Skopčáci v akcii

Na začiatku bolo slovo a slovo bolo u poľských fanúšikov a tých slov bolo viac, tie slová boli napísané na transparente.

Protect your women not our democracy

čím autori najskôr mysleli

Chráňte svoje (nemecké) dievčatá, nie našu (poľskú) demokraciu.

polska_odpowiedz

zdroj: niepoprawni.pl

Poľskí fanúšikova tak geniálne zosmiešnili nemeckých politikov a v šiestich slovách nastavili zrkadlo celej nemeckej politickej elite. Na jar dokonca bude aktuálna aj celá kolekcia tričiek s týmto akoby už kultovým textom.

A nebola by to „demokratická“ nemecká polícia aby prakticky každú situáciu nevytvorila ešte akčnejšiu. Ako keby s cieľom, aby jej príslušníci vyzerali pred verejnosťou ako strašní somári (povedal by som, toto je ešte mierne vyjadrenie na ich adresu).

Pod vplyvom zážitku z videa zo tohto zásahu nemeckej polície proti poľským fanúšikom som si pozrel, čo to znamenalo to slovo skopčák, ktoré som si zapamätal z vojnových filmov.

Pôvodne som si tiež myslel, že je to odvodené od slovného spojenia „hlava skopová“, ale wikipedia ma vyviedla z omylu.

Pôvodný význam slova skopčák (synonymum fricek) bol akýmsi ekvivalentom slova horal. Neskôr, za pohnutých vojnových rokov sa toto slovo stalo akýmsi hanlivým označením nemeckých nacistov a ich ozbrojených zložiek. Najskôr to bolo tým, že za 1. ČSR horali v Čechách boli poväčšine nemeckej národnosti.

Spoločenská obľuba Nemecka v strednej a východnej (alebo v celej) Európe sa rýchlo začína blížiť k hodnotám, aké malo Nemecko v roku 1944. Vtedy Nemecko rôznymi spôsobmi opustili spojenci: Fínsko, Rumunsko, Slovensko..

Základná príčina momentálnej neobľúbenosti Nemecka je de facto rovnaká ako bola v rokoch 1939 – 1945 za Adolfa Hitlera. Nemecké politické elity opäť podľahli presvedčeniu, že majú právo svoje „vízie“ fungovania sveta vnucovať ostatným v Európe

Ale nezabúdajme, tak ako vtedy nie každý Nemec bol nacista, tak aj dnes nie každý dnešný Nemec je skopčák. Dúfajme, že dnešných „skopčákov“ pri najbližších voľbách nemecký volič pošle kade ľahšie.

zdroj

One comment

  • Keby nemeckí policajti tak razantne reagovali aj na sexuálne násilie na ženách, dnes by nemali čo riešiť. Prejavenie iného názoru pre nich zjavne znamená väčšie nebezpečenstvo, ako fyzický teror, páchaný na vlastnom obyvateľstve. Za takýto zákrok by sa nemuselo hanbiť ani NKVD.

Pridaj komentár