Smútočné zhromaždenie v Polomke.

 

19. 8. 2015 bola v obci Polomka brutálne zavraždená 50 ročná miestna občianka. Vyvrcholili tak dlhodobé problémy spolunažívania medzi miestnymi obyvateľmi a neprispôsobivými spoluobčanmi.

V nedeľu 23. 8. 2015 sa v obci uskutočnilo smútočné zhromaždenie a zároveň protest proti zlej bezpečnostnej situácii v danej lokalite.

Na naše otázky o dnešnej smútočnej akcii nám odpovedal jej priamy účastník , pán Richard Tokušev.

 

Boli ste dnes na protestnom či skôr smútočnom zhromaždení v Polomke. Koľko účastníkov sa akcie približne zúčastnilo?

Dovolím si odhadnúť účasť na 600 ľudí, čo v podstate vidno aj na priložených fotografiách. Dedinčania prišli vo veľkom počte, mnohí v čiernom.

Takže veľmi početne alebo dokonca väčšinovo zastúpení boli miestni ?

Väčšina ľudí bola miestnych. A mnoho ľudí prišlo z okolitých dedín. Zo Závadky, Heľpy, Pohorelej. Ľudí z ĽS Naše Slovensko je možné od nich odlíšiť podľa vlajok a zelených tričiek.

Vraždy sú vždy smutnou udalosťou a nevyhýbajú sa žiadnej časti Slovenska. Protesty tohto typu a s takou účasťou sú skôr ojedinelé. Svedčí to o tom, že bezpečnostná situácia v danej lokalite je katastrofálna? Teda že štátna moc v tejto lokalite zlyháva?

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja už viac ako rok a pol prízvukuje potreby zriadenia v danom regióne obecných polícii. V súlade so zákonom dokonca vyčlenil z rozpočtu kraja na tento účel 20000 eur. 4 x navštívil starostov Polomky, Závadky, Heľpy s tým, že je treba konať. Starostovia situáciu v regióne podcenili.

Myslím, že dnešná akcia naštartuje riešenia. Marián Kotleba niekoľko krát vyzval ľudí na aktívne zapojenie sa a pozval ich na najbližšie zasadanie krajského zastupiteľstva, ktoré ohlásil na 2.9. v susednej dedine v Závadke.

Región je známy tým, že tam žije väčšie množstvo príslušníkov segregovaných rómskych komunít a preto patrí medzi regióny s vyšším rizikom možných konfliktov. Je smutné, že to muselo zájsť až tak ďaleko.

Starosta obce Ing. Ján Lihan (SDKÚ) sa zúčastnil zhromaždenia ?

Starosta prišiel medzi obyvateľov.

Ešte predtým však mal osobný rozhovor s predsedom samosprávneho kraja Ing. Mgr. Mariánom Kotlebom. V rozhovore mu vytkol neohlásenie zhromaždenia, čím vraj porušil zákon.

Starosta predsedovi kraja povedal, že dá zhromaždenie rozpustiť podľa zákona.

Z tohto dôvodu predseda kraja v úvode stretnutia upozornil zhromaždených, že ako sa veci majú a oznámil, že toto zhromaždenie je v súlade s petičným zákonom, keďže sa zbierali aj podpisy pod známu petíciu proti príchodu imigrantov.

Starosta obce dostal slovo po skončení smútočného príhovoru predsedu krajskej samosprávy. Starosta na svoju obhajobu uviedol, že vypísal na tému obecnej polície referendum, ktorého sa dedinčania zúčastnili v malom počte. Obyvatelia Polomky „odmenili“ jeho vystúpenie piskotom.

Na to začali miestne obyvateľky dávať hlasne na známosť, že starosta chcel, aby platili o päť euro viac a preto nesúhlasili. Handrkovanie starosta ukončil vyjadrením, že oznamom v miestnych novinách bolo oznámené, že žiadne navýšené poplatky sa platiť nebudú.

Predseda krajskej samosprávy doplnil, že obecnú políciu je plánované hradiť z miestneho rozpočtu za podpory kraja, pričom navrhuje zriadenie spoločnej polície pre tri susediace dediny s cieľom šetrenia finančných prostriedkov

Takže ak tomu správne rozumiem, starosta chcel najprv zhromaždenie na ktorom bolo veľmi veľa obyvateľov Polomky zakázať, presnejšie povedané rozpustiť a keď zistil, že predseda krajskej samosprávy to má poistené petíciou tak názor zmenil a dokonca sám na zhromaždení vystúpil?

Povedal, že chcel iba konať v súlade so zákonom a on ako starosta musí dodržiavať zákony tejto republiky. 

Zákon mu ale neprikazuje také zhromaždenie rozpustiť, len umožňuje. Asi bude mať čo svojím voličom vysvetľovať. Ale nie je zlyhanie bezpečnostnej situácie v Polomke a okolím skôr zlyhaním štátu ako miestnej samosprávy? Načo potom živíme zo štátneho rozpočtu políciu?

Samozrejme, že aj tak sa to dá chápať.

Boli sme v mieste činu v sprievode zapáliť sviečky a po minúte ticha na návrh župana zaznela aj najznámejšia modlitba veriacich.

Počul som od miestnych, že na tomto mieste toto nebol prvý prípad a že pred niekoľkými rokmi o kúsok ďalej bola zavraždená tak isto osoba, ktorej vraha doteraz nevypátrali, resp. nemajú známosť o vyšetrení, či nevyšetrení vraždy. Miestni ďalej poznamenali, že v úseku ulice chyba pouličné osvetlenie. S týmto vraj chodili aj za starostom, ktorý ich odvrhol s tým, či chcú osvetlenia na každých piatich metroch.

 Fotoreport, autor fotografií Richard Tokušev:

sprievod

Účasť na akcii bola na miestne pomery a krátkosť prípravy akcie mimoriadna. V popredí fotografie predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ing. Mgr. Marián Kotleba s manželkou Frederikou

namestie

Väčšinu zúčastnených tvorili miestni obyvatelia. Členovia Ľudovej strany boli ľahko odlíšiteľný vďaka zeleným tričkám a vlajkám.

miestni

mnohí z miestnych obyvateľov prišli v smútočnom oblečení

mk1

Predseda krajskej samosprávy Marián Kotleba v rozhovore s miestnou občiankou. Z tvári sa im dá vyčítať, že diskutujú vážnu a smutnú tému

mk2

sviečky na mieste tragédie

O tom, že starosta Polomky nemal v nedeľu svoj najlepší deň svedčí aj toto amatérske video

 [sociallocker] [/sociallocker]

2 komentáre

Pridaj komentár