Strana SaS je prekvapením volebnej kampane

Zo všetkých strán, ktoré sa uchádzajú o hlasy voličov pre parlamentné voľby v roku 2016 vysoko vyčnieva kampaň dvoch strán – vládnej strany Smer-SD a strany Sloboda a Solidarita.

Strana Smer-SD vedená profesionálnym politikom, populistom a demagógom Róbertom Ficom už štandartne využíva tie najlepšie marketingové zdroje, ktoré sú za peniaze k dispozícii. Sociologické prieskumy na pravidelnej báze vytvárajú pre Smer-SD akúsi cestovnú mapu, podľa ktorej sa vytvára stratégia kampane a jej čelní predstavitelia bezškrupulóznym a cynickým spôsobom hovoria vždy to, čo chce podľa prieskumov volič počuť.

Takže v prípade, ak je spoločnosť v šoku z narastajúceho chaosu a bezprávia v Európe spôsobenom úplne chybnou politikou Únie a vlád európskych krajín vo vzťahu k imigrácii, Róbert Fico prilieva olej do ohňa a siláckymi vystúpeniami sa prezentuje pozitívne pred voličmi. Je však známe, že vždy keď prejde na činy, slovenská vláda poslušne plní, čo sa od nej v Bruseli, resp. Washingtone žiada. Najlepším dôkazom  vzťahu k utečencom je hlasovanie poslancov Smer-SD v Európskom parlamente, kde stoja jednoznačne na strane obhajcov imigrácie. Peniaze z Únie nepustia, takže po voľbách Smer-SD bez problémov zmení kurz. Nebude to prvýkrát.

Z tohto hľadiska vlastne Smer-SD nijako neprekvapuje, ide presne podľa predpokladov ovplyvňovania verejnosti tam, kde cíti najväčší potenciál na zisk. Je však prekvapením, že na rozdiel od mnohých minulých volieb sa hlavnou témou stávajú udalosti v zahraničí. Predsa len je najväčšia voličská masa sústredená len na vlastné záujmy. Nechcem to nazvať egoizmom, je to obyčajná ľudská prirodzenosť pomáhať hlavne sebe, svojej najbližšej rodine a tu prakticky skoro každý volič končí. Je viac ako zrejmé, že imigrácia sa stala témou s presahom na vnútropolitickú scénu a jej vnímanie voličmi je aj na základe (hoci všestranne cenzurovaných) informácií z médií stále viac citlivé vo vzťahu k osobným postojom. Aj keď napríklad komentátor Hospodárskych Novín Tkačenko považuje svojich čitateľov za planktón, ktorý nemá nárok hovoriť do rozhodovania „elity“, aj obyčajný robotník z továrne si vie uvedomiť, že keď k nám nakoniec dorazí vlna imigrantov, všetko sa zmení – k horšiemu. Bude horšia sociálna situácia, bezpečnostná, kultúrna, prudko sa zvýši kriminalita a obeťou sexuálnych radovánok typu kolínskych žiadateľov o azyl sa stanú aj naše dievčatá a ženy. Imigranti vo významnej miere neplánujú pracovať, do Európy prišli po peniaze zo sociálnych dávok a vzhľadom na fundamentalistický islam ako agresívnu ideológiu, ktorá formuje morálku a názory väčšiny z nich, je prakticky nemožná integrácia.

Richard Sulík, predseda SaS, ako politik dozrel. Uvedomil som si to už pred rokom, keď som ho pozoroval pri komunikácii s rôznymi opozičnými politikmi. Nezapieram, poznám ho osobne a mám k nemu pozitívny vzťah. Je rozumný, veľmi cieľavedomý, vytrvalý, charizmatický, čestný a schopný politických kompromisov, ktoré nezasahujú do integrity liberálnej strany. K imigračnej otázke sa od začiatku stavia z racionálnej hľadiska ako ku veľkej chybe západných politikov, ktorá bude mať trvalé následky.

