Škandálne rozhodnutie MMF v prípade Ukrajiny

Na dnešnom zasadaní Výkonnej rady MMF zmenil svoje zásadné pravidlo, že nesmie požičiavať krajine, ktorá nesplatí tzv. suverénne dlhy a je zbankrotovaná. Toto pravidlo sa zmenilo kvôli hrozbe nesplatenia ukrajinskej pôžičky tri miliardy dolárov, ktoré má Ukrajina vrátiť do 20. decembra tohto roku Rusku.

Komentár :

Z tejto správy vyplývajú tri veci.

MMF nepriamo priznal, že dlh, ktorý si Rusko nárokuje je suverénny a nie je komerčný, tzn. nepodlieha zmluve o znížení istiny ako aj odloženi splatnosti, ako je to u ostatných komerčných dlhov. S touto variantou celé mesiace Ukrajina, podporovaná aj západnými médiami, neustále v médiách pracovala a pretláčala ju, pričom sa však od počiatku javila ako zlý vtip.

Ak teda MMF ráta, že Ukrajina sa môže ocitnút v defaulte, ktorý by bránil požičať peniaze, je to možné len za predpokladu, že ide o štátny, suverénny dlh a že prípade jeho nevyplatenia a nárokovania jeho výplaty Ruskom, Ukrajina bude musieť priznať bankrot.  MMF totiž môže požičiavať aj zbankrotovaným krajinám, ale len vtedy, ak nemajú suverénne dlhy

Druhý poznatok je strata dôveryhodnosti západných medzinárodných inštitúcií a priznanie, že nie sú finančnými, ale výsostne politickými organizáciami v rukách USA a svojou činnosťou pomáha presadzovať zahranično-politické ciele Ameriky. Pravidlá platia len vtedy, ak nejde o záujem Ameriky,  v opačnom prípade platí to, čo sa nalinkuje v Bielom dome a pravidlá sa zmenia. Týmto sa nabúrava celá stavba dôveryhodnosti Západu a následky majú potenciál ovplyvniť celosvetovú finančnú politiku

Zaujímavé je, že keď Rusko navrhlo zmeniť pravidlá MMF, aby Ukrajina mohla vyplatiť peniaze, žiadna zmena pre Rusko neprichádzala do úvahy.

Tretím poznatkom je, že MMF prakticky zorganizoval sprostú krádež troch miliárd Rusku. Keďže Ukrajina nemieni peniaze vrátiť a pravidlá medzinárodného finančného sveta sú od dnes účelovo predefinované, Ukrajinu nepostihnú žiadne dôsledky. Splatenie dlhu jednoducho odloží a vráti ho vtedy a v takej forme ako ona sama, resp. ľudia v pozadí uznajú za vhodné. Ak to teda niekedy vrátia

V budúcich dňoch budeme zvedavý na hodnotenia ratingových agentúr. Krajina v defaulte nemá šancu na žiadne iné ako okrúhle „céčkové“ hodnotenie. Osobne však predpokladám minimálne o stupeň lepšie. Nakoniec aj ratingové agentúry musia plniť politické zadanie a v mnohých prípadoch, ako je tento, s ekonomikou moc do činenia nemajú.

Rovnako budeme zvedaví na reakciu Ruska po lehote splatnosti. V minulom článku sme vyslovili predpoklad, že MMF a Ukrajina nebudú chcieť riskovať stratu dôveryhodnosti a možno sa už teraz pripravujú na vyplatenie dlh z rezerv Národnej banky Ukrajiny.

Podľa všetkého si však MMF a politici z USA výrazne zjednodušili úlohu. Načo vyplácať dlh, keď silou vplyvu a zmeny pravidiel môžu zariadiť, aby dlžník ukázal veriteľovi prostredník?

Zdroj:

4 komentáre

Pridaj komentár