Saudská Arábia využíva najkvalitnejší lobing.

A Saudi man explores a website on his laptop in Riyadh

Saudsko Arabské lobovacie úsilie dostáva špičkovú podporu od niektorých amerických politicky najvplyvnejších poradenských firiem uprostred rastúceho napätia s Iránom.

Qorvis, hlavná PR firma v kráľovstve, si najala v polovici marca republikánsku firmu na marketing elektronických médií Targeted Victory za 40.000 dolárov mesačne na pomoc „poskytovať strategické poradenstvo a elektronické poradenské služby pre podporu a vzdelávanie o Saudskej Arábii.“ Targeted Victory vyplatí ďalších 15.000 dolárov mesačne pre analýzu údajov sledovania sociálnych médií, ktorú vykoná startup zo San Francisca, firma Zignal Labs.

Targeted Victory založil Zac Moffatt, riaditeľ Romneyho prezidentskej kampane v elektronických médiách v roku 2012 a bývalého člen republikánskeho národného výboru Michaela Beach. Rovnako zastupoval niekoľko vysoko postavených republikánskych kandidátov a udalostí. Zignal Labs je duchovným dieťaťom Josh Ginsburga, bývalého regionálneho riaditeľa pre kampaň Romneyho a pred tým bol politický riaditeľ pre minulého guvernéra Kalifornie Arnolda Schwarzeneggera.

Okrem toho, Saudské veľvyslanectvo vo Washingtone práve prenajalo medzinárodnú advokátsku kanceláriu Pillsbury Winthrop Shaw Pittman so sídlom v Kalifornii za ďalších 15,000 dolárov mesačne aby poskytovala „právne poradenstvo“ a „zastupovanie vo verejných záležitostiach“ pred Kongresom a Obamovou administratívou.

Nové zmluvy patria len medzi niekoľké, ktoré ilustrujú nedávnu zmenu úsilia krajín Blízkeho Východu v snahe ovplyvňovať americkú vládu, ako je zrejmé podľa správy Al-Monitoru, ktorá zverejnila údaje lobingu prístupné od začiatku apríla. Dohromady to ukazuje stupňujúcu sa snahu dostať sa bližšie k úrovni kruhov, ktoré reálne v Amerike rozhodujú v čase, keď región zažíva obdobie radikalizmu a chaosu

Middle East Lobbying

Middle East Lobbying

 

Irak najmä posilnil svoj dosah na úradníkov zodpovedných za boj proti Islamskému štátu, najmä vzhľadom k špeciálnemu prezidentskému vyslancovi John Allenovi. A AIPAC (American Israel Public Affairs Committee), proizraelský lobistický výbor stále pretláča dva návrhy zákonov, ktorými by sa dala Obamova administratíva vykoľajiť z cesty jadrových rozhovorov s Iránom.

Ošiaľ nájmu služieb zo strany Rijádu prichádza v čase najhlbších problémov americko-saudských väzieb od dní po teroristickom útoku na dvojičky v New Yorku 9/11 spôsobených nezhodami v otázke Iránu. Saudovia vedú najmä pan-Arabskú koalíciu na porážku Iránom podporovanými rebelmi Houtiov v Jemene uprostred hlbokej nechuti prezidenta Baracka Obamu na zapojenie sa a varovali, že sa budú usilovať o jadrový program, aby sa vyrovnali hocičomu, čo bude mať Irán povolené počas prebiehajúcich medzinárodných rokovaní.

Pozrite si celý zoznam lobingu Al-Monitor pre nasledujúce aktualizácie:

 • Bahrajn: Aktualizácia lobovania pre DLA Piper
 • Egypt: Ministerstvo cestovného ruchu najíma Hill a Knowlton Strategies; Aktualizácia lobovania pre Glover Park Group
 • Irak: Aktualizácia lobovania Podesta Group
 • Izrael: Aktualizácia lobovania AIPAC, AIEF, Arnold & Porter a Sidley Austin
 • Jordan: Aktualizácia lobovania Vivien Ravdin a DLA Piper
 • Kurdistan – regionálna vláda: Aktualizácia lobovania Squire Patton Boggs, KRG styčný úrad a Kongresový kurdsko-americký výbor
 • Libanon: Aktualizácia lobovania DLA Piper
 • Líbya: Nová položka pre Sanitas International; Aktualizácia lobovania pre Squire Patton Boggs a Ben Barnes Group
 • Maroko: Aktualizácia lobovania Mayer Brown, LeClairRyan and Western Hemisphere Strategies
 • Katar: Nová položka pre Gallagher skupiny; Aktualizácia pre Squire Patton Boggs
 • Saudská Arábia: Nové položky pre Pillsbury Winthrop Shaw Pittman a Targeted Victory; Aktualizácia lobovania pre Squire Patton Boggs
 • Turecko: Aktualizácia lobovania Gephardt Group, Alpaytac, Dickstein Shapiro, LB International Solutions and Brian Forni
 • Spojené arabské emiráty: Aktualizácia lobovania Akin Gump, DLA Piper a Karv Communications

 

Zdroj:

http://www.al-monitor.com/pulse/originals/2015/04/saudi-arabia-lobbying-high-tech-update-middle-east.html

2 komentáre

Pridaj komentár