Sony sklamala americkú vládu, neklamala dosť presvedčivo

Dokumenty Wikileas odhaľujú zákulisie americkej propagandy, organizovanej a riadenej najvyššími miestami.

Sony Pictures - logo

Sony Pictures – logo

Minulý rok prebehol útok na Sony Pictures Entertainment kvôli filmu The Interview, ktorý karikoval kórejského vodcu Kim Čong Una a podľa všetkého bol organizovaný hackermi zo Severnej Kórey. Medzi materiálmi k filmu a samotného filmu sa dostali aj k dokumentom Sony, ktoré demonštrujú úzku spätosť firmy s vládou Spojených štátov a ktorá Sony doslova úkolovala vo veciach propagandy a „správneho“ výkladu reality. Nasledujúci mail napríklad vyjadruje nespokojnosť americkej vlády s tým, že sa nepresadzuje americký výklad reality a navrhuje vytvoriť skupinu zo zástupcov masmédií, ktorá by organizovane v tejto veci začala konať https://wikileaks.org/sony/emails/emailid/117082 .

Riaditeľ Sony Lynton, navrhol zástupcovi ministra zahraničia Stengelovi vytvoriť skupinu mediálnych bossov, ktorí by sa spolu s ním na mediálnej manipulácii podieľali – James Murdoch (jeden z riaditeľov 21st Century Fox ), Drew Guff (akcionár a zakladateľ firmy Siguler), David Goldhill (Prezident a CEO káblovky Game Show Network), Andy Bird (Prezident Walt Disney), Phil Kent (bývalý riaditeľ Turner Broadcasting). Zameranie tejto skupiny malo byť na oblasť ISIL a hlavne Ruska. Viď – https://wikileaks.org/sony/emails/emailid/133736.

V tejto súvislosti je veľmi vhodné si všimnúť dátum tejto konverzácie – november 2014. Pripomíname to preto, že mediálna hystéria okolo „ruskej propagandy“, „továrňach trollov“ apod. sa zintenzívnili začiatkom roka 2015. Vzhľadom na uvedené maily je možné, že ide o organizovanú mediálnu taktiku naprieč všetkými médiami, ktoré sú ovládané Američanmi (u nás Markíza) a cez nátlak diplomatov, ako to bolo vidno v Česku, sa táto propaganda dostáva aj do neamerického mainstreamu. Opakujem, že priame dôkazy nie sú, ale indícií o špinavej hre masovokomunikačných prostriedkov je viac ako dosť.

Samozrejme, Sony to nie je len výroba filmov, ale aj výroba hercov, ktorí prezentujú „Americký sen“. A ako každý dobrý produkt, musia byť aj herci k dispozícii na prezentáciu Ameriky a jej záujmov, ako sa píše napríklad v tomto maili https://wikileaks.org/sony/emails/emailid/122518

Záverom by bolo treba zrejme veľmi dobre uvažovať nad každou „overenou“ informáciou či už zo strany Ruska aj USA. U nás je v hlavnom prúde prístupná len americká verzia reality, preto treba správy hlavných médií na tému Ruska brať s veľkou rezervou. Nepomýlime sa, ak povieme, že väčšina týchto informácií je vždy nejakým spôsobom manipulovaná. Rozsah zapojenia mediálnych zdrojov dáva tušiť, že pokrytie je skoro dokonalé. Netreba si však zakrývať oči pred faktom, že podobná dilema je aj pred ruským divákom, či poslucháčom…

 

Zdroj:

 

Pridaj komentár