Správa dňa: turecký prezident sa ospravedlnil za zostrelenie ruského lietadla

Agentúrne servery dnes na obed priniesli významnú novinku. Na stránkach Kremľa sa objavil text tureckého prezidenta Recep Tayyip Erdogana ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi. V liste Erdogan vyjadruje hlbokú ľútosť nad zostrelením ruského lietadla tureckými stíhačkami a smrťou ruského pilota. Zároveň bolo spomenuté, že prebieha vyšetrovanie voči tureckému občanovi, ktorého zapríčinením došlo k smrti ruského občana.

Komentár

Minulý rok na jeseň pri plnení bojovej úlohy v tesnej blízkosti tureckých hraníc zaútočili dve turecké stíhačky F-16 na prakticky bezbranný bombardér SU-24. Dôvodom podľa tureckého tvrdenia bolo to, že došlo k narušeniu tureckého vzdušného priestoru. V skutočnosti išlo len o niekoľkosekundový prelet nad výčnelkom tureckého územia, keďže misiou lietadla bol útok na tábory teroristov neďaleko tureckých hraníc na sýrskom území. Podľa vojenských expertov išlo o plánovanú provokáciu Turecka, keďže z charakteru misie bolo zrejmé, že lietadlo nemá v úmysle nijakým spôsobom ohroziť Turecko.

Ruské lietadlo malo dvojčlennú posádku, kde sa navigátor zachránil a pilota zastrelili teroristi vedení tureckým štátnym príslušníkom ešte vo vzduchu pri pristávaní na padáku. Pri záchrannej misie padol do pasce teroristov a bol zničený vrtuľník Mi-8, pričom zahynul príslušník námornej pechoty

Rusko reagovalo zdržanlivo, požadovalo od Turecka zastavenie agresie, ospravedlnenie, potrestanie vinníkov a náhradu škody. Turecká strana odmietala akúkoľvek zodpovednosť, čo vyvolalo odvetné kroky ruskej strany. Dramaticky posilnili protivzdušnú obranu prisunutím špičkovej techniky, bombardéry začali lietať so vzdušným krytím, ktoré by prípadne okamžite eliminovalo akúkoľvek nepriateľskú aktivitu. Prakticky vyhlásili pre Turecké lietadlá bezletovú zónu v blízkosti sýrskych hraníc.

Čo však bolo pre rodinný biznis prezidenta Erdogana podstatne horšie, Rusko začalo bombardovaním ropných konvojov z Islamského štátu do Turecka  likvidovať zdroj bohatstva jeho syna Bilala Erdogana, ktorý zo Sýrie pašoval extrémne lacnú ropu a predával ju na trhu so ziskom stoviek miliónov dolárov ročne. Rusko zastavilo dovoz tovaru z Turecka a presmerovalo toky vlastných turistov, ktorí zvykli leto tráviť na pobreží Turecka. Za pozornosť tiež stojí otvorenie zastúpenia Kurdov v Moskve, čím Kremeľ Erdoganovi naznačil, že bude podporovať právo na samourčenie Kurdov v Turecku a tým rozpad veľkého tureckého štátu. Turecké škody sa v tomto okamihu rátajú na desiatky miliárd dolárov.

Turecko na druhej strane zastavilo veľký plynovodný projekt Turkish Stream, ktorým sa mal prepravovať zemný plyn z Ruska do Európy s obídením Ukrajiny po dne Čierneho mora. Rovnako je v ohrození aj ruská výstavba atómovej elektrárne v Turecku, ktorú realizuje firma Rosatom.

Je málo pravdepodobné, že list Erdogana je myslený skutočne úprimne a Turecko si želá urovnanie sporu. Turecko vykopalo príliš hlboký vojnový zákop, ktorý sa za vlády Erdogana dá prekročiť len s veľkou dávkou fantázie. Skôr pôjde o nejakú formu taktizovania, keďže vojna v Sýrii je momentálne v kritickej fáze. Po úspechoch, keď sýrska armáda za pomoci ruského letectva získala strategickú iniciatívu a začala zatláčať teroristov, títo sa prispôsobili situácii a za pomoci masového nasadenia samovražedných atentátnikov zabrali veľké množstvo predtým strateného územia. Minulý týždeň sa situácia stala tak vážna, že do Sýrie dorazil ruský minister obrany Šojgu, aby na mieste overil stav

Osobne si myslím, že môže ísť o odvrátenie pozornosti, keď Turecko bude chcieť podporiť teroristov otvorením ďalších ohnísk bojov hlavne v provincii Idlib a meste Aleppo. To posledné, čo si totiž turecká vláda a jej súputníci v Perskom zálive prajú je podpora Ruska a sýrskej vlády pri ich boji s teroristami, ktorí už piaty rok drásajú túto perlu Blízkeho východu. Nakoniec, ak by to Erdogan myslel skutočne vážne, nechá už dnes zaistiť a odsúdiť minimálne vraha ruského pilota, ktorého identita a miesto pobytu je známe. Rovnako ako by sa snažil Rusku zabezpečiť kompenzáciu ceny zostreleného lietadla a vrtuľníka, zničeného pri záchrannej akcii. Nič z toho zatiaľ nie je oficiálne v pláne. Slová o spoločnom riešení krízy na Blízkom Východe postrádajú konkrétny obsah a konkrétne činy.

