Senzačné odhalenie tvorcu virtuálnej meny Bitcoin

Podľa správy BBC, ktorá bola vydaná počas včerajšieho dňa, austrálsky podnikateľ Craig Wright označil sám seba ako vynálezcu tejto novej meny. Tento nárok potvrdil digitálnym podpisom, ktorý použil vynálezca so pseudonymom Satoshi Nakamoto pri dolovaní prvých mincí Bitcoin.

Digitálny peňažný systém je dnes vo veľkej miere založený práve na virtuálnej mene Bitcoin.  Identita jej vynálezcu Satoshi Nakamota bola dlhé roky záhadou a predmetom špekulácií. Mnohé technologické médiá sa pokúšali dopátrať, kto za vytvorením celého konceptu Bitcoin stojí. Austrálsky počítačový odborník Craight Steven Wright, ktorý bol už od minulého roka v hľadáčiku ako jeden z možných kandidátov, nakoniec vyvrátil pochybnosti, keď pre tri médiá – BBC, The Economist a magazín GQ podpísal správu digitálnym podpisom, ktorý sa zhodoval s podpisom zaslaným s prvými blokmi Bitcoinov „Satoshi Nakamoto“ kryptografovi Hal Finneymu. Hal Finey bol jeden z IT inžinierov, ktorý pomáhali vytvoriť Bitcoin protokol

Mnohí zainteresovaní sú dnes skalopevne presvedčení, že Wright je dlho hľadaný vynálezca. Avšak pochybnosti stále existujú.  Niektorí kryptografi a vývojári vraj mali problémy overiť informácie pomocou poskytnutých informácií. Bezpečnostný expert Dan Kaminsky povedal, že postup bol takmer „zlomyseľne odolný“ voči overeniu.

Craight Wright povedal, že plánuje vydať informácie, ktoré by umožnili, aby sa aj ostatní mohli kryptograficky presvedčiť, že je Satoshi Nakamoto.

Zdroj:

3 komentáre

  • Satoshi Nakamoto si žil svoj sen. Pochybujem, že by sa len tak prezradil. Je inak fantastické sledovať ako Bitcoin naberá na popularite.

  • A nie je to žid? Ach, tak preto také ticho. Ak by to bol žid, boli by plné média o jeho židovkej genialite.

  • záhadný ako St´Germain ?… v každom prípade Bitcoin je ostrý vrták do papierovej imaginarity v peniazoch ?! Teším sa na úplné odhalenie jeho „nápadoprínoscu“ 🙂

Pridaj komentár