Situácia v Sýrii po skončení bojov u Palmyry.

Po oslobodení Palmyry sa komentátori snažili naznačiť ďalšie možné varianty vývoja. Odvážny variant spočíval v prenasledovaní islamistických jednotiek až na križovatku v as Suknah a následným rýchlym postupom do vládnej enklávy v Deir ez Zor.

Sýrske velenie však správne vyhodnotilo situáciu a zastavilo svoje jednotky neďaleko Palmyry, na polceste k ropným poliam Arak.

Pre akýsi „montgomery pochod na Tobruk“ neboli vytvorené predpoklady.

„Banjai“ protiútok islamistov v posledných hodinách „eurohodnotovej“ Palmyry umožnil ukryť ústup hlavnej časti islamistických jednotiek v smere na Arak a As Suknah.

Navyše islamisti dostali z Turecka významné posily a je vysoký predpoklad, že veľkú časť z nich poslali práve k As-Suknah. Pokus o rýchly pochod k Eufratu mohol prirýchlo skončiť fiaskom a nejakou „zmenšenou“ obdobou Karpatsko – duklianskej operácie.

Sýrske velenie správne odhadlo aj nebezpečie, ktoré predstavujú  islamistické jednotky ponechané ďaleko na západe a to v oblasti Al Qaryataynu (juhozápadne do Palmyry) a v oblasti severne od cesty Homs – Palmyra.

Pokiaľ sa sýrske jednotky v  oblasti zamerajú na tieto islamistické uskupenia, je situácia islamistov tom priestore prakticky beznádejná.

Ak by však sýrske jednotky začali s pochodom na Eufrat, hrozili by im útoky „z boku“ na zásobovacie línie práve od týchto islamistických jednotiek.

Aby mal sýrsky postup na Eufrat pokoj od udalostí typu „Khanasser“, je potrebné aspoň zatlačiť jedno z týchto  islamistických zoskupení do bezpečnej vzdialenosti od zásobovacej línie Homs – Palmyra.

Pre útok na obe zoskupenia naraz chýbajú sýrčanom sily a situácia jasne predurčuje ich záujem o slabšie južné „Qaryataynské“ zoskupenie islamistov.

To stratou Palmyry stratilo cestný kontakt na Turecko, zásobovanie je možné už len po prašných púštnych cestách. A aby toho nebolo pre islamistov málo, ešte do toho vstupuje ruské letectvo.

Samotný Al Qarytayn stratili islamisti už včera

To, čo z nich zostalo, sa snaží zaujať obranu v okolí dôležitej križovatky Al Busayri východne od Al Qarytayn. Navyše južne od  Al Qarytayn v oblasti Jabal Butum sa islamisti „mastia“ medzi sebou navzájom.

V tejto situácii sa dá očakávať nástup sýrskeho „palmýrskeho“ zoskupenia na Al Busayri zo severovýchodu. Zatiaľ sa tak však nedeje.

Na severe prebiehajú boje lokálneho významu medzi Sýrčanmi a derivátmi al Kaidy pri meste Aleppo. Striedavo útočia obe strany.

Bez mediálneho záujmu, pomaly ale ako keby nezastaviteľne, postupujú juh kurdské oddiely, povestné svojimi odvážnymi   ženami. Približujú sa k Rakke a Deir ez Zor zo severu.

RojavaWomen

Boje medzi islamistami navzájom prebiehajú aj v oblasti Daraa. kde miestni islamisti vracajú Islamskému štátu úder.

A na záver zaujímavý záber zo situácie, keď to „eurohodnotoví“ v delostreleckom súboji poriadne schytali. Takých situácií sa stáva, ale len málokedy sa dochová z nich obrazový záznam.

5 komentárov

Pridaj komentár