Ruský tank je nielen najlepší na svete, ale aj neviditeľný

„Nový ruský tank Armata je nielen najlepší na svete, ale aj neviditeľný pre radary,“ povedal v pondelok počas rozhovoru na rozhlasovej stanici Echo Moskvy námestník riaditeľa Uralvagonzavod, výrobcu tanku.

„Urobili sme v podstate neviditeľný tank,“ povedal Vjačeslav Chalitov a dodal, že mnohé z ľahko zistiteľných komponentov tanku boli umiestnené hlboko v jeho vnútri, aby lepšie maskovali vlastnú infračervenú charakteristiku, čiže emisie tepla vytvárané tankom, ktoré sú ľahko viditeľné špeciálnymi optickými prístrojmi a zariadeniami

Tank T-14 Armata Tank na prehliadke v Deň víťazstva 9. mája 2015 Moskva. Vitaly V. Kuzmin / Wikicommons

Tank T-14 Armata Tank na prehliadke v Deň víťazstva 9. mája 2015 Moskva. Vitaly V. Kuzmin / Wikicommons

Rusko predstavilo tank Armata (o ktorom sme už na Medzičase písali taktiež) s veľkou slávou v máji ako súčasť tohtoročných výnimočných osláv Dňa víťazstva, keď si pripomínalo 70. výročie porážky nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne. Výrobcom a ruskou tlačou bol tank predvedený ako bezkonkurenčný moderný dizajn.

Tank propagovaný ako mimoriadne smrtiaci, bola navrhnutý so špeciálnymi stealth technológiami, povedal Chalitov. Vysvetlil, že obzvlášť pri trupu tanku má významnú úlohu špeciálny náter absorbujúci radarové žiarenie a materiály, vďaka ktorým je odolný voči rýchlej detekcii pomocou radaru, vysvetlil.

V prípade, že tank je viditeľný, môže sa pochváliť odolným „brnením Ural“ a elektromagnetickou obranou, ktoré mätie blížiace sa navádzané projektily – typ obrany známy ako softkill opatrenia. Tank je tiež zahalený niečím, čo je známe ako hardkill systém – explozívne pláty navrstvené na trupu tanku, ktoré explodujú smerom von, aby zničili blížiace sa strely.

Za účelom ďalšieho zvýšenia prežitia posádky tanku, Armata má modulárne vnútorné usporiadanie, ktoré oddeľuje kabínu posádky od kanóna a úložného priestoru munície. To teoreticky umožní posádke prežiť zásah, ktorý odpáli muníciu tanku.

Hoci Uralvagonzavod zmenil spôsob propagácie vlastností svojho nového tanku – prvý Ruskom navrhnutý od pádu Sovietskeho zväzu – tento ešte nie je sériovo vyrábaný

Prvá várka tankov Armata bola odovzdaná armáde na testovanie tento rok a výberové konanie bude dokončené neskôr. So sériovou výrobou by sa malo začať v roku 2017 alebo 2018. Prezident Vladimír Putin sľúbil nakúpiť až 2300 nových tankov pre ruskú armádu.

Len pre zaujímavosť, Daily Mail tvrdí, že konštrukcia tanku je nielen 20 rokov pred západom, ale že umožňuje vytvoriť prvý kompletne robotizovaný tank na svete

[sociallocker][/sociallocker]

Zdroj:

One comment

Pridaj komentár