Šialené, imigráciou podporujeme ISIS a vozíme si sem teroristov

Poradca líbyjskej vlády Abdul Basit Haroun povedal pre BBC, že militanti Islamského štátu sú „pašovaní do Európy“. Podľa neho pašeráci ukrývajú ozbrojencov Islamského štátu na lodiach naplnených imigrantami.

Migranti, ktorí sa pokúsili plávať do Európy sedia v lodi idúcej naspäť do Líbye, potom, čo ich loď bola zadržaná na mori líbyjskou pobrežnou strážou, v Khoms, Líbya, 06.05.2015

Pašeráci skrývajú IS ozbrojencov na lodiach naplnených migrantami, hovorí Abdul Basit Haroun

Bojovníci Islamského štátu (IS) sú pašovaní do Európy gangami v Stredomorí, povedal pre BBC poradca líbyjskej vlády. Abdul Basit Haroun povedal, že pašeráci ukrývali IS ozbrojencov na lodiach naplnených imigrantami.

Úradníci v Taliansku a Egypte už skôr varoval, že IS radikáli by sa mohli dostať do Európy loďami s migrantami. Avšak, odborníci upozorňujú, že je veľmi ťažké overiť alebo posúdiť takéto tvrdenia.

Pán Haroun založil svoje tvrdenie na rozhovoroch s pašerákmi v častiach severnej Afriky ovládaných militantami. Tvrdil, že IS dovoľuje majiteľom lodí pokračovať v ich operáciách výmenou za polovicu ich príjmov.

Radikáli IS pochodujú cez Derna

IS pôsobí v niekoľkých častiach Líbye, vrátane mesta Derna vo východnej časti Líbye

Odhadom asi 60.000 ľudí sa snažilo prekonať Stredozemné more v tomto roku, utekajúc pred konfliktami a chudobou. Od povstania v roku 2011 Líbya ostala bez stabilnej vlády, a chaos umožnila pospievať sieti obchodníkov s ľuďmi.

V živom rozhovore v relácii BBC Radio 5 „Investigatívci“ pán Haroun povedal, ze IS používa lode „pre svojich ľudí, ktorých chcú poslať do Európy, pretože európska polícia nevie, kto je z IS a či ide o normálneho utečenca, alebo nie„. Títo radikáli často sedeli oddelene od ostatných prisťahovalcov, povedal.


 

Migranti v číslach

  • Sú obavy, že viac ako 1800 ľudí by mali zomrieť pri plavbe cez Stredozemné more v roku 2015, čo je 20-násobný nárast v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2014
  • Najmenej 218.000 ich dosiahlo v roku 2014 Európu cez Stredozemné more a asi 60,000 majú sa ich dopravilo doteraz v tomto roku
  • Taliansko zaznamenalo viac ako 170.000 práchodov v roku 2014, veľký počet z nich bol zo Sýrie a Eritrey

Zdroj: Agentúra OSN pre utečencov; Medzinárodná organizácia pre migráciu

Analýza: Používajú IS bojovníci lode imigrantov?

Aký silný je IS v Líbyi?


 

Začiatkom tohto roka, agentúra EÚ pre kontrolu hraníc, Frontex, varovala pred „možnosťou“, že zahraniční bojovníci používali neregulárne migračné trasy na to, aby sa dostali do Európy.

Egyptská veľvyslanec vo Veľkej Británii varoval pred „loďami plných teroristov“, ak medzinárodné spoločenstvo nebude konať, zatiaľ čo talianska vláda vyjadrila obavy z bojovníkov infiltrujúcich sa na lode, pričom zdôrazňuje, že lode sú prejavom humanitárnej krízy. Avšak, odborníci upozorňujú, že obe krajiny majú záujem na ovplyvňovanie medzinárodnej mienky na krízu v Líbyi a že je ťažké overiť hrozbe bez dôkazov.

Egypt má veľký záujem zveličovať hrozbu islamského štátu v Líbyi, pretože sa zúfalo snaží schváliť medzinárodnú intervenciu do krajiny,povedal BBC na začiatku tohto roka Alison Pargeter, analytik so zameraním na Líbyu z Royal United Services Institute, čo je britský think tank zameraný na otázky obrany.

Taliansko zdôraznilo, že migrujúce lode predstavujú humanitárnu krízu

Taliansko zdôraznilo, že migrujúce lode predstavujú humanitárnu krízu

Medzitým, Christian Kaunert, expert pre oblasť terorizmu a utečenecké otázky na Dundee University, povedal, že riziko militantov infiltrujúcich migrujúce lode bolo „vierohodné – ale z definície je ťažké posúdiť jeho nespochybniteľnú vierohodnosť, pretože tieto lode prichádzajú bez povšimnutia„.

IS, ktorý riadi veľké časti Iraku a Sýrii, bol aktívny v posledných mesiacoch v Líbyi, využívajúc boj o moc medzi znepriatelenými skupinami po páde plukovníka Muammara Kaddáfiho. Predpokladá sa, že miestne milície sú často aktívnymi partnermi pašerákov, zatiaľ čo pobrežná hliadka Líbye sa priznala pre BBC, že nemôže zvládnuť objem migrujúcich lodí a bude zasahovať iba v prípade, ak má nejaká loď problém.

[sociallocker][/sociallocker]

Skupiny militantov v Líbyi

 

Skupiny militantov

Skupiny militantov

 

Zdroj: