári len uvítal rozmiestnenie ruskej PVO aj s ochranou na svojom území. To by ale prakticky znamenalo koniec vojsk NATO v Sýrii. A koniec nádejám na nejakú spoločnú koalíciu USA, západu a Ruska v boji proti terorizmu. Ináč povedané, my by sme prehrali, teroristi by vyhrali.

Pridaj komentár