Strana SaS doteraz neposkytovala ľuďom prakticky žiadne dôvody prečo ju voliť. Na sociálnu politiku Jozefa Mihála doteraz živnostníci nadávajú, hoci nemohol za to, že pri reforme nedostal príležitosť ju dokončiť. Na pôsobenie Juraja Miškova na Ministerstve hospodárstva si už nik nespomenie po jeho odchode zo SaS a nakoniec škandalizácia Ministerstva obrany Ľuba Galka je pre mnohých naopak dôvodom SaS nevoliť. Rovnako mnohých odradzovali veľmi hlasne a zreteľne artikulované postoje pri snahách presadiť diskrimináciu majority na úkor 4% menšiny, genderové a neomarxistické postoje mnohých členov, fanatická podpora NATO, USA, či rovnako fanatická nenávisť voči Rusku, ktorú jej členovia doteraz hlasno prezentujú na sociálnych sieťach.

Richardovi Sulíkovi spadla téma imigrantov ako dar z jasného neba. To, že strana SaS je stranou, ktorá z sebou nemá žiadne korupčné škandály, že jej členovia sú osobne poctiví, pri voľbách podľa mňa nehrá rolu. Aj tak ľudia automaticky spájajú všetkých politikov s korupciou. Dôležitý je osobný prospech voličov. Pomôže voličovi ak Sulík nekradne? Na výplatnej páske nebude mať viac. O to lepšie sa počúvajú Ficove slová o stovkách eur v peňaženke naviac na základe zvýšenia minimánej mzdy, či zvýšenej materskej, podpore škôlok apod. Ekonomike ľudia nerozumejú a ani najlepší balíček ekonomických opatrení, ktoré má SaS v programe, ich nepresvedčí. Avšak dôveryhodnosť Sulíka je práve vidno pri imigračnej kríze, ktorá sa začína každého dotýkať osobne. Richard chodí do všetkých debát na Slovensku, v Nemecku, poskytuje rozhovory a prakticky rok tvrdí stále to isté – prúd imigrantov je nutné zastaviť, imigrácia nie je nárokovým právom a právo na politický azyl z definície má z miliónov ľudí doslova len pár stoviek.

Zároveň sa Richardovi Sulíkovi podarilo zdisciplinovať stranu. Vo vzťahu k imigrácii sa stiahli do úzadia najviac „prefláknuté“ postavy ako je Martin Poliačik, ktorý bol považovaný za akéhosi zástancu „kultúry vítania“, zanikla zahranično-politická téma vojny na Ukrajine, ktorá v menšej miere tiež polarizuje spoločnosť a kde by podporou fašizoidnej Ukrajiny mnohí členovia SaS doslova odpudili voličov od ich podpory vo voľbách, ďalšie témy ako je eutanázia sa prakticky vytratili z predvolebného slovníka. Sulík sa stal tvárou SaS, opakujem ešte raz, že veľmi dôveryhodnou a robí to, čo má správny politik robiť. Počúva hlas väčšiny a presadzuje ich záujmy, ktoré sú v tomto momente na rebríčku priorít veľmi vysoko. Na rozdiel od Fica však je jeho postoj čestný a autentický. S čistým svedomím môže presadzovať vôľu väčšiny bez toho, aby musel meniť svoje morálne zásady a zradiť po voľbách. Našťastie nemusí sa uchyľovať k marketingovým floskulám a sloganom typu „ľudia si zaslúžia istoty“, či „dvojnásobné platy“. Úplne stačí poctivý, pre voliča zrozumiteľný odpor proti neriadenej imigrácii a snažiť sa o jej zastavenie.

Pred pár mesiacmi som nepredpokladal, že SaS sa dostane do parlamentu. V tomto momente je pre mňa záver jednoznačný. Ak bude naďalej imigračná kríza prioritou číslo jedna a strana naďalej zotrvá v razantnom odsudzovaní neriadenej imigrácie ako hlavnej téme kampane, ak sa podarí udržať jednotné stanovisko strany k tejto téme a nenaskočí na nejaké provokácie vo vzťahu k podpore USA, NATO či LGBT, do parlamentu sa určite dostane. Zároveň sa stáva SaS aj relatívne solídnou alternatívnou k rôznym protestným či extrémistickým stranám, ktoré tému imigrácie uchopili ako jednu z nosných a prebratím témy, nerozhodní voliči nevoliaci Smer-SD môžu nakoniec hodiť sulíkovcom hlas. Tých hlasov nemusí byť práve málo, pri absolútnej nečinnosti ostatnej opozície v tejto otázke a pri zrade slovenských záujmov zo strany podaktorých politikov, realitou sa môže stať aj útok na desaťpercentnú hranicu.

