Ruský vojenský priemysel dosahuje úspechy a prekypuje sebadôverou

(MZC) Prinášame zaujímavé správy military z Ruska. Rusko získalo kontrakt s Indiou a odstavilo pri tom ukrajinskú konkurenciu. Spolupráca ruskej a francúzskej strany na stavbe lodí triedy Mistral umožňuje Rusku stavať tieto lode vo vlastnej réžii už dnes.

India nahradila ukrajinskú vojenskú techniku ruskou

India zrušila spoluprácu s Ukrajinou na vývoji a dodávke komplexu protivzdušnej obrany. Namiesto toho sa rozhodla pre nákup najnovšieho komplexu „Sosna“ z diele Ruskej federácie [1]. Ide o nástupcu a vylepšenie známeho SA-13 Gopher (9K35 „Strela-10“ ), ktorý sa používa aj v dnešnej ukrajinskej občianskej vojne. Sosna má zvýšený dosah, rýchlosť a samozrejme účinnosť [2]. Posledné skúšky prebiehajú práve v súčasnosti a v roku 2015 sa začne pracovať podľa IHS Jane’s Defence na produkcii pre Indiu [3]

Ak bude treba, lode Mistral si postavíme sami – tvrdia Rusi

Druhá správa je z námorníctva, kde prezident Korporácie spojených staviteľov lodí (United Shipbuilding Corporation USC) Alexej Rachmanov deklaroval schopnosť vyrobiť a dokončiť vrtuľníkove lode triedy Mistral. Baltické lodenice už predtým vyrobili zadnú sekciu pre vrtuľníkove nosiče Mistral stavané momentálne vo Francúzsku. Ak to bude nutné, postavia to sami. „Môžeme to spraviť, vieme ako to spraviť“ – povedal Rachmanov a zdôraznil, že stavba trupu obnáša 25% maximálne 30% z ceny nosiča.

—————————

Poznámka – nedá mi aby som pod čiarou nezdôraznil, že Ruskom zaplatené 2 lode Mistral, ktoré má momentálne Francúzsku vo svojej láskavej opatere sú nepredajné a nedajú sa použiť na žiadne iné účely než pre ruského zákazníka. Celá zadná sekcia lode je majetkom a patentom ruskej strany, prispôsobená na vyloďovanie ruskej techniky, celá konštrukcia lode je rovnako prispôsobená Rusku a preto zrušenie obchodu francúzskej strane pripraví neriešiteľné problémy. V prvom rade by museli vrátiť platby a penále ruskej strane, rozmontovať loď a vrátiť zadnú časť, ktorá je majetkom Ruska. Ak by našli nejakého zákazníka, museli by nanovo prekonštruovať vnútro lode a prerobiť podľa požiadaviek nového zákazníka, čo by bol podľa mňa proces dĺžkou a finančnou náročnosťou porovnateľný so stavbou nového trupu. Avšak už samotné stornovanie zákazky v momente, keď prebieha výcvik ruských námorníkov na mori by bol fatálny úder do kreditu a dôveryhodnosti francúzskeho zbrojárskeho priemyslu. Naopak, dodanie lodí upevní presvedčenie zákazníkov, že Francúzom sa dá veriť. Predbiehať nechcem, ale ak by som si mal tipnúť, vsadil by som 80% na to, že lode budú dodané – minimálne aspoň prvá, ktorá už je kompletne hotová a pripravená na odovzdanie do konca roka.

Zdroj:
[1] – http://rueconomy.ru/indiya-predpochla-rossiyskuyu-voennuyu-tehniku-ukrainskoy/
[2] – http://goo.gl/2SdfdA
[3] – http://www.janes.com/article/43460/aad-sosna-nears-production
[4] – http://www.siberianinsider.com/russias-united-shipbuilding-corporation-ready-to-build-mistral-class-warships.html

Pridaj komentár