Strana Borisa Kollára zaznamenáva zaujímavý rast

Vo voľbách 2016 ide vlastne len o dve veci. Či bude Smer vládnuť sám alebo nie a či sa podarí ministranám dostať sa do parlamentu, prípadne sa v ňom udržať.

Z tohto pohľadu treba hľadieť na každý prieskum verejnej mienky. Posledným je prieskum agentúry Polis, ktorý zverejnili Hospodárske noviny.

Podľa tohto prieskumu by Smeru chýbali tri kreslá do parlamentnej väčšiny a parlament by sa prečistil, keďže by vypadla strana SaS a SDKÚ. Na rozdiel od minulých volieb by sa v ňom ocitla nová strana Sieť tvorená rôznymi prebehlíkmi, hlavne z SDKÚ.

Čiže prieskum neprináša žiadnu novinku, stále ide len o „staré vetry zo starých zadkov“. Napriek tomu je dobré si povšimnúť rast strany Sme rodina – Boris Kollár. Strana je úplne nová, mediálne ju však jej zakladateľ propagoval dlhé mesiace intenzívnym spôsobom, kedy plnil svojimi neortodoxnými a treba povedať aj zrozumiteľnými vyjadreniami prvé stránky médií.

Zdá sa, že príprava bola veľmi dobrá. Projekt je uveriteľný, strana neprezentuje ambície ľuďom sľúbiť „pečené holuby“, jednoducho reaguje na pocit existenčného ohrozenia tejto civilizácie vo forme, v akej sa to nikomu zatiaľ nepodarilo. Zároveň sa vyhraňuje aj proti ďalším, aj keď už nie tak ostro vnímaným negatívam v spoločnosti. Je proti korupcii zľava alebo zprava – fajn, bod k dobru. Vyjadruje sa za zachovanie tradičných hodnôt a proti mimovládkovej zberbe – prečo nie? Strana nie je výslovne euroskeptická, aj keď sa už začínajú ozývať tóny spochybňujúce zdravý rozum ujov a tetušiek z Brusela – aj to je dobre pochopiteľný postoj pre väčšinu voličov, ktorí neobľubujú prílišný radikalizmus a sú oprávnene obozretní voči mrázu, ktorý tentoraz neprichádza z Moskvy, ale zo západu.

Zatiaľ neponúka žiadne zázračné idey a recepty na zvýšenie platov a oživenie ekonomiky. Na druhej strane si otvorene povedzme, že zníženie korupcie a šedej ekonomiky o pár desiatok percentných bodov má v slovenskej ekonomike väčší prínos ako zlanárenie troch investorov. Aj tak si myslím, že tvorba programu v tomto zmysle bude pokračovať, keďže Boris Kollár ako zdatný podnikateľ bude chcieť práve na tomto ihrisku zabodovať. Dajme tomu čas.

Na pozadí posledného úspechu strany Podemos v Španielsku a napriek marginalizovaným výsledkom volieb aj rastu preferencií Národného frontu vo Francúzsku, či rastu preferencií AfD v Nemecku, je dobré sa spýtať, čo má ostro ľavicový Podemos spoločné s nacionalistickým NF a skôr liberálnym AfD. Všetko by som nazval stranami zdravého rozumu v rámci vlastných názor na riadenie spoločnosti a protestom voči dirigizmu a centralizmu Bruselu, z ktorého sa stáva novodobé RVHP. Často spomínaná téma imigrácie je len viditeľným prejavom neschopnosti Únie a odvrhnutím všetkých demokratických a morálnych zásad a zodpovednosti voči voličom Európy. Sme rodina Borisa Kollára sa nedá jednoznačne zaradiť, ale je to skôr konzervatívna strana idúca v nezávislých a protestných šľapajách svojich európskych predchodcov. A ak rastú ich preferencie, je predpoklad, že to bude čakať aj Rodinu.

Či to však bude stačiť na parlament, nevedno. Rozhodne je pre mnohých ľudí prijateľnejšou alternatívou ako do hneda zafarbená Kotlebova strana. Ak niekto volí stranu protestu, Sme rodina ponúka spoločensky akceptovateľnejšiu a uveriteľnejšiu platformu, než je volebná kandidátka založená na uniformovaných podivínoch s fúzikmi nad perami, prisahajúcimi na reziduá klérofašistickej minulosti Slovenska, idúcich do volieb pod vlajkou čísla 88 ako kryptovaného akronymu pozdravu Heil Hitler.

Zdroj:

http://hn.hnonline.sk/slovensko-119/najnovsi-prieskum-smer-vladu-sam-nezostavi-boris-kollar-predbehol-sdku-1024097

41 komentárov

 • Aj mne zišlo na um, že Kollár je ako Trump. Uvidíme ako to celé dopadne s tými voľbami.

 • Kristian Keller

  Dobry rozbor p.Poláček .
  Ja osobne by som prirovnal Kollara k osobe Donalda Trumpa , nie sice vo vsetkom , ale v mnohom . Klucove body sa budu zhodovat zrejme s Podemosom .

  • Podemos a Trump je o dosť iný príbeh.

   Väčšina voličov sa o Borisovi Kollárovi dozvie (ak sa dozvie) tak 2 mesiace pred voľbami a môže to na ňu pôsobiť nedôveryhodne, že kde bol doteraz.

