Ruský a fínsky prezident sa zajtra stretnú v Soči

Podľa správy fínskeho portálu YLE, ruský prezident Vladimír Putin a fínsky prezident Sauli Niinistö sa stretnú v piatok 15.8.2014 v ruskom letovisku v Soči.

Kancelária prezidenta Niinistö potvrdila stretnutie a takisto upresnila aj jeho dôvod. Témou stretnutia sú rozhovory ohľadom ukrajinskej krízy.

Na pozadí včerajšieho vyhlásenia fínskeho premiéra Alexandra Stubba o neuplatňovaní sankcií Fínskom, ktorý náš portál  prezentoval dnes ráno (1), sa dá očakávať pokus o vyriešenie sankcií v prospech oboch krajín. Ich zrušenie voči Fínsku a zároveň explicitná deklarácia Fínska o vystúpenie z jednotného unijného frontu, by však znamenalo nalomenie jednoty Únie a tým aj koniec sankcií. Uvidíme, či Fínsko ostane pri relatívne ambivalentnom postoji, alebo zájde so svojou snahou o kompenzáciu ťažkých hospodárskych strát, ďalej. Vzhľadom na obmedzený rozpočet Únie, Fínsko nemôže očakávať náhradu strát. Ak sa nezmieria so stratou 400 miliónov eur (2), jedinou nádejou je prelomenie ruskej blokády. Vývoj situácie budeme naďalej pozorne sledovať.

 

Zdroj

(1) – http://medzicas.sk/finsko-odmietlo-uplatnovat-sankcie-voci-rusku/
(2) – http://despiteborders.com/dopady-ruskych-sankcii-na-jednotlivych-ucastnikov-trhu/

Pridaj komentár