SaS prerušila zásadu nespolupracovať so Smerom.

(MZC) V komunálnych voľbách v Čadci na post primátora kandiduje súčasný primátor Milan Gura s podporou viacerých strán a medzi nimi aj strana Smer-SD (Smer) spolu so stranou Sloboda a Solidarita (SaS). Strana SaS tým fakticky porušuje uznesenie vlastného kongresu z roku 2010, ktorý zaväzuje nespolupracovať v rámci koalícií (predvolebných aj povolebných) so stranou Smer. Uznesenie kongresu sa týkalo parlamentných volieb 2010, strana ho však verejne aplikovala  na všetky úrovne správy vecí verejných.

V roku 2010 vznikali podozrenia o tom, že SaS je projekt podporovaný Smerom a po úspešnom výsledku vo voľbách sa očakávala podpora strany SaS politike Smeru. Aby sa nová strana, ktorá vznikla len rok predtým zbavila tohto podozrenia, zaviazala ustanovením prvého kongresu Republikovú Radu aby odmietla akékoľvek rokovanie a akúkoľvek spoluprácu so Smerom o účasti na vláde.


V nasledujúcich voľbách v roku 2012 strana naďalej dodržiavala uvedený princíp, odvolávala sa na toto uznesenie kongresu a deklarovala, že je ochotná spolupracovať s kýmkoľvek okrem Smeru. Rovnaký postoj zaujala aj v župných voľbách na jeseň 2013.

Súčasná koalícia strán v komunálnych voľbách s účasťou Smeru a SaS je prelomová a láme neoficiálne dodržiavaný zásadný postoj strany SaS nespolupracovať so Smerom na žiadnej úrovni.  Myslím, že od dnes už bude možné sledovať podobné koalície všade až po úroveň parlamentu, kde ešte stále platí formálny zákaz z prvého Kongresu. Na ostatných úrovniach už stranu SaS neviaže nič.

Oprava: Kandidát Gura nie je kandidát Smeru. Kandiduje ako nezávislý kandidát a Smer sa ku podpore istatných strán len pripojil. Preto nejde o spoločnú kandidátku strán SaS a Smeru.

Pridaj komentár