42 komentárov

 • Pingback: Voľba nesystémových strán ako ozdravný proces demokracie – MEDZIČAS

 • https://dennikn.sk/352732/nicholsonova-sulik-zacinal-slon-porcelane-stale-robi-vela-preslapov/?ref=pt

  Nicholsonová: Sulík začínal ako slon v porceláne, stále robí veľa prešľapov
  Aj keď je poslankyňou, na bilbordoch ju takmer nevidieť. Nepáči sa jej Sulíkova rétorika o utečencoch.
  Strana sa rozhodla, že kampaň bude o ekonomických témach. SaS je postavená na silnom ekonomickom programe. Na našom programe Agenda 2020 sa podieľalo šesť ľudí, ktorí sú prví šiesti na kandidátke. Ja a Martin Poliačik sme síce považovaní za silné hlasy, ale nechali nám individuálnu kampaň.
  ..
  cize Nicholsonova je ZA imigrantov :-(((

  • Uz rok Richard programovo potlaca temy, ktore su kontraproduktivne a ludi, ktori za tymito temami stoja. To je proste politika. Lucia moze byt rada, ze je s Matom Poliacikom na tak vysokych miestach

   • Myslím, že je to irelevantné, keďže Richard za všetky tie témy zahlasuje, keď príde na lámanie chleba. Rétorika je možno iná, ale ak ide o hlasovania za kontraproduktívne veci, tak SaS hlasuje ako by ich jedna mater mala.

 • Vyplýva to z prieskumu agentúry Polis Slovakia ktorý robila v dňoch 8. až 14. januára

  Víťazom volieb by sa podľa prieskumu stala strana Smer-SD so ziskom 41 percent hlasov. Nasledujú strany Sieť (13,8 %), Most-Híd (8 %), SNS (7,9 %), KDH (6 %) a OĽaNO-NOVA (6 %). Do parlamentu by sa podľa prieskumu dostala aj SMK so ziskom 5,3 percenta hlasov. Pred bránami parlamentu by ostali SaS (4,2 %), SME RODINA – Boris Kollár (3,1 %) ako aj SDKÚ-DS (2 %). Inú stranu by podľa prieskumu podporilo 2,7 % opýtaných.

  Na voľbách by sa podľa prieskumu zúčastnilo 60,5 percenta respondentov, voliť by nešlo 14,5 percenta a 25 percenta opýtaných nebolo rozhodnutých.

  Agentúra Polis Slovakia sa respondentov pýtala aj na to, ktorú stranu by volili, keby na vstup do parlamentu stačili len tri percentá získaných hlasov. V tejto situácii by rovnako zvíťazil Smer-SD so ziskom 38,7 percenta. Nasledovali by SNS (10 %), Sieť (9,8 %), Most-Híd (6,1 %), KDH (6 %), SaS (5,5 %), OĽaNO-NOVA (5,1 %), SMK (5 %), a SME RODINA – Boris Kollár (3,5 %). Do parlamentu by sa v tomto prípade dostala aj SDKÚ-DS so ziskom 3,3 percenta

  http://www.topky.sk/cl/1000869/1522517/Prieskum-stran-poslal-do-parlamentu-tychto-sedem-stran–Kruty-vysledok-pre-Sulika
  ——-
  su tam aj dalsie prieskumy, sice menej doveryhodne, ale vysledky su dost podobne
  Siet ma vsade najviac a SaS je na hranici zvolitelnosti(ale realnu sancu maju) SMK je na hranici tiez, ozili volici SNS (min 6%)
  Kollar ma stabilne okolo 3%, cize vidim to na buduce volby

 • Mimoparlamentná strana Skok je pripravená víťazovi marcových parlamentných volieb, za ktorého považuje stranu Smer, ponúknuť spoluprácu a svoj plán Singapur zameraný na zníženie nezamestnanosti, podporu mladých a rast platov.

