Situácia v Gabčíkove – smutný deň ústavy

Práve na deň ústavy eskaluje spoločenský konflikt, ktorý na Slovensku vzniká z dôvodu tlaku na presídľovanie migrantov.

Slovenská polícia práve na deň ústavy vyložene „podrazácky“ zasiahla proti akciám, ktoré poriadala (Trnava), alebo ktorých sa chcela zúčastniť (Gabčíkovo – usporiadateľom tu bol miestny občan) Ľudová strana Naše Slovensko.

Zámienky boli tak priehľadné, že nikto nemôže byť na pochybách, že ide o čistú aroganciu moci.

Predvolať Mariána Kotlebu na 14:00 hod.  pre podanie vysvetlenia ohľadom vyvesenia čiernych vlajok na Úrade kraja je naozaj tragikomédiou. Veď Marián Kotleba vydal k tejto situácii vyhlásenie, ktoré na 100% rozptýlilo akúkoľvek šancu na trestné stíhanie, teda na trestné stíhanie v demokratickej krajine.

Polícia, ktorá hromadí spisy jeden za druhým, tam prejdená lehota, tam procesná chyba, nemá v deň štátneho sviatku iné na práci, len predvolávať Mariána Kotlebu na 14:00 hodinu. A to v deň, keď zhromaždenie v Trnave začína o 15 : 00.

Zrejme hrozilo, že Marián Kotleba stihne vystúpiť na konci zhromaždenia, tak ho po ceste 4x zastavila policajná hliadka so zjavným zámerom naťahovať čas.  Proste až príliš „náhod“. Celé to pôsobí tak, že po celý čas sa hralo na to, aby Marián Kotleba na zhromaždenie do Trnavy neprišiel.

Myslím, že nik súdny neverí tomu, že polícia konala z vlastného podnetu, bez „politického“ pokynu.

Ale zhromaždenie v Trnave prebehlo výborne aj bez Mariána Kotlebu. Ľudová strana Naše Slovensko je v roku 2015 už inou stranou ako bola v roku 2009. Aj keď ju aj sami jej členovia nazývajú stranou Mariána Kotlebu, jednotlivé vystúpenia z tribúny ukázali, že sa v nej formuje viacero osobností, ktoré dokážu Mariána Kotlebu zastúpiť.

Motív konania toho, kto dal príslušným zložkám polície príkaz toto vykonať, je viac než záhadný. Nemá to totiž logiku. Jedine ak by niekto chcel zámerne poškodiť preferencie Smeru, pridať Ľudovej  strane nových voličov, alebo proste len eskalovať situáciu v spoločnosti. Ale prečo ?

Občanov smerujúcich z Trnavy do Gabčíkova zablokovala polícia v susednej obci Vrakuň. Následne ako jediní do Gabčíkova dorazili skupiny z Maďarska. Išlo o členov Hnutia 64 žúp (cieľom hnutia je obnovenie Uhorska) a maďarskej parlamentnej strany Jobbik, ktorých na mieste posilnili miestni občania.

Naše tzv. mienkotvorné médiá uvádzajú 50 účastníkov protestu, čo v praxi znamená, že ich mohlo byť niečo vyše 100 (konzervatívny odhad na základe predchádzajúcich manipulácií týchto médií).

Madarskí demonštranti najprv čakali na slovenských. Keď im bolo jasné, že tí sa na miesto nedostanú, išli sami k táboru pre ubytovanie migrantov. Po čase akceptovali pokyn polície a rozišli sa.

Slovenskí demonštranti opustili obec Vrakúň pred polnocou.

Marián Kotleba a Ľudová strana Naše Slovensko sú často označovaní ako hrozba pre demokraciu. Po dnešnom dni je na mieste sa zamyslieť, či ešte väčšiu hrozbu nepredstavuje v tomto smere práve Smer.

Fotoreport z akcie:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pred začiatkom akcie – ľudia hľadajú tieň

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na poslancov, ktorí podporili povinné kvóty sa nezabúda

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Stúpenec multikulturalizmu a migrantov, ktorého z akcie vytlačili nahnevaní účastníci

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A novinári majú z neho „orgazmus“

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Medzi protestujúcich prišla aj poslankyňa Národnej rady SR za stranu Smer-SD Renáta Zmajkovičová. V rozhovore s novinármi označila protest za zbytočný, pretože vláda vynakladá veľké úsilie na to, aby riešila pre Slovensko vhodným spôsobom tému migrácie

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Je ťažké viesť diskusiu v tak emóciami nabitom ovzduší, ale pani poslankyňa si v nej počínala prekvapivo dobre

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dokonca sa nevyhýbala ani diskusií s členmi ľudovej strany Naše Slovensko. V tejto chvíli sa zdalo, že je možné znížiť konfrontáciu v spoločnosti. Vtedy ešte nebolo známe, že Marián Kotleba čelí obštrukciám polície. Dal som pani poslankyni otázku, či slovenská vláda ustojí zahraničné tlaky na povinné prijímanie migrantov. Vyjadrila presvedčenie , že musí. Druhú otázku som dal po skončení akcie, či nie je hanba také konanie, akého sa dnes polícia dopustila voči Mariánovi Kotlebovi. Odpoveď bola, že nevie nateraz posúdiť , či sú informácie, ktoré boli podané presné a neprislúcha jej v tejto chvíli sa vyjadrovať k činnosti policajného zboru. Beriem, mal som ten pocit, že informácia bola pre ňu tiež nová. Upozornila tiež, že mnohé informácie, ktoré na zhromaždení odzneli, ukazujú činnosť vlády v zlom svetle, pričom realita je iná, vláda sa snaží robiť všetko potrebné.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Otčinu si nedáme

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kresťanský aktivista

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Výzva polícii

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Staršia generácia na proteste

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hovorí krajský predseda (Trnava) Ľudovej strany Naše Slovensko Bc. Stanislav Drobný

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vzdor

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Marcel Urban oznamuje účastníkom správu o obštrukciách, ktoré polícia konala voči Marianovi Kotlebovi a ich dôsledku, že Marián Kotleba na akciu už nestihne prísť. Organizátori urobili dobre, že to nechali na koniec, inak by nálada v zhromaždení bola oveľa emotívnejšia.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Meno Ľudovíta Štúra sa spomenulo aj v prejavoch. Plagáty v okne múzea však nemali so zhromaždením nič spoločné

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A nakoniec hradby mesta Trnava. „Xenofóbia“ tu má proste tradíciu, aj tie hradby slúžili svojho času proti islamistom.

 

Policia

Polícia blokovala vstup do Gabčíkova dlhé hodiny Foto : Radovan Hynek (soc. sieť FB)

 

Kotleba

Na mieste už bol aj Marián Kotleba a netvári sa nejak znechutene. Keby ho nechali vstúpiť do Gabčíkova, predniesol by prejav, zožal potlesk…Ale vďaka činnosti polície je dnes hviezdou na celom Slovensku. Je témou dňa pre ľudí, ktorý by si akciu v Trnave či v Gabčíkove inak ani nevšimli. Dnes je policajný zbor jeho generálny reklamný partner. Foto: Radovan Hynek (sociálna sieť FB)

11 komentárov

Pridaj komentár