Ruský ambiciózny program prestavby armády pokračuje

Svojho času ma zaujali parametre diesel-elektrických ponoriek „Varšavjanka“ (projekt 636.3) v kóde NATO Improved Kilo-class. Podľa expertov sú tak tiché, že ich vraj Západ pomenoval príznačne „čierna diera„. V týchto dňoch ruská admiralita dostala 4.ponorku Krasnodar z celkove plánovaného počtu šesť.

Je zaujímavé, ako sa so zvyšujúcim počtom znižuje čas strávený na postavení ponorky. Stavba prvej ponorky triedy, Novorosijsk, začala v auguste 2010 a ponorka bola odovzdaná námorníctvu v novembri 2013. Do služby nakoniec vstúpila v auguste 2014. Štvrtá ponorka sa začala stavať vo februári 2014, v apríli bola spustená na vodu a 2.novembra si ju prebrala armáda. Do služby má byť zaradená budúci rok.

Pôvodná trieda Kilo (trieda 877) sa stala veľmi úspešným exportným artiklom, ponorky slúžia v šiestich krajinách ako Čína, India alebo Irán. Vylepšenie triedy, exportný projekt 636M si zatiaľ prevzali v roku 2014 len vo Vietname (Ha Noi ‚HQ-182‘, Ho Chí Minh City ‚HQ-183‘), čo vzhľadom na zvýšenie ich bojových schopností spôsobilo v Číne, s ktorou má Vietnam územné spory, značné roztrpčenie. Ďalšie objednávky z mnohých krajín sú na ceste…

Okrem zvýšenia počtu ponoriek, irkutská letecká továreň, ktorá je súčasťou „Korporácie Irkut“ predala 2.novembra ruskému letectvu pár viacúčelových stíhačiek Su-30SM a pár sériových viacúčelových stíhačiek Su-35S.

Su-30SM sú určené pre 31. stíhací pluk, umiestnený na letisku Millerovo v regióne Rostov. Počet lietadiel Su-30SM v ruskom letectvu dosiahol 39 jednotiek, 8 ďalších strojov prevádzkuje námorné letectvo ruského námorníctva.

Letecký závod v Komsomoľsku na Amure predal letectvu aj ďalší pár viacúčelových Su-35S, ktoré boli prevedené do 23-teho stíhacieho leteckého pluku so základňou na letisku Dzemgi (Chabarovský kraj). Celkový počet lietadiel tohto typu vo výzbroji dosiahol až 38.

Vojenská správa z Ukrajiny

Zo zóny ATO jeden ukrajinský vojak napísal:“Senzácia, naliehavá správa – práve v tomto okamihu je Porošenko triezvy!!!

Zdroj:

4 komentáre

Pridaj komentár