  Na tlačovej konferencii v Bratislave to vyhlásil líder strany Juraj Miškov, ktorý vyzval aj iné kandidujúce strany, aby povedali, ako a s kým chcú po voľbách napĺňať svoje sľuby.

  „Vieme si predstaviť spoluprácu s každým, kto vyhrá voľby. Ľudia si zaslúžia počuť pravdu. Každá strana a každý politik by mali ľuďom jasne povedať, čo, ako a s kým chcú po voľbách dosiahnuť. Voľby nebudú súbojom pravice a ľavice. Voľby vyhrá Smer a jedinou nezodpovedanou otázkou je, či bude vládnuť sám, alebo v koalícii. Časť pravice – KDH, Most-Híd a Sieť sa vykrúca a nechce povedať, ako chce svoje plány realizovať. Druhá časť Smer jasne odmieta, ale ak nebudú vo vláde, nepresadia nič,“ povedal Miškov.

  On sám je preto presvedčený, že ak chce politická strana naozaj pomôcť ľuďom, musí byť pripravená akceptovať vôľu voličov vo voľbách. „Musíme byť pripravení s víťazom volieb spolupracovať a ponúknuť mu náš plán Singapur,“ deklaroval.

  http://domov.sme.sk/c/20074492/ludia-si-zasluzia-pocut-pravdu-skok-ponukne-spolupracu-smeru.html

 • Priatelia, všímajte si, ako obratne sa v agende SaS (aj Smeru, SNS) narába s termínom „imigrácia“. Je to vždy iba budovanie si zadných dvierok do budúcna.
  Všetky tzv. štandartné strany sú proti „neriadenej“, či „ilegálnej“ imigrácii. Znamená to teda, že riadená, alebo legálna imigrácia je v poriadku? Zrejme áno.
  Tu už nie je vhodné riešiť IQ politikov, ale treba mať JASNO v ich agende. Je jedno, či tam bude Riško, Robko, alebo kto, pokiaľ nám sem pustia migrantov (riadených, či legálnych, to je fuk). Prebuďte sa ľudia! Buď ich sem pustíme, alebo nie.
  Ja viem iba o jednom politikovi, ktorý si pevne a JASNE stojí za svojim. Jediný prípustný počet moslimských imigrantov je nula! A preto výšku jeho IQ ani spôsob vystupovania nič nezmení na tom, že dostane môj hlas…

 • Súhlas s článkom. Sulíka by som tiež volila. Myslím si, že Slovensku može pomocť, práve preto, že je v EP a má kontakty. A Kotleba, ktorého tu mnohí obhajujú? To je úplný zúfalec, ktorý na to nemá intelektom, chovaním, postojmi, ničím. Nechcem mať premiéra, za kterého by som sa musela hanbiť.

  • Ak by sa Kotleba stal premiérom, rozhodne to už horšie ako za posledných 25 rokov nebude. Radšej budem voliť menej inteligentného, no (doposiaľ) poctivého kotlebu, ktorý nemení názory ako ponožky, ako inteligentného zlodeja, ktorého sľuby neznamenajú nič už deň po voľbách.

 • bryndzova haluska

  si totalne mimo juraj, ale ako nezazlievam ti to kedze proste co sa tyka sas si zaujaty takze tvoj nazor nemoze byt nestranny a netreba ho brat vazne, mam rad medzicas rob to aj dalej a sulika a spol uz nechaj tak, sulik je ako tak akceptovatelny clovek v politike, ale cela ta banda okolo neho ved to je hnus a des, si pamatam tvoje clanky a komentare na tvojom facebooku ked si vystupil od nich, dnes to tymto clankom skoro popieras, tu sa vazne nikto iny neda volit iba kotleba, … a ci sa kotleba dostane do parlamentu je otazne, pred dvoma mesiacmi by som povedal ze ano, po kollarovej rodine a tlaceni sns v preferenciach si nie som tak isty, ale dufam ze ano tu uz ziadne reci a tchtle mechtle v tomto bordeli nepomoze … iba ciny … a je mi uplne jedno ci extremisticke … ja nechcem aby to na slovensku dopadlo ako tu v kanade kde sa ludia boja povedat co si myslia …

