Stavba ruského mosta na Krym postupuje bleskovou rýchlosťou.

Stavba dočasného mosta cez Kerčský prieliv

Stavba dočasného mosta cez Kerčský prieliv

Pevninské Rusko je o krok bližšie k priamemu prepojeniu s Krymom. V súčasnosti sa dokončuje dočasný most, ktorý bude slúžiť hlavne na prepravu stavebných strojov a dodávku materiálu na stavbu mostu cez Kerčský prieliv. Nakoniec tam budú tri mosty, pracuje sa momentálne na prvom.

Krymský polostrov má pozemné hranice iba s Ukrajinou, a preto v súčasnej dobe pravidelná osobná a nákladná doprava môže byť organizovaná len letecky, alebo trajektami z prístavov v južnom Rusku.

Očakáva sa, že 19-kilometer dlhý hlavný most bude otvorený v decembri 2018 a bude spájať Kerč na Kryme s ruskou pevninou bez potreby prechádzať cez Ukrajinu.

Stavebné mechanizmy dočasnom moste cez Kerčský prieliv

Stavebné mechanizmy dočasnom moste cez Kerčský prieliv

Pre provizórny most bude použitý stavebný materiál o hmotnosti viac ako 3500 ton. Podporné pilóty mosta budú potopené do hĺbky 35 až 56 metrov. Toto je prvý krok. Čoskoro tam budú ešte dva takéto mosty,“ povedal Leonid Ryženkin ktorý dohliada na stavbu v rozhovore pre ruský denník Komsomolská pravda.

1. októbra taktiež začína výstavba štvorprúdovej diaľnice, ktorá má prepojiť nový most s regiónom Krasnodar na juhu Ruska. Bude mať dĺžku 40 km s piatimi mimoúrovňovými križovatkami

Nová cesta je navrhnutá pre rýchlosť premávky 120 km/h. Bude mať kapacitu 36000 vozidiel denne,“ povedal Dmitrij Gorbe, ktorý je vedúcim výstavby.

Druhý prídavný most cez úžinu Kerch a dočasná železnica budú postavené túto zimu, povedal ruský vicepremiér Dmitrij Kozak, pre agentúru RIA Novosti.

Počítačová grafika nového mosta:

Koniec závislosti na Ukrajine, energetická hrozba

Tento rok v septembri sa ukrajinská krajná pravica pokúsila zaviesť obchodnú blokádu Krymského polostrova, ktorý je pri dodávke tovaru stále závislý na komunikácii cez Ukrajinu. Most cez Kerčský prieliv si kladie za cieľ ukončiť závislosť Krymu na Ukrajine.

Pred pár dňami sme písali o katastrofickom scenári, ktorý Ukrajine hrozí, ak Rusko dokáže uložiť elektrický silový kábel ešte pred príchodom zimy. Dočasný most bude efektívnou základňou nielen pre núdzovú dopravu z poloostrova, ale aj pre elektrikárske práce. S veľkou pravdepodobnosťou sa Krym už túto zimu zbaví aj pri dodávke elektriny závislosti na Kryme, čím Ukrajina stratí hlavný nástroj energetického vydierania Ruska. Ako sme spomínali, následky môžu byť pre ňu doslova katastrofické. Rusku sa rozviažu ruky a bude si môcť pri dodávke energetických surovín diktovať tvrdé podmienky – alebo nechať Ukrajinu energeticky skolabovať…

Zdroj:

8 komentárov

Pridaj komentár