   Napríklad v lete, keď boli tie demošky, ktoré pravdepodobne dotlačili Róberta Fica do sporu EÚ…keby Boris Kollár vtedy vystúpil na nejakej demoške, má dnes parlament istý.

   Ale teraz pôsobí to v štýle, ticho šlapem poza bučky aby som nebol „extrémista“ a nemal nedajbože problémy s políciou a pred voľbami zrazu nahlas zakričím to, čo voliči chcú počuť. A voľte ma spasiteľa!

   Nepodceňujem Rodinu ani nepreceňujem…ale asi naozaj je to nateraz okolo tých 2,2 % a môj odhad, že to do volieb sa zdvojnásobí…

 • Mal som dojem, ze toto su ako tak seriozne e-noviny. Vidim vsak, ze aj tu sa nam snazia podsuvat ten „spravny nazor“. Neviem uz kde som to cital, ze spravodajstvo ma byt o faktoch a nie o nazoroch. Nazor si ma spravit citatel sam. Zrejme aj tu uz si myslia, ze citatel je tela a nazor je mu potrebne podat uz v spravodajskom clanku.

  • Netreba Medzičas generalizovať.

   Autori nemajú tu rovnaký názor na vec, neexistuje jednotné ideo smerovanie média.

   Preto neexistuje niečo také ako je názor Medzičasu.

   Ak napríklad Juraj Poláček napíše článok tohto typu., neznamená to, že Miro Juriš alebo Máriusz Malinowski, to čo je v tom článku hodnotovo zdieľajú a budú písať rovnako.

   V tomto je Medzičas naozaj iný ako bežné médiá.

  • Podla mna je Boris Kollar pragmatik, ktory vie co treba hovorit a kedy to treba hovorit. O tom je ten clanok. Ci je to dobre alebo zle, sa v clanku nehovori. Ide len o hodnotenie krokov, ktore v poslednej dobe spravil a tie su z marketingoveho hladiska spravne a zabezpecujuce rast preferencii.

 • V tomto chaose ťažká voľba, ale pre mňa osobne je národný socializmus maximálne zlo a rozhodne nedám svoj hlas niekomu, kto sa verejne hlási k tejto ideológií. Pričom sám predseda sa na adresu pochybných spolukandidátov vyjadril, že sú to jeho dlhoroční kamaráti, čím si myslím, že jasne vyjavil aj svoju politickú orientáciu. Národný socializmus – nacizmus je zvrhlý, prekonaný, nefunkčný systém. Jeho zástanca je teda buď blázon nerešpektujúci dejinné fakty, alebo človek vyznávajúci mne neprijateľné hodnoty. Voliť jasného blázna je vec bláznivá a voliť nacistov môžu teda len nacisti, alebo zúfalí blázni. Žiadne recesistické výhovorky v tomto prípade nie sú na mieste. Tento režim jasne dokázal svoj účel a akákolvek jeho podpora je podľa mňa morálna zvrhlosť, alebo dokonalá nevedomosť. Osobne sa najviac bavím na voličoch strany 19 a ich proruských postojoch – psychiatrická diagnóza – nič iné to nemôže byť.

  • Len tu je naozaj ťažké priraďovať Ľudovú stranu k národným socialistom.
   Juraj Poláček tam síce dáva plus mínus rovnítko, ja to vidím dosť v inom historickom kontexte.
   Jeden Magát Ľudovú stranu nerobí.
   Ak sú na Slovensku pravicoví radikáli, tak sa skôr hlásia k Tisovi, naozaj výnimočne a teda zriedkavo niektorí jedinci k tretej ríši. Česká nacionalistická scéna, áno tam je to iné.
   Pri podrobnejšom pohľade na vec (slovenskú) zistíme, že tak HSĽS ako aj súčasní slovenskí nacionalisti nemajú prakticky nič spoločné s ideami NSDAP.
   Ak by sme moc chceli hľadať ideo prieniky, skôr náznaky by smerovali k fascio di combattimento (mussoliniovci).
   Ak si dobre spomínam, podobný názor na Mariana Kotlebu (za starých uniformovaných časov) a jeho okolie ako mám ja, vyslovil aj Dušan Čaplovič.
   Osobne som opatrný k slovám „hnedý“, „nacista“, neonacista“, pretože nimi priamo verejne obviňujem dotyčného s trestného činu. Aj keď asi nič vážne to nie je, dnes je „nácek“ každý, kto nesúhlasí s mimovládkami…

   • Je pravda, ze Magat za LSNS nehovori. Jeho zaradenie na spolocnu kandidatku vsak mimoriadne presvedcivo poukazuje na ideove zameranie tejto strany, ktorej akosi nevadi adoracia Hitlera a Tretej rise a pocuvajuc Magatove prejavy ani ocividna naklonnost ku genocide.