 • Ale pekný prieskum a feedbacky robíte v sekcii komentov SaSke . Keď už tak
  pridam aj ja svoj , snáď čítaju .
  Sulík nech je v EU parlamente a nech ide SaS a jeho strana do čerta ! Sulik prerastol politicky Slovensko , on ma šancu byť zahraničným politikom s popularitou , ale nie na Slovensku .
  On sa rovná Farage , Marie Le Pen , Podemos , Papandreu ,politika Islandu . Tie jeho komenty na fb ,relacie v Nemecku, videa čo pridáva z EU parlamentu . Napr.:
  Jak hlasovali tie zákony dvíhanim rúk , tajnosti okolo TTIP , komenty z Kolína a mnoho dalších.

  Ak bude mať stranu s jednym človekom sebou samým tak nech sa ozve a ma moj hlas , inak može isť do kelu aj s celou tou karavánou kreténov . Zatial čo on bol hviezda v Nemeckých programoch a „špréchoval“ , jeho nádhery v strane mali len prázdne reči o európanstve .

  Ideálne by bolo ak by sa SaS do parlamentu nedostala .

 • pan Polacek asi zijeme v inej krajine lebo ja som si vsimol ze tu robí kampan vyse roka siet a sdku a teraz sa pridal smer o sas som ani nepocul ze robila kampan alebo to bude preto ze ja nezijem v ba skuste odtial na chvilu vypadnut a zistite ze sas nikto nepozna okrem 4% úchylov ktory jediny ju budu volit. sulik je tak neprijatelna osoba ze by som radcej volil kotlebu ako jeho a to sa k ostatnym clenom ani nebudem vyjadrovat lebo to co stvaral galko je nieco otrasne ale to bola cela radicovej vlada aj s poslancami. roky tu tarat o nizkych daniach ked ste boli v opozicii ako to pomoze ale ked ste sa dostali do vlady tak ste zmohli len na zvysenie dph a kauzy od rana do vecera. ale inak ste boli super cirkusanti len trosku moc drahy.

  • Knieza Myskin

   to co stvaral galko je nieco otrasne

   co mas proti Galkovi ? namiesto emocii si mohol uviest konkretnosti a fakty, na ktore by sa dalo pripadne zareagovat
   ja od viacerych nezavislych ludi viem ze je to slusny clovek (aj ked ma svoje chyby ako kazdy)

   • staci si spomenut ako riadil MO tak nekompetentny minister obrany tu este nebol kazdy den chcel nieco rusit ani sam nevedel co vlastne chce dalej odpocuvanie novinarov zato mal ist sediet predaj samopalov za 11€ predaj tankov za 5% cenu !!!

    Výsledok Galkovho „superkšeftu:
    -Armáda bez možnosti vyzbrojiť zálohy
    -Armáda bez tankov
    -Armáda bez munície
    -Armáda bez financií na prezbrojenie
    -Sukromná firma sa následným predajom neskutočne napakovala

    atď atď ….

    • Galko sa v tom nevyznal a tak mu tieto veci veľmi ľahko natlačili do hláv ľudia ktorými sa obklopil. Jediným jeho argumentom, keď som s ním diskutoval bolo, že mu to poradili komisie v ktorých sedeli vojaci a tí predsa musia vedieť najlepšie aké sú potreby vojakov.
     Veľmi smutné.
     Netvrdím že iní ministri obrany boli alebo sú lepší… ale Galko bol skutočne nekompetentný amatér. Viac ho poškodil už len Dzurinda, ktorý na nátlak USA zlikvidoval slovenské rakety SS-23, a daroval letuschopné stíhačky Mig-21 za cenu šrotu izraelskej firme, ktorá na ich následnom predaji do Afriky zarobila miliardy.

