Slovensko potrebuje nový reformný nádych a neklamať si.

(MZC/WELT) Naše predstavy o raste slovenského HDP na úrovni viac ako 2% v tomto, či budúcom roku sú čírou fikciou. Dopady sankcií voči Rusku sa postupne prejavujú a naplno sa prejavia budúci rok. No už 4. štvrťrok ukáže dopady prvého kola sankcií.

Francúzsko a Taliansko sa prepadá do recesie. Namiesto poctivých analýz a verejnej diskusie ako sa pripraviť na možný krízový vývoj, žijeme v akejsi divnej „výnimočnosti“ Európy a akékoľvek kritické hlasy sú marginalizované a bagatelizované.

Slovensko nemá víziu vlastných domácich úloh a reforiem.

Nedokážeme už ani „uplácať“ zahraničných investorov stimulmi, aby k nám prišli. Dve kľúčové úlohy znižovanie odvodového zaťaženia a zjednodušenie právneho prostredia pre podnikanie sú odsunuté nabok.

Ukrajinská kríza bude ešte dlho prítomná, možno roky. Nie je to niečo, od čoho sme izolovaní. Naopak sme jej súčasťou.

Často hovoríme o našej energetickej závislosti na Rusku, no úplne mlčíme o totálnej zviazanosti našej ekonomiky s tou nemeckou. Padne Nemecko, padneme aj my. Namiesto opatrení ktoré by boli prevenciou proti kríze a vytvorili by vankúš pre zmäkčenie dopadov budúcej krízy, počúvame nezmysly o uhrani 3% deficitu. Pritom nemecké čísla sú najhoršie od roku 1984!

Všetko má v rukách vláda.

Jedným z opatrení malo byť zmrazenie výdavkov vo verejnej správe na úrovni 20% v tomto roku. Druhým využitie neopakovateľných zdrojov z fondov EÚ na plošné zníženie odvodového zaťaženia pre živnostníkov a firmy. Namiesto toho sme svedkami väčšej a väčšej šikany zo strany štátu a Potemkinove projekty politiky zamestnanosti.

Zadržiavaniu výplaty nadmerných odpočtov viac ako 12 mesiacov pri DPH hovoríme eufemisticky „boj s daňovými únikmi“. Pritom jediným riešením ako zamedziť čarovaniu s DPH je jej zrušenie.

Pre tak malú krajinu ako Slovensko však je výhodnejšia iná alternatíva ako DPH. Nakoniec tu máme VÚC, nik nemá odvahu na ich zrušenie súbežne s komunálnou reformou.

Máme nákladnú a masívnu verejnú správu, o jej reforme nik už nehovorí. Nepotrebujeme armádu vyžieračov štátnej renty, ktorí sa skrývajú za výrok „o obnove verejnej služby, alebo hlásime sa do verejnej služby“, potrebujeme nový reformný nádych. Ľudí, ktorí prídu s 5-6 prepracovanými reformami, splnia si svoju úlohu a nebudú zavadzať.

Slovensko má 79 okresov, 8 VUC-eciek a tisíce obecných a mestských úradov. Pretože to sú len tisíce možností ako parazitovať na bohatstve ľudí.

Naša zahraničná politika môže byť len tak silná, ako naša domáca politika. Ak chceme formulovať silný názor voči EÚ, USA či Rusku, musíme mať silný mandát od občanov a mať silnú domácu politiku. Lenže naša domáca politika je v rozklade. Od roku 2010 opozícia voči Smeru vsadila iba na jednu stratégiu „lebo Fico“. To, že táto stratégia nakoniec zničila opozíciu a nie Fica, si budeme užívať vo voľbách 2016.

Nemecko vstupuje do recesie, Európa má najväčšie dlhy v histórii a my riešime či zviera je vec… Aj to ukazuje, ako neskutočne sa naša verejná debata stala debatou imbecilov.
………………………

(1) http://www.welt.de/wirtschaft/article133021309/Euro-Zone-wird-zum-Bremsklotz-der-Weltwirtschaft.html

(2) http://www.welt.de/wirtschaft/article133016213/In-Deutschland-geht-die-Angst-vor-der-Rezession-um.html

Pridaj komentár