   • No, na stranu číslo 19 sa dá pozrieť logicky a nezaujato, alebo dúfať, že ona prinesie akúsi spásu, pretože kritiku systému majú dobre zvládnutú. Môj pohlad – predseda pobehoval pred časom po Slovensku v čudesnej uniforme, s faklami, celá agenda zameraná proti cigáňom. Predsedov brat stíhaný za predaj nacistických symbolov. Magát, Mišún a co. otvorení nacisti a na kandidátke dostanú preferenčné číslo 88. Rogel spevák kapely Juden Mord číslo 44 – čo indikuje priamo SS. Čiže tvrdiť že čísla 88 a 44 boli pridelené náhodou je proti logike. Tvrdiť, že nacizmus nepredstavuje problém je proti historickej pamäti a proti objektívnemu pozorovaniu dejinných javov. Čo Ukrajina? Aj tam je nacizmus mrtvy, nepredstavuje žiadny problém? Nie, podľa mňa túto stranu môžu skutočne voliť, len nacisti, alebo ľudia očakávajúci spasenie vo forme systémovej zmeny – a akú systémovú zmenu môžu nacisti priniesť, ak nie národný socializmus? Veľmi podobná situácia ako v Nemecku v 1933. Hitlerova agenda veľmi podobná – prinášal radikálne riešenie, vlastenec, samostanosť, hrdosť na národ a podobne. Nemci naleteli, hovorí sa naletieť môže každý, ale iba hlupák naletí viac krát. 19 je tak nacistická ako len v rámci zákona môže byť a možno isté výroky jej členov, voličov sú za hranou. Ďaľší fakt – voliči LSNS – kedže výraznú skupinu tvoria práve otvorený neonacisti a tým je samozrejme jasné prečo tak fanaticky podporujú svoju stranu, je to úplne logicky zrejmé. Oponentom poradím nech skúsia napísať nejaku otázku na systém, ktorý chce LSNS zavádzať, niekam kde sa propaguje 19 a výsledok musí byť zrejmý každému, kto nie je zaslepený a nedúfa v spasiteľa Kotlebu.

    • Vážený, možno sa bude opakovať situácia z 1933 v Nemecku, ale mali by ste sa v prvom rade pýtať, kto to spôsobil? Kto nás dostal do tejto čiernej diery? Kto nás dostal do situácie, keď väčšina obyvateľov najmä východnej Európy sa cíti zahnaná do kúta, bez vízie bezpečnosti a pokoja, keď nás čím ďalej, tým viac zadupávajú do zeme a v blízkej budúcnosti očakávame zotročenie horšie ako za socializmu? Tak ako v Nemecku po 1. svetovej vojne, keď boli nenažranými tzv. „víťazmi“ zahnaní k voľbe NSDAP, tak teraz rozmýšľajúci a nie ľahostajní ľudia hľadajú niekoho, s kým by sme sa vyhli osudu tých národov na západ od nás. A nehnevajte sa, dávať rovnítko medzi Hitlera Kotlebu a a strašiť nejakým nástupom nacizmu je trápne. Po prvé Slovensko nie je Nemecko, nemáme a ani reálne nemôžeme mať nejaké dobyvateľské chúťky ako hitlerovské Nemecko, a po druhé, Kotleba je nacionalista a nie nacista. Ak v tom nevidíte rozdiel, tak si ho doštudujte. Ale mám taký dojem, že v EU je oveľa !zločinnejšie“ byť nacionalistom ako nacistom!

 • Cely clanok mi pride ako oda na Kollara,ze toto bude to prave orechove…kto si to mysli,nech da hlas…ja nie,mam svojho favorita,ktoremu verim,aj ked…bolo detinsky naivne si mysliet,ze nech by sa do vlady dostal ktokolvek,ze odrazu by sa prestalo zo statneho kradnut,to nebude nikdy a nikde,neexistuje na svete krajina s nulovou korupciou a ja neverim,ze by u nas nastala zmena sibnutim carovneho prutika,uplatky provizie a nastrcene firmy tu vzdy boli,su a aj budu,ci sa to ctenemu slovenskemu kvoru paci,alebo nie…ide len o to,do akej miery to narod bude tolerovat a moja skusenost mi hovori,ze slovensky narod bol doteraz blby viac ako dost

  • Oda na Kollara? Skuste mi ukazat z tych stran, ktore su v rebricku jednu, ktora sucasne :
   1.) Nepodporuje gender a LGBTI ideologiu
   2.) Nepodporuje imigraciu
   3.) Nema za sebou korupcnu historiu
   4.) Nepodporuje poklonkovanie Bruselu a NATO
   Neexistuje ani jedna. Netusim, ci je Kollar falosny, alebo to mysli uprimne. Rozhodne ide presne v kolajach toho, co ma politik protestu hovorit.
   Clanok je hodnotiaci a nie odporucaci. Zaujimalo ma, ci Kollarove sance su realne, alebo nie. Zatial sa priklanam k prvej variante a ak nespravi zasadnu chybu a ustoji spinavosti, ktore sa na neho budu valit, mozno prejde aj do parlamentu. Ci je to dobre alebo zle, ma z tohoto pohladu nezaujima.

  • O tom je demokracia. Kotleba je neprijatelny pre mna. Som vsak daleko od toho, aby som niekomu „kecal“ do jeho rozhodovania. LSNS je strana legalna, posobiaca podla zakona a vramci zakona. Preto ma plne pravo propagaovat samu seba, diskutovat a presviedcat priaznivcov, moze prijimat clenov a byt volena v kazdom stupni samospravy a zastupitelskej demokracie. Avsak hovorit, ze nacizmus je prekonany je dost odvazne. Naopak, dviha sa. Nebudem tu davat linku aby som „nepropagoval“, je ich dost na internete

