Saudská Arábia a Rusko podpísali dohodu o spolupráci v jadrovej energii

(Reuters, Khobar, Saudská Arábia) Saudská Arábia a Rusko podpísali dohodu o spolupráci pri vývoji v oblasti jadrovej energie, vyhlásil orgán vlády Saudskej Arábie zodpovedný za podobné projekty.

Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) si pripíja s veľvyslancom Saudskej Arábie v Rusku Abdulrahmanom Al-Rassim po obdržaní jeho diplomatického poverenia v priebehu ceremoniálu v Kremli v Moskve, Rusko, 28. mája 2015. Reuters / Sergei Karpukhin

Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) si pripíja s veľvyslancom Saudskej Arábie v Rusku Abdulrahmanom Al-Rassim po obdržaní jeho diplomatického poverenia v priebehu ceremoniálu v Kremli v Moskve, Rusko, 28. mája 2015. Reuters / Sergei Karpukhin

Vládna organizácia, „Mesto kráľa Abdullaha pre energiu z atómových a obnoviteľných zdrojov“, oznámila vo štvrtok dohodu o spolupráci na svojich internetových stránkach. ale nedala k tomu žiadne ďalšie podrobnosti.

Saudská štátna TV al-Arabiya s odvolaním sa na nemenované zdroje povedala, že kráľovstvo plánuje postaviť 16 jadrových reaktorov, pri prevádzke ktorých by Rusko mohlo hrať významnú úlohu.

Saudská organizácia pre atómové a obnoviteľné zdroje energie už podpísala dohody o spolupráci v oblasti jadrovej energie s krajinami, ktoré sú schopné stavať reaktory, vrátane Spojených štátov, Francúzska, Ruska, Južnej Kórei, Číny a Argentíny.

Nie je jasné, či táto nová dohoda, oznámená vo štvrtok, povedie ku spolupráci s Ruskom na vyššej úrovni.

Saudský minister ropného priemyslu Ali al-Naim sa kvôli tomu stretol so svojím náprotivkom ruský ministrom energetiky Alexander Novák v Petrohrade vo štvrtok, aby prerokovali dohodu o širokej spolupráci.

V roku 2012 Saudská Arábia uviedla, že jej cieľom je vybudovať do roku 2032 17 gigawattov (GW) jadrovej energie, ako aj okolo 41 GW solárnej kapacity. Vývozca ropy nemá v súčasnej dobe žiadne jadrové elektrárne.

Jadrové a solárne elektrárne by znížili rozdeľovanie saudskoarabskej produkcie ropy pre použitie na domácu výrobu energie, pričom by ostalo viac ropy k dispozícii na vývoz.

(Správa Reem Shamseddine. Úprava Jane Merriman)

[sociallocker][/sociallocker]

Komentár Medzičas

Divné, Európa je podľa Ameriky povinná ukladať sankcie na Rusko a medzitým s Rusmi celý svet ochotne spolupracuje – vrátane USA. Asi nič nesvedčí lepšie o koloniálnom postavení USA a Európskej Únie než porovnanie vzťahov voči Rusku. Je to doslova výsmech

Pripomeňme si slová viceprezidenta Bidena

https://www.youtube.com/watch?v=dcKVCtg5dxM

[35:08] Po celý čas sme dávali Putinovi jednoduchú voľbu: Rešpektovať zvrchovanosť Ukrajiny alebo čeliť rastúcim dôsledkom. To nám umožnilo zhromaždiť hlavné rozvinuté krajiny sveta na uvalenie skutočných nákladov na Rusko.

Je pravda, že to nechceli robiť. Ale opäť, bolo to vedenie Ameriky a naliehanie prezidenta Spojených štátov, veľakrát Európu uvedúc do zahanbenia aby sa postavili a použili ekonomické údery na uloženie nákladov. A výsledkom bol masívny únik kapitálu z Ruska, virtuálne zmrazenie priamych zahraničných investícií, rubeľ na rekordne nízkej úrovni oči doláru a balansovanie ruskej ekonomiky na pokraji recesie.

A veselá lož na záver…

Putin sa snažil držať v tajnosti ruskú podporu pre separatistov, ktorí zostrelili civilné lietadlo. Odhalili sme to svetu a na oplátku zhromaždili celý svet.

Dodnes stále nevieme, kto lietadlo zostrelil. V predchádzajúcom článku o možnom odhalení pôvodcu zostrelenia sme sa zamýšľali, aké by malo dôsledky, ak by sa odhalila vina Ukrajiny (USA) na zostrelení lietadla.

Ak USA vedome rozpútali pod falošnou zámienkou voči Rusku akciu, ktorá okrem zabíjania mala všetky znaky ostrej vojny, za obrovských škôd pre Európu a Rusko, znamenalo by to takú degradáciu dôveryhodnosti Ameriky, že  by jednoducho USA stratila v Európe akýkoľvek kredit. S možnými následkami typu rozpad NATO a Únie…

 

Zdroj:

2 komentáre

  • Už si asi nik nebude pamätať správu, ktorú spominal pred rokom Huďo hneď po zostrelení neviem, z akého zdroja, kedy jeden známy investigatívny americký novinár (neviem, či to bol Wayne Madsen), ktorý vraj dostal echo od svojho kámoša z NASA, ktorý tvrdil, že na záberoch z družice zachytili ukrajinský BUK okolo ktorého boli rozhádzané fľaše vodky a spoločenski unavení operátori, takže jedna z prvých téz bolo, že MH17 zostrelili omylom ukrajinci v stave opilosti. Zaujímavé, že žiadna medzinárodná komisia neprešetrila túto možnosť, veď to asi nejde zamaskovať, ak jednej protilietadlovej jednotke chýba raketa?! Nuž som len lajk, ale vtedy som mala taký ciťák, že toto je príčina a preto NASA nevydala žiadne fotografie z miesta zostrelu.

Pridaj komentár