Saudská Arábia sa možno pripravuje na priamu konfrontáciu s Ruskom

Zástupca ministra zahraničia Ruskej federácie Oleg Syromolotov varoval pred pokusmi Západu dodať do Sýria prenosné raketové prostriedky protivzdušnej obrany (MANPADs). Aj keď toto vyjadrenie prichádza ako varovanie pred budúcim konaním, skutočnosťou je, že teroristi už vlastnia americké Stingery a zrejme aj ukoristené ruské Igly.

Podľa Jevgenija Satanovského, riaditeľa Inštitútu pre Blízky východ, sa Saudská Arábia rozhodla v minulých dňoch dodať americké Stingery pre nimi financované skupiny teroristov v Sýrii (zdroj neuvádza). Dôvodom, podľa iných zdrojov sú nálety ruského letectva na výcvikové tábory, ktoré zabili veľké množstvo saudských inštruktorov.

Táto informácia, ktorú Satanovskij uviedol v súvislosti so svojou analýzou tureckej politiky (kde mimochodom hovorí o zlom odhade Erdogana), má samozrejme dopad nielen na Turecko. Tvrdí, že medzi hlavnými príjemcami sú skupiny „Jabhat an Nusra„, „Ahrar ash Sham“ a zvyšky Slobodnej sýrskej armády (FSA), umiestnenej na juhu Sýrie – v regióne Hama a Homs. Zakúpenie a dodávku bude mať na starosti rozviedka Saudskej Arábie (za asistencie CIA), dodávku MANPADs bojovníkom v Sýrii zaobstarajú agenti tureckej tajnej služby MIT. Títo budú mať na starosti aj logistiku operácie, výcvik a zaškolenie jednotiek.

V minulosti sme uviedli, že strategická pozícia Saudov je dnes oveľa horšia ako kedykoľvek predtým. Podľa informácií z ruskej strany je citlivým miestom Saudov juh krajiny, kde miestne kmene šiitských Ismailitov spriaznené cez spoločnú minulosť s jemenskými Hutiami obsadili v provincii Najran vojenskú základňu al-Mashal. Saudi sú zároveň momentálne silne angažovaní v boji proti šiitským Hútiom v Jemene, podporovanými Iránom a Hizballáhom.

V prípade, že začnú padať lietadlá a vrtuľníky Ruska po zásahoch rakiet dodaných Saudami, je možné, že dôjde k podobnému scenáru aj v Jemene a na juhu Saudskej Arábie. Saudská Arábia považuje za možnú aj hrozbu vytvorenia rovnakej bezletovej zóne ako je v Sýrii zo strany Ruska. Zrejme preto sa v posledných dňoch sťahujú na juh krajiny a do Jemenu prostriedky PVO. To im však nepomôže. Len kmene v provincii Najran sú schopné postaviť okolo 100 tisíc mužov, ktorí bojujú v neprehľadnom teréne partizánskym spôsobom. Za podpory zvonka by sa juh Saudskej Arábia stal otvorenou ranou, ktorá by hrozila rozpadom celej krajiny.

aae33jVH0AU jfx4wQSVoq8 v-d1mXlBJpM 8lVMzJxUGgo

Logo_of_the_Islamic_Front_(Syria)

al-Jabhat al-Islamiyyah

A medzitým sa kryštalizuje fronta v Sýrii. Z boja utekajú žoldnieri do okolitých krajín a zrejme sa budú snažiť dostať aj do Európy. Časť pokračuje v boji a jednotky sa spájajú. Napríklad video zo včera ukazuje prechod jednotky tzv. Slobodnej sýrskej armády „Islamského frontu“ (al-Jabhat al-Islamiyyah) pod velenie „Jabhat an-Nusra“ (čo je afilácia al-Kajdy v Sýrii). Na videu dohodu uzatvára Abu Mohammed al-Jawlani, hlava an-Nusra

http://www.liveleak.com/view?i=950_1445128860

Edit: Len pripomeniem, že koalícia Islamský front bola založená 22.11.2013 dohodou 7 bojových skupín: „Al-Tawhid Brigade“ z Aleppa, saláfistickej skupiny „Ahrar ash-Sham„, „Liwa al-Haqq“ z Homsu, „Suqour al-Sham“ so základňou v Idlib, z Damašku „Jaysh al-Islam„, „Ansar al-Sham“ a „Kurdish Islamic Front„. Koalícia dostáva zbrane a je priamo podporovaná Tureckom a Saudskou Arábiou.

Ak toto bude výsledok spoločnej americko-turecko-saudskej operácie a teroristi budú mať okrem lietadiel celé portfólio zbrojnej výbavy, pánboh nás opatruj…

Zdroj:

9 komentárov

 • Saudská Arábia považuje za možnú aj hrozbu vytvorenia rovnakej bezletovej zóne ako je v Sýrii zo strany Ruska – zóny

  Za podpory zvonka by sa juh Saudskej Arábia stal otvorenou ranou

  Arábie

 • PUTIN je prezident aj namSLOVAKIA

 • tento clanok ste zaklincovali strasnym klamstvom o tom, ze FSA presla pod ISIS 😀 FSA ma odbojovane podstatne viac proti ISIS ako napr Syrsky rezim. Su to uhlavny nepriatelia. Video je o pripojeni skupiny Jusif al Asma ku koalicii Ahrar ash Sham, ktori rovnako bojuju proti ISIS. Tento clanok pisal niekto kto nepozna politicku sytuaciu ani vo vlastnej obci a nie este Syrii a poprosim ho aby sa viac k tejto teme nevyjadroval lebo len klame a zavadza hlupostami.

  • Vdaka za doplnenie, popis videa skutocne s realitou nesedel, podla identifikovanych vlajok a velitela an-Nusra Abu Mohammed al-Jawlaniho ide o prepojenie jednotky Islamskeho frontu s an-Nusra.
   Zvysny komentar je v poriadku. Ak mate namietky, konkretizujte. Inak svojim obvinovanim zavadzate a klamete Vy

 • Žeňa Satanovskij je jeden z najlepších špecialistov na Sýriu a už roky ho sledujem. V posledné roky ho často pozývajú aj do diskusných relácii na rôznych TV. Fakt je špička.
  JEdným zo špecialistov na tento región je aj Žirinovsky (fakt), bol osobným priateľom Sadama Husejina, Kaddáfiho,… AJ jeho pozývajú, ale skôr ako kultúrnu vložku.

 • Zbrane nie sú ničím bez kvalitne vycvičenej obsluhy.
  Pokiaľ ide o vycvičenosť, tak vojaci z arabských a mohamedánskych krajín sú tým najhorším čo existuje, Rusi si s nimi hravo poradia.
  Tvrdia to aj naši vojaci, ktorí sa podieľali na výcviku v zahraničí.

Pridaj komentár