 • a čo si autor pod pojmom „klérofašistický“ predstavuje? a vlastne prečo zahrňuje človeka ktorému je sympatické číslo 88 pod pojem fašistický? je síce pravda že niektoré fašistické režimy bol spojencami nacistického Nemecka (drvivá väčšina z donútenia zachovania vlastnej existencie samozrejme okrem megalomana Benita), ktorému to číslo 88 patrí, na druhej strane nacistické Nemecko proti fašistickým režimom aj bojovalo viď Grécko, Polsko, Juhoslávia, tak neviem….o tom potom, ťažko voliť narcisov, ale to predsa platí aj pre p. Kollára…možno bude dobré v deň volieb pohnojiť záhradku, pretože takéto hnojenie je aspoň užitočné…

 • „1 Strana TIP 88 Daniel Sládek
  2 STRANA MODERNÉHO SLOVENSKA (SMS) 88 Martin Petruška
  3 OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO – NOVA) 88 Matej Fabšík
  5 ŠANCA 88 Peter Pyšný
  6 SME RODINA – Boris Kollár 88 Róbert Láska
  8 KOALÍCIA SPOLOČNE ZA SLOVENSKO 88 Jaroslav Podolák
  9 Maďarská kresťanskodemokratická aliancia – Magyar Kereszténydemokrata Szövetség 88 Mikuláš Sokol
  11 MOST – HÍD 88 Vojtech Ravasz
  12 Slovenská národná strana 88 Marián Krásny
  13 Odvaha – Veľká národná a proruská koalícia 88 Ján Darmo
  14 Komunistická strana Slovenska 88 Ján Ježo
  15 Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana 88 Celestín Černák
  16 SMER – sociálna demokracia 88 Peter Marušinec
  17 Kresťanskodemokratické hnutie 88 Daniel Bago
  18 Slovenská občianska koalícia 88 Martin Miškov
  19 Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko 88 Marián Magát
  20 #SIEŤ 88 Martin Vojtašovič
  21 Strana maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja 88 Alexander Néveri
  22 PRIAMA DEMOKRACIA 88 Ján Varga
  23 Sloboda a Solidarita 88 Robert Šuník“…

  Toľko hnedých strán má číslo 88 … treba voliť VZDOR – stranu práce alebo hojdacieho Kaníka, tí také extrémistické čísla na kandidátke nemajú :D. A teraz vážne, skvelý článok, vidím to rovnako akurát na obhajobu toho čísla 88 na kandidátke číslo 19… mal mať pôvodne 89tku 🙂 PS: Už viem, kto je autorom článku aj keby sa autor nepodpísal 🙂

  • Chcete povedat, ze je nahoda umiestnenie ludi zo skupiny Vzdor Kysuce okolo cisla 88? Nedajte sa vysmiat. Uverim vsetkemu, len nie tomu, ze pomaly jediny clovek v slovenskej politike, o ktorom sa vie, ze oslavuje Hitlera, je u Kotlebu na cisle 88 cirou nahodou.

   • Nemyslím si že je to náhoda, ale 88. nepredstavuje pre spoločnosť žiadne nebezpečenstvo. čo sa o číslach 1 až 150 iných kandidátiek povedať nedá.
    Pamätám sa ako pred župnými voľbami médiá, mimovládky a politici strašili ľudí v duchu, že ak zvolia extrémistu Kotlebu, v BB župe sa budú konať neonacistické orgie, pogromy na cigánov, židov a ja neviem čo všetko ešte.
    A dnes sa ukazuje, že to boli všetko bludy a BB župa je suverénne jedna z najlepšie spravovaných.

    • Cislo nepredstavuje ziadne nebezpecenstvo – to mate pravdu, ale zato jasne vypoveda o preferenciach kandidata. A tie uz teda nebezpecenstvom su. A zaroven jasne poukazuje na nazory celeho spolok, ktory na tejto kandidatskej listine ide do volieb. Hovorit o Kotlebovi, ze prekonal svoje „detske roky“ v politike a ze uz viac nepodporuje neoludacke nazory je sice mozne, ale po skusenostiach z oslav povstania, ked vyvesil na 29.8. cienu zastavu, asi tazko uveritelne. Mozno Vam to pripada normalne, ale nepoznam cloveka s vyhranenym postojom k neonacizmu, ktory by bol ochotny zdielat spolocnu kandidatku s ludmi ospevujucimi „poriadok Tretej rise“. Ak napriek tomu LSNS takuto kanditatku ponuka volicom, pre mna je to ticha podpora vsetkeho zleho, co ma na svedomi desiatky milionov mrtvych

     • Akým konkrétnym spôsobom predstavuje Magát nebezpečenstvo pre spoločnosť?
      Samotný fakt, že má uletené názory a jeho pohľad na udalosti ktoré sú už dávno históriou nemôže a nie je spôsobilý spôsobiť niekomu ujmu, nepraje tomu ani geopolitická konštalácia.
      Podľa mňa je zbytočné a kontrakproduktívne doťahovať sa na tom, kto má aké názory na dávno uzavreté kapitoly histórie, nahráva to iba zlodejom a skorumpovaným politickým dinosaurom. Pre mňa je prijateľnejšia akákoľvek iná alternatíva ako je súčasné štandardné politické spektrum, kde patrí aj Kollár.