Zatiaľ je to  len deklaratívne vyhlásenie Turecka. Ale bude pre mňa veľkým prekvapením, ak sa situácia zmení. Sýria sa stala predpolím obrany ruských hraníc a keďže sýrska armáda už jednoducho situáciu nezvláda, Rusko sa bude musieť skôr alebo neskôr zapojiť aj do pozemných operácií. Lenže takúto príležitosť zatiahnuť ich do druhého Afganistanu, si nik z jeho oponentov nenechá ujsť. Letisko Hmeimim už rozšírilo kapacity a je predpoklad, že sa ruský kontingent koncom leta zdvojnásobí. Prípravy na horúci záver leta však nerobí len ruská armáda. List tureckého prezidenta by potom mohol byť psychologickou prípravou.

14 komentárov

 • Pingback: Blesková normalizácia rusko-tureckých vzťahov – MEDZIČAS

 • Situacia davno vyzaduje nasadenie Cinskych mierovych expedicnych sil. Je ohavne pozerat ako Cinania nechavaju bojovat Rusov za svoje zaujmy. Cinsky expedicny zbor do 100.000. vojakov by presvedcil Washington zanechat vsetky zoldnierske armady vratane tzv.ISIS napospas osudu. A nakoniec, Cinania potrebuju aby ich armada ziskala realne skusenosti v boji.

 • Páči sa mi táto analýza, je to fakt podobné ako niekomu odkrákglovať príbuuzného a potom sa mu ospravedlniť.

 • Ako povedal jeden mudry muz: „Mier uzatvarame so svojimi nepriatelmi, nie priatelmi“ 🙂

 • juraj, ale povedzme si. moze si realne USA dovolit vojnu? teraz ked prakticky vstupila do prvych faz recesie ktore sa prehodia na krizu? teraz ked cina s rusko zaujimaju pozicie na comexe aby ho rozprasili na male kusky? ked sa EU rozpada pred ocami co velmi poskodi aj nato?

  amerika sa bude musiet stiahnut. nic ine im neostane

  • Zatiaľ sa zdá, že hodne závisí od voľby prezidenta. Hillary Clinton vidí východisko z krízy v rozpútaní nejakej peknej lokálnej vojny,,,

   • mna by vobec neprekvapilo keby vo vhodnom case „unikli“ na verejnost z ruska emaily clintonovej, a dalsie dokazy jej cinnosti 😛

  • tracheus – už tobolopovedané niekoľkokrát-vojnaje riešením hocakých kríz,hlavne čo najďalej od vlastných hraníc. Na Valdaji sa preriekol pri diskusii s dPutinom významný americký diplomat (meno nepamatám, no bol veľvyslancom pri Jelcinovi), že vždy ide o pracovné miesta…. AKo sa ukázali, tierodiny, ktoré požičiavali vládcom politkom pred storočiami na vojny,ani sa veľmi nezmenili, vždy sú to tí
   istí príbuzní

 • I kdyby to zítra Erdogan nedementoval, tak Putin moc dobře ví, že se k tomu hajzlovi nikdy nesmí točit zády.

 • Po tom všetkom, čo ospravedlneniu prechádzalo sa takýto krok vraha a diktátora Erdogana dá považovať skôr za vypočítavosť. Turecko by malo Rusko a pozostalých odškodniť a nie sa iba iba ospravedlňovať.

 • Skor jako pohlad na syriu, by sme sa mali pozriet na vnutornu ekonomiku Turecka. Erdogan moze mat vysoku oblubu u svojich obcanov vdaka svojej zahranicnej politike (EU, syria), ale ak pojde hospodarstvo dole vodou, ak bude narastat nezamestnanost, neustali tlak kurdov a imigrantov. To mu moze nakoniec zlomit politicky vaz.

  Ten dopis možno nieje uprimny, ale Turecko uprimne potřebuje miliony turistov a to aj ruských.

  • Iste, lenže Rusom to nestačí. Turecko by muselo definitívne obrátiť stranu. Keď totiž nastúpi ruský Specnaz a Morpech, každý výstrel zbraňou dovezenou z Turecka bude tvrdou pripomienkou, že dohody s nepriateľom bez jeho odzbrojenia, res. prerušenia logistiky majú tvrdé následky. A čo by z toho Rusko malo? Priateľské Turecko bolo výhodné ako bezpečná tranzitná krajina pre produktovody a bezpečný prístav pre peniaze ruských oligarchov. Ak to bude len formálne priateľstvo, žiadne produktovody aj tak nebudú a žiadny Rus, resp. ruská spoločnosť s trochou zdravého rozumu nebude investovať v nepriateľskej krajine, Obrat to bude musieť byť grandiózny a konečný, dokonca si viem predstaviť aj vystúpenie z NATO a vstup do SCO resp. Eurázijskej Únie. Nakoniec s touto možnosťou pred dvoma rokmi Erdogan ešte koketoval. Lenže to by bolo pre neho poníženie, ktoré by mu v moslimskom prostredí so špecifickými predstavami o cti, zlomilo krk. Preto sa nič z toho nestane

Pridaj komentár