Situácia na Ukrajine sa silne dramatizuje.

Ukrajinské vládne sily sa naďalej snažia zničiť jednotku DUK, ktorá bojovala v Mukačevo. Do Karpát boli vysadení vládni výsadkári a na predpokladané pozície jednotky DUK zaútočili 2 ukrajinské vojenské vrtuľníky. (zdroj)

Prezident Porošenko a ukrajinská vláda tak dostávajú vodcu Pravého sektoru do situácie, keď sa musí proti nim postaviť či chce či nechce. Pokiaľ boli  vojaci jednotky DUK (Dobrovoľnícky ukrajinský korpus) tými, čo boli napadnutí, alebo presnejšie povedané pokiaľ nie je preukázaný opak, je vyložene útokom na osobu Dmitra Jaroša zasahovať proti tej jednotke inak, než ju len pasívne blokovať. Možno niekto bude protestovať proti tejto vete, ale na Ukrajinu sa nedá nazerať „slovenským“ pohľadom.

Dmitro Jaroš dobre vie, že ak tú jednotku DUK „predá“, predá s ňou aj svoju autoritu.  Zrejme sa približuje bod, od kedy niet návratu k pôvodnému stavu.

Dmitro

Dmitro Jaroš foto FB

Už 16 júla vytvoril Pravý sektor v súvislosti s udalosťami v Mukačevo operačný štáb. Operačný štáb má pravdepodobne reagovať na všetky udalosti vo vzťahu vládne jednotky kontra jednotky Pravého sektoru.  (zdroj)

 

17 júla oslavovali jednotky DUK svoj prvý rok existencie. Zrejme viac ako na oslavu sa pripravujú na prípadné boje s jednotkami vernými Kyjevskej vláde.

DUK nie je len vojenská štruktúra vytvorená pre ozbrojenú obranu Ukrajiny. Je tiež súčasťou moderného nacionalistického hnutia, ktorého cieľom je dokončiť národnú revolúciu a získať skutočnú ukrajinskú štátnosť. V istom zmysle, môžeme poďakovať súčasnému režimu, že on urýchlil  revolučný  proces.

zdroj Pravý sektor

Radikálne vyhlásenie prišlo včera 18.7 2015

Zhromaždenie na Majdane – preč s vládou zradcov!

21. júla o 19:00 na námestí Nezávislosti  sa koná ľudové zhromaždenie Preč s vládou zradcov“, ktoré organizuje vojenskopolitické hnutie Pravý sektor„.

Režim Porošenka sa sám úplne zdiskreditoval. Ide po ceste zrady národných záujmov, táto vláda stratila legitimitu a morálne právo viesť ukrajinský ľud.

Ľudia, ktorí vstúpili do vládnych úradov vďaka krvi vlastencov rýchlo zabudli na všetko, čo bolo sľúbené na Majdane. Totálna korupcia, ktorá  vedie ku zbedačeniu ukrajinského ľudu, je znakom súčasnej vlády. Pseudoreformy priviedli ľudí do chudoby a zúfalstva, a lustrácie viedli len ku preskupeniu starých skorumpovaných kádrov.

Prenasledovanie vlastencov bojov a dobrovoľníkov dobrovoľníckeho hnutia, spolupráca s ruskými útočníkmi, anti-ústavné vzdanie sa ukrajinského územia – to je politický „program“ Porošenka.

Tento režim je zo svojej podstaty antinárodný, a pokračovanie jeho dominancie ohrozuje budúcnosť ukrajinského národa. Vláda, ktorá otvorene vyhlásila vojnu svojim ľuďom, musí byť zmetená silami národnej revolúcie.

Požadujeme kompletnú zmenu vlády, ktorá už nie je to dôvodom na nejaké nádeje. Túto vládu zrodil Majdan- on má silu zničiť ju.

Každý, komu nie je ľahostajný osud našej krajiny, by mal prísť na národného zhromaždenie 21. júla. Osud Ukrajiny a Tvoj vlastny je v Tvojich rukách!

V utorok 21 júla o 19-stej hodine všetci na Majdan!

zdroj Pravý sektor

Situácia sa radikalizuje na mnohých miestach. Napríklad vo Volyňskej oblasti Pravý sektor postavil 3 zátarasy na dôležitých komunikáciách. Odôvodňuje to bojom protikorupcii, skôr ale ide predovšetkým o snahu zabrániť vládnym silám v preskupovaní sa.

Pred týždňom sme písali, že udalosti v Mukačevo ešte neznamenajú smer občianska vojna. Dnes sa zdá, že vývoj na Ukrajine smeruje práve týmto smerom.

[sociallocker][/sociallocker]

 

 

 

 

 

4 komentáre

  • Na vídeňském letišti Schwechat byli policií zadrženi američtí vojáci cestující na Ukrajinu s nelegálně vezenými útočnými puškami M16 a pistolemi.
    http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/rakousko-zadrzelo-vojaky-usa-nelegalne-vezouci-zbrane-na-ukrajinu/

  • Takze vzhladi om na to, ze na zapadnej Ukrajine sa kona vojenske cvicenie NATO, da sa predpokladat, ze k ziadnej eskalacii po utorku nedojde – vojenska pomoc pre Porosenka je blizko. Aspon tak vychadza moj optimisticky scenar. Ale uvidime dnes vecer…

  • Sústreďuješ sa len na jednu časť problému. Situácia sa dramatizuje, ale treba ju vidieť v kontexte vyhlásení a udalostí. Vyhlásenia predstaviteľov UA režimu naberajú na intenzite, taktiež varovanie Kerryho občanom USA, aby opustili najmä charkovskú a odesskú oblasť veľa naznačujú. Takisto dodávky zbraní a redislokácia zbraňových systémov, požiadavky na ubytovanie UA vojakov, zvýšenie ich počtu do 65000 mužov, vyhlásenia separatistov a sťahovanie zbraní z línie hovoria o blížiacom sa spustení tretej ofenzívy. Začiatok predpokladám do septembra (pred zimou). Problém s PS vnútorný vývoj režimu komplikuje, ale tento problém nepresiahne hraničné oblasti. Hranice presiahne obnovenie vojny so separatistami, ale SK sa to nedotkne. Je to problém čiernomorských krajín. Aspoň takto stručne.

  • Maria Pridavkova

    Obcianska vojna tam uz je viac ako rok. A teraz sa do nej mozno zatiahne aj zapad Ukrajiny.

Pridaj komentár