 • To je všetko pekné a so Sulíkom súhlasim,ale osoby ako Osuský , Jurzica Poliačik atd ožijú po volbách. Sulík to neustoji a povie že je to demokracia v strane.PS TTIP a Suliková podpora pre tento paškvil

 • Tak sme sa zase raz dozvedeli od pána J. Poláčka, že to, čo je biele, je v skutočnosti čierne a to, čo je čierne, sa naopak skvie ako ten sneh (hoci ho tohto roku moc nenapadalo). Pán Poláček nás tu celkom vážne presviedča o tom, že vzťah a motivácie súčasnej slovenskej vlády vo vzťahu k tzv. migračnej kríze charakterizuje nie konanie a postoje vlády ale hlasovanie poslancov europarlamentu, o ktorých každý (o politiku sa trochu zaujímajúci) človek vie minimálne nasledujúce fakty:
  1. do europarlamentu sú (naprieč Európou) odsúvaní politici, o ktorých niet doma záujmu, ktorí sa stali nepohodlní či doma nezvoliteľní,
  2. samotný počet slovenských poslancov, resp. poslancov Smeru neovplyvní výsledok žiadneho hlasovania v europarlamente,
  3. vo frakciách europarlamentu platia tiež isté zásady tzv. „straníckej disciplíny“, rovnako, ako je tomu aj na národných úrovniach.

  Pána Poláčka vonkoncom nezaujíma, že to bola práve vláda SR vedená R. Ficom, či presnejšie jej premiér, ktorý spolu s českým premiérom zabránili prijatiu povinných kvót už na jar 2015. Nezaujíma ho ani to, že sú to práve títo dvaja premiéri, ktorí kladú najhúževnatejší odpor schváleniu trvalého prerozdeľovacieho mechanizmu a to aj za cenu stáleho napadania zo strany zástancov imigrantov v Európe, ale aj na Slovensku či v Česku.

  Čo je ale na uvažovaní p. Poláčka najtrápnejšie je to, že do protikladu k údajnému nie principiálnemu správaniu slovenského premiéra dáva práve R. Sulíka. Veď ako inak si má človek vysvetliť tú skutočnosť, že podľa pána Poláčka veľký odporca migrantov R. Sulík už niekoľko krát (vrátane dnešného dňa) verejne označil vyhlásenie R. Fica, že Slovensko nebude rešpektovať jednorázové povinné kvóty, ktoré boli prijaté na základe majoritného prehlasovania – za zbytočné „hádzanie sa o zem, ako malý chlapec“. Ako máme tieto vyjadrenia „principiálneho“ p. Sulíka pochopiť? Že jemu by rešpektovanie zmieneného rozhodnutia nerobilo žiadny problém? Zrejme áno. Veď ako sa vyjadril v jednej z diskusií v nemeckej televízii (Menschen bei Maischerberger), keby vedel, že je v Európe 1 000 000 ľudí, ktorých treba rozdeliť medzi štáty a potom „je šlus“, bol by PRVÝ, ktorý by s tým súhlasil. Toto má byť ten Váš principiálny politik, p. Poláček? Ak áno, tak to mi potom dovoľte, aby som nahlas a z plných pľúc zasmial, a síce Vám obom, asi takto:

  HA HA HA.

  • keby vedel, že je v Európe 1 000 000 ľudí, ktorých treba rozdeliť medzi štáty a potom “je šlus”, bol by PRVÝ, ktorý by s tým súhlasil.

   toto je recnicke vyjadrenie a tak to aj treba chapat
   problem kvot totiz je ze NERIESIA neustaly prilev dalsich a dalsich …. a prijatie kvot znamena len pozvanie pre dalsie prisavky socialneho systemu
   pre spravne pochopenie textu si treba vsimnut to prave posledne slovo ŠLUS !!!

 • Pingback: Komentár Juraja Poláčka: Strana SaS je prekvapením volebnej kampane | Konzervatívny výber

 • Okrem pár výnimok ako ĽsNS sú všetky ostatné strany EUROSTRANAMI tj. obdobou demokratorepublikánov z Mordoru.
  Eurostranám na osude Slovenska absolútne nazáleží (stačí sa pozrieť čo schvaľujú v europarlamente).
  A Ficové predvolebné „ťahy“ sú maximálne účelové.
  Po voľbách nám tu „obohacujúci“ profesori, doktori a inžinieri poriadne podkúria. Môžete sa vsadiť.
  Vlastne rovnako ako v celej ostatnej (a vlasne už bývalej) Európe.
  JEDINÁ ŠANCA JE OKAMŽITÝ VÝSTUP Z EU A Z NATO.
  Ale to skôr jalovica porodí teľa.
  V každom prípade sme v r..i