     • Knieza Myskin

      Dal si otazku ci je prekonany nacizmus
      Rad by som veril ze ano na druhej strane vsak mam teoriu ze ideologia je mrtv definitivne az vtedy ked nema uz co ludom ponuknut
      Napriklad po pade rezimu u nas skoro nikto nebol za komunizmus, avsak existencne problemy viacerych priviedli ku vzdychom za starymi dobrymi casmi sociku
      keby sa vyhlo viacerym chybam a urobil menej bolestivy prechod k trhovej spolocnosti tak by u nas za socikom ani pes nestekol (tak ako sa to podarilo Slovincom)

      Podobne si myslim ze racionalne jadro nacistov bol v narodnej myslienke, Ale oni predstavovali jeden extrem a multikulti je zasa druhy zvrateny extrem
      Riesenim oboch extremov su zdrave narodne staty za zachovanie ktorych marne bojoval Enoch Powel a dalsi normalni ludia
      ak by sme mali zdravu narodnu politiku a Brusel nevymyslal voloviny tak by sme mali podiela neonacistov pod jedno promile

      Co sa tyka Kotlebu tak sa domnievam ze proste chce zachytit kazdy hlas a tak si tam dal aj ludi ako Misun a Magat pretoze kazde percento hlasov sa pocita. Nevylucujem ani symboliku 88 a 44 aj ked zasa pre mna tieto dve cisla znamenaju nieco uplne ine
      (44 je symbol SNP a 88 je symbol Svieckovej manifestacie)

      a este jeden citat k moznemu navratu ci uz komunizmu alebo nacizmu:
      Dejiny sa opakuju, len prvykrat je to tragedia a druhykrat fraska

  • Tiež som počul o tom, že tam niekto vzdal kandidatúru, nejaká holka vraj a preto sa poradie posúvalo. Takže Magát vraj prišiel k 88mičke bez vlastného pričinenia. Lebo ona to vzdala tesne pred podaním kandidátnej listiny, tak sa ešte poradie posúvalo. Je to tak ?

   • Uz samotna ucast Magata je diskvalifikujuca. Pozicia 88 vo vztahu k jeho nazorom http://img.topky.sk/big/1581969.png/status-Hitler-mierotvorca-Marian-Magat.jpg je proste neobhajitelna. To sa obkecat neda

    • môj osobný názor, vnímam Mariana Magáta ako jedného s tých zriedkavých „národnosocialistických“ výskytov v tom spoločenskom spektre, ktoré sa odborne nazýva „krajná pravica“.

     Aj keď de facto ide a vždy išlo ľavicu, dokonca aj pri fascio di combattimento je vlastne ľavica, jej korene sú robotnícke. Nemecký národný socializmus mal niečo v sebe čo fascio di combattimento nemalo – ideu nadradenej rasy. Zaujímavé v tomto kontexte sú 2 roky existencie tzv. Talianskej sociálnej republiky (republika Saló).

     Ono samotné pojmy samé o sebe môžu spôsobovať zmätok, existovali Národní socialisté ako legitímna strana (minister I. ČSR Klofáč), aj dokonca existujú (Paroubek), Legitímna za 1. ČSR bola aj Národní obec fašistická (predstaviteľ legionár gen. Radola Gajda) a paradoxne, fašistickú stranu zakázali za Protektorátu…

 • Pre mňa osobne Kollár nepredstavuje žiadnu alternatívu. Budem voliť nesystémovú a nekonformnú „hnedú“ stranu, ktorá si doposiaľ vždy stála za svojim, bez ohľadu na problémy ktoré jej to minulosti prinieslo. Pri nej mám istotu, že sa s ňou nebude chcieť spájať žiaden oligarcha, pretože by si tým podpísal svoju ekonomickú samovraždu, keďže kotlebove názory sa vo svete biznisu nenosia. A to dáva záruku, že vďaka nálepke extrémizmu bude nesystémová aj v budúcnosti a rôzni Širokí, Výbohovia a Haščákovia budú odrezávaní od peňazovodov, tak ako v BB kraji.
  Na druhej strane voliť toho istého Kollára, ktorý má okrem iných na kandidátke lipšicových ľudí, svojho času preverovaných zo závažnej ekonomickej kriminality, chce naozaj slušnú dávku ignorantstva.

  • Miroslav.Nedá sa než len súhlasiť.

  • Vas nazor, pre mna je spojenie s nefalsovanymi neonacistami typu Magat, neakceptovatelne.

   • Nacizmus je ideológia dávno prekonaná a nehrozí jej vzkriesenie ani v lokálnom merítku, pokiaľ jej to neumožní geopolitika (čo iste uznáš aj ty sám, že neumožní). Magát preto podľa mňa, predstavuje pre spoločnosť oveľa menšie (takmer nulové) nebezpečenstvo, ako lipšicov biely golier „posledný križiak“, z kollárovej kandidátky, ktorý má svoj obrí podiel na súčasnej mizérii.
    Nehovoriac o minimálnej šanci, že sa Magát z 88. miesta prekrúžkuje do NR SR, ale už len kvôli tomu, ako proti nemu broja všetky tie klamárske médiá, sorošove mimovládky a politickí dinosauri typu Osuský a Dostál ma napadla diabolská myšlienka – dať mu preferenčný hlas. Nič mi neurobí väčšiu radosť ako fakt, ak menovaných trafí od zlosti mŕtvica, ak by sa náhodou dostal do NR SR. Po 25 rokoch mizérie a úpadku pod vedením štandardných politických strán, som v marci skalopevne rozhodnutý voliť na protest proti všetkým.

    • Knieza Myskin

     Neviem si spomenut meno ale ma tam na kandidatke este jedneho cloveka(byvaly policajt) ktory napisal knihu „Moj zapas“ (aluzia na „moj boj“) a v tej knihe sa ten clovek otvorene hlasil k nasilnym silovym metodam(utajovanym) ako paralelnym k riadnemu demokratickemu zapasu
     Ist a dat niekomu po hube za jeho nazor je podla mna dost cez ciaru. (okrem neho to este robi ANTIFA)

     Som dlhorocny nadsenec narodnych myslienok, ale myslim si ze si treba davat pozor aj na ludi ktori su ich nositelmi – proste narodny nenarodny, ak si prekrocil ciaru z hrusky dole! narodne neospravedlni ze si debil. Inak sa dostaneme z blata do kaluze.
     Narodne myslienky maju narod budovat a nie rozostvat.- uz stacilo akou narodnou hanbou bol taky turista na tankoch = Slota.

     Byt naozaj narodny znamena byt ZA nieco a nie PROTI niecomu


     Co sa tyka Kotlebu, uvidime, zatial ma prilis malo percent aby sme sa o nom bavili. v kazdom pripade je lepsie ked on taha takto hlasy ako keby to mal robit niekto uleteny daleko viacej ako on

     • Myslím, že sa v tomto na 100% zhodneme.

      Ale je jedna vec

      „si treba davat pozor aj na ludi ktori su ich nositelmi – proste narodny nenarodny, ak si prekrocil ciaru z hrusky dole! narodne neospravedlni ze si debil.“

      a druhá, podľa niektorých týpkov na kandidátke paušalizovať všetkých tam a to rovno za nacistov.

      Možno v anonymnej Bratislave to až tak nepríde, ale my čo žijeme v malom meste, žijeme v inom svete.

      To mám mať za nacistku ženu spoza pultu, čo mi podáva tovar, čo myslím dejiny nerieši vôbec, len je na kandidátke. Alebo živnostníka, čo maká 16 hodín denne a chce pre živnostníkov niečo zmeniť, tak kandiduje tam, kde kandidovať môže, mám mať za nacistu zdravotnú sestričku, ktorá sa chce občiansky angažovať a zdá sa jej, že protestnou stranou je práve táto…lebo Magát?

      To sa dá, ak dotyčných nepoznáte, ale nie, ak sa roky vídate. Svet nie je jen na politických ideách založený, žijeme našťastie aj svoje apolitické životy.

      Ono keby som vzal kandidátku tej „hnedoodolnej“ SME rodiny, tak by som tam tiež našiel rôzne príbehy. A kľudne by som mohol vybrať ten najpikantnejší a podľa neho onálepkovať celú tú stranu. A tam pomaly čo meno, to pojem…

     • Fascinuje ma, ako ľahko sa niektorí nechajú odradiť verbálnymi „prešľapmi“ rôznych exotov, hoci je zmena takmer na dosah. Príde mi to ako príznak stockholmského syndrómu, je to akési puto, iracionálny vzťah obete (čiže väčšiny slušného obyvateľstva) ku kriminálnikovi (štandardné politické spektrum), ktorého dokáže obeť uprednostniť pred oslobodením sa z jeho okov.
      Nuž ale potom tu bude súčasná mizéria pokračovať ďalších 25 rokov, až kým dosiahne úroveň „slobôd“ hranicu Orwellovho 1984 (pretože k tomu smeruje súčasná európska socialistická internacionála) a nebudeme mať za susedov Ahmeda zo Sýrie alebo Iraku. Potom bude už neskoro nariekať, že toto sme predsa nechceli a hľadať, kde sa stala chyba.
      S ľuďmi z Kollárovej kandidátky už má daňový poplatník skúsenosť a nie dobrú… predstavujú pre mňa problém až do takej miery, že radšej svoj hlas odovzdám skutočnému extrémistovi, ktorého modlou nie je mamon, ako ekonomickému parazitovi a zlodejovi, slúžiaceho zlatému teľaťu, ktorý ma bude naďalej okrádať v línii svojich predchodcov. Skúsenosť sa týka v podstate všetkých strán ktoré kandidujú, dokonca aj samotnej kotlebovej. Avšak iba jeho strana priniesla v BB kraji uspokojivé výsledky a preto má môj hlas istý.

   • Nikto vám váš názor neberie, tak sa nesnažte brať náš názor tým, že nás budete označovať za nacistov a dobre že nie za Hitlerových pohrobkov. Nárok na názor má aj Magát, alebo vo vašom poňatí demokracie nie? Ľudia sa vo voľbách vyjadria, či ho zdieľajú, alebo nie. Lebo tá EU demokracia je taká, že keď niečo nedopadne podľa predstáv jej samozvaných pajácov, tak začnú vrieskať o prevrate, porušovaní demokracie atď., najnovšie viď. Poľsko. Pre mňa je najväčším fašistom práve EU komisia.

    • Kritizovat sa snad este moze… Rozhodne nepovazujem Kotlebovu stranu za stranu, ktora bude obhajovat demokraciu a slobodu. Zatial je to typicka extremisticka strana zalozena na vodcovskom principe a v zakulisi sa vyjadrujuca dehonestujuco o mensinach a inych rasach. Zaroven vsak vyznavam slobodu slova a nevadi mi ak ma niekto podobne nazory nezachadzajuce do praktickej realizacie. Rozhodne si vsak vyhradzujem pravo analyzovat podobne hnutia a strany a vyjadrovat sa k nim. Klapky na ociach ma cela Europa vo vztahu k imigrantom a napriklad k Rusku, nehodlam si ich nasadzovat v pripade rastu extremizmu na Slovensku. Je totiz dobre vediet, s kym ma clovek do cinenia, ak zacnu ludia ako Magat presadzovat svoje idely aj v praxi. Vtedy treba okamzite zakrocit a tieto hnutia potlacit v zarodku.

     • „Rozhodne nepovazujem Kotlebovu stranu za stranu, ktora bude obhajovat demokraciu a slobodu.“
      Juraj a poznáš ty nejakú stranu, v štandardnom politickom spektre, ktorá by obhajovala demokraciu a slobodu? Dokonca aj SaS, ktorá nesie vo svojom názve inak vznešený prívlastok sloboda, má vo svojich radoch v NR SR ľudí, ktorí volajú po kriminalizácii názorovej opozície a ich zatváraniu do basy. Vtedy som si uvedomil, že to čo ponúkajú je skutočná a nefalšovaná totalita, zabalená do pozlátka slobody a solidarity. Ostatné strany ani nemá zmysel komentovať, sú na tom ešte horšie ako SaS,

      „Zatial je to typicka extremisticka strana zalozena na vodcovskom principe a v zakulisi sa vyjadrujuca dehonestujuco o mensinach a inych rasach.“
      Ktorá strana nie je založená na vodcovskom príncípe? Stačí sa pozrieť na čistky v SDKU, SaS, OĽaNO, atď, atď.
      A nie je to náhodou tak, že niektoré menšiny sa zvládajú dehonestovať aj samé, svojim obvyklým spôsobom života? Čo je extrémistické na tom, ak pomenujem sociálnopatologické javy, ktoré sprevádzajú určité druhy komunít, súdržné na etnickom princípe? Nehrajme sa na politickú korektnosť, práve ona je príčinou neschopnosti riešiť základné problémy v spoločnosti, pretože ich znemožňuje čo i len pomenovať bez onálepkovania za extrémistu.

      „Je totiz dobre vediet, s kym ma clovek do cinenia, ak zacnu ludia ako Magat presadzovat svoje idely aj v praxi.“
      Bodaj by ich začal presadzovať. Jedným z prvých jeho ideálov je zrušiť náhubkové zákony okliešťujúce slobodu slova. Oveľa väčší strach mám z ideálov Kollára, jeho kumpánov typu „posledný križiak“ (pred časom obvinených z ekonomickej trestnej činnosti) a celkovo politikov štandardného politického spektra, ktorí v praxi iba rozkrádajú tento štát a slúžia cudzím záujmom.

     • Knieza Myskin

      pred časom obvinených z ekonomickej trestnej činnosti
      …….
      toto ma byt ako co? – presumpcia neviny neplati? To budeme brat vazne kazde nepodlozene ociernovanie?
      navyse, islo o nieco oficialne? pokial viem islo len o novinarsku kacicu

      Ktorá strana nie je založená na vodcovskom príncípe? Stačí sa pozrieť na čistky v SDKU, SaS, OĽaNO, KDH MOST
      ……………………….
      toto su troska silne slova, kedze poznam osobne viacerych ludi z tychto stran

      na druhej strane zasa Kotlebu povazujem za daleko mensie nebezpecenstvo ako ho povazuje Juraj, pricom si tiez myslim ze Magat a Misun su ludia mimo a nemaju tam co hladat (a je tam takych viac)
      Kotleba zhana hlasy za kazdu cenu a potrebuje tam mat preto aj uletenych extremistov (kazda stovka hlasov sa ceni)

      Ozaj a preco si nespomenul SNS?

     • Prezumpcia neviny samozrejme platí, ale iba počas trestného konania. Tu sme v diskusii na blogu a nie v konaní pred súdom a ja som nenapísal nič, čo by odporovalo tejto zásade, iba som poukázal na minulosť lipšicových ľudí, teraz adoptovaných Kollárom.

      Osobne považujem prezumpciu neviny pri politikoch a politických nominantoch za výsmech daňovému poplatníkovi. A potom to aj tak vyzerá, štát máme rozkradnutý ale všetci kompetentní sa tvária ako nepoškvrnená panenka Mária – lebo prezumpcia neviny.

      Podstata môjho príspevku bola v tom, že neexistuje na Slovensku politická strana, v ktorej by absentoval vodcovský princíp, myslím že z môjho príspevku je zrejmé, že strany ktoré som uviedol sú iba malou ukážkou a nie kompletným zoznamom…

      Magát možno ani nie je členom ĽS-NS, iba dostal priestor na ich kandidátke. Kotleba avizoval už dávnejšie, že priestor má u neho každý, kto sa dokáže stotožniť s programom ĽS-NS, Magátove vyjadrenia a názory preto v kontexte tohto faktu považujem za podružné.

    • Je absurdné, keď sa niekto kto obhajuje otvoreného neonacistu akým Magát na 100% je, odvoláva na demokraciu. Magát je absolútne proti demokracii, teda odvolávať sa na niečo, čím on osobne opovrhuje je šialené. Je to ale, dokonalá ukážka Slovenskej zaslepenosti. Pri snahe obhájiť neobhájiteľné používajú voliči Koltlebovej nacparty často tento alogický argument. Neexistuje väčšie zlo ako nacizmus. Teda ten kto kritizuje súčastný systém a ako riešenie volí nacizmus je buď absolútny nevzdelanec, alebo nacista – teda dúfa, že on bude vládnuť a teda nebude postihnutý šialeným systémom, alebo zúfalec, ktorý pre kritiku súčastného systému, slepo dúfa v jeho zmenu nacizmom. Áno, nacizmus by dokázal tento systém zmeniť, ale len a len k horšiemu. Európa to už raz zažila, už sme tento liek raz skúšali aplikovať. Dopadlo to hrozne. Teda kritika Kotlebovej nacparty je absolútne správna, hlúposť je dúfať v dobrú zmenu – nacizmom. Kotleba ponúka, len a len kritiku žiadne riešenia, pretože dobre vie, že ak by otvorene povedal aké skvelé riešenia ponúka národný socializmus, nevolil by ho nikto, len tých 149 ľudí na kandidátke. Kto by predsa chcel žiť v totálnom terore, absurdných zákonoch, pod diktátom takých mozgových velikánov ako sú kandidáti tejto strany? Nacizmus pozná len jediné riešenie na všetky problémy – plošné vyhladenie oponentov, nič iné národný socializmus totiž ponúknuť nevie.

     • Knieza Myskin

      Neexistuje väčšie zlo ako nacizmus.
      ….
      a Stalin je nic? ved ten bol este vacsi hajzel, mozu si ruky podat, obaja maju na svedomi vyvrazdovania milionov ludi a dokonca Stalin to robil mimo vojny
      pripominam aj Cervenych Khmerov a Maovu kulturnu revoluciu
      tym neznizujem hrozy nacizmu ale len pripominam ze existovalo este vacsie zlo …. komunizmus
      Odporucam film SowjetStory alebo film Cekista a pozriet si fotky ako sa po rozdeleni Polska objimali NKVD a Gestapo
      a tiez ako NKVD priatelsky poslalo Gestapu zidov ktori usli do ZSSR, aby ich „vyriesili“
      A pripominam aj taku „nevhodnost“ ze tieto zlociny nezacali Hitlerom ale zapadnymi filozofmi a ich zvratenymi ideologiami ktore boli uplatnene v praxi napr Nietsche (teoria nadcloveka) alebo B Shaw ktory hlasal ze menejcennych ludi treba humanne usmrtit plynom (cyklonB) aby sa privelmi netrapili a neobtazovali druhych svojou existenciou a tiez by im uradne malo byt znemoznene odovzdavat dalej svoje geny (kastracie menejcennych v severskych statoch) statny dozor nad vychovou Roseau(teraz barnevet) a plodenie cistej nordickej rasy(kedysi chovne stanice na ludi – dnes su to geneticke manipulacie s cielom vyslachtit poslusneho vojaka propagovane ako pravo na vedecky vyskum – ved aj Mengele bol vedec)
      Kedysi bol ciel nordicka rasa teraz je ciel mixovana multikulti rasa, ale stale je to rovnaka manipulacia nasilu ovladat a geneticky slachtit clovek ako dake zviera

      Mnohe zvratenosti pretrvavaju v mysliach ludi dodnes a ludia ani netusia ze su to nacisticke myslienky (napr eutanazia, juvenilna justicia a dalsie myslienky etatistickeho statu)

      Ludia sa ohanaju tym aky zly je nacizmus(maju pravdu) ale nevadia im nacisticke myslienky dneska(to je farizejske) lebo ani netusia co su to za myslienky (ake maju korene) produkovane v lubivom obale tzv „ludskych prav“ „slobody“ a „humanizmu“

      Kedysi platilo ze „mraz prichadza z Kremla“, dnes ale „mraz prichadza z ….“
      kazdy nech si doplni podla toho co vidi v mediach

  • Súhlasím. Záujmom všetkých „demokratických“ strán je zabrániť vstupu Kotlebu do pralamentu, pretože by to skomplikovalo dnešný krásne fungujúci systém „legálneho“ kradnutia vo veľkom. V BBSK sa jasne potvrdilo, že Kotleba odmieta spolupracovať (a je isté, že na neho skúšali ísť po dobrom aj po zlom).
   V tomto kontexte chápem aj vznik Kolárovej strany. Jej účelom je podľa mňa odlákanie potenciálnych Kotlebových voličov zdanlivo podobnými postojmi (avšak podľa mňa do budúcnosti oveľa menej principiálnymi) bez „hnedého“ onálepkovania oficiálnymi názorotvorcami. Ak by sa voči LSNS nerobila taká celomediálna antikampaň, mala by podľa mňa 5% istých. Áno, sú v nej aj extrémisti (bohužiaľ, žiadny liberál nemá „gule“ ísť natvrdo proti systému s rizikom ekonomickej likvidácie, súdov, …), ale pri zisku povedzme 6% je riziko ich vplyvu zanedbateľné a strana by naopak zohrala veľmi prospešnú úlohu skutočnej a aktívnej opozície. Hlasy im zoberie aj SNS (aj keď voliť stranu s takouto minulosťou môže podľa mňa len človek s Alzheimerom a na Slovensku takých zdá sa máme 8% populácie), ale treba to pre každý prípad poistiť z viacerých strán.
   Určite nie som fanúšikom fašizmu, ale ak by som sa rozhodol ísť do toho a niečo zmeniť, pridal by som sa zrejme k LSNS (zakladať vlastnú značku je náročné a dlhodobé). Všetko ostatné je podľa mňa jeden tím v rôznofarebných tričkách, s rovnakými manažérmi.

Pridaj komentár