 • Dlhodobo sme tu mali dobre fungujúci priebežný dôchodkový systém, ktorý posledných 20 rokov dosahoval kapitálové zhodnotenie takmer 4% nad infláciu. Potom prišli politici (ako napríklad z SaS), ktorí začali ľuďom tvrdiť, že vo fondoch dosiahnu vyššie zhodnotenie. Také tvrdenia sú úplne v rozpore s ekonómiou. Druhý ani tretí pilier nikdy neboli podložené niečím, čo by sa aspoň podobalo na ekonomickú štúdiu. Toto zdôrazňujem už celé roky. Mnoho ľudí si je „100% istých“, že pracujem pre Smer. Pritom Smer nikdy nezakročil proti druhému ani tretiemu pilieru. Práve naopak, podporuje tie veci (http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/379405-dochodcovia-budu-o-20-rokov-potrebovat-3-pilier-tvrdi-richter/). Posledným otvorením 2.piliera Smer nespravil nič iné len to, že zbavil DSSky nebonitných klientov, s ktorými mali len náklady a takmer žiadne príjmy. Medzi Smerom a SaS v tejto dôležitej otázke nie je žiaden rozdiel.

  • Vážne si myslíte, že rozhodujúca masa voličov bude voliť podľa informácií o dôchodkovom systéme? Moja mienka to nie je.

   • „Masa“ tu dnes s vami nediskutuje. Čo sa týka Smeru, je tam dôležitý jeden aspekt, ktorý vôbec nespomínate, ale určite ho dobre vnímate: nie je dobré, keď nejaká strana vládne sama. Napríklad naposledy som čítal toto http://aktualne.atlas.sk/udalosti/kauzy/spravodlivost-po-slovensky-kocurkovo-pripade-syna-prokurator.html . A čo SNS? V diskusii pod tým článkom v Pravde sa spomína, čo vravel podpredseda SNS Paška v Sobotných dialógoch. Ja to nepočúvam. Že vraj to je nespravodlivosť, že slovenský VW platí nižšie platy ako nemecký. To keď už niekto nevie, čo je produktivita práce, tak to už je čo povedať. To už nič nestratíte, keď budete voliť KSS alebo Vzdor. SNS sama seba považuje za štandardnú stranu a jej členovia majú vedomosti na úrovni členov tých menších strán. SaS sama seba považuje za stranu odborníkov a pritom presadzuje niečo, čo je podložené akurát tak štyrmi blogmi finančného nadháňača Cmoreja.

  • Re:Rascal
   „Posledným otvorením 2.piliera Smer nespravil nič iné len to, že zbavil DSS-ky nebonitných klientov, s ktorými mali len náklady a takmer žiadne príjmy“
   A okrem toho „prežral“ pár sto miliónov čo títo nebonintní tam mali.
   A mimochodom možno ste postrehli, že KSSmer v rámci boja proti II.pilieru okrem toho, že znížil % sporenia násobne zvýšil možnosť DSS ukrajovať si z toho v mene správy účtu?

   • Okrem nebonitných vystúpili ešte takí, ktorí si na začiatku zle tipli pri výbere fondu. Tie peniaze sa v žiadnom prípade nerozflákali. Ale keby sa aj rozflákali, nezabúdaj na to, že sú to de facto peniaze štátu. To nie je tretí pilier. V druhom pilieri má každý len toľko, koľko zaňho daňoví poplatníci vrátane mňa zaplatia do prvého piliera.
    Teraz si zober, že Smer znížil pomer z 9:9 na 14:4. To v praxi znamená, že pri hrubej mzde 1000€ ti už neplatím 90€, ale platím ti z mojich daní 40€. A ty mi ešte budeš nadávať. Nikto ti nebráni, aby si si dobrovoľne, čiže zo svojho, platil aj celú výplatu do druhého piliera, keď veríš niečomu, čo je vedecky podložené asi tak, ako prekyslenie tvojho organizmu.
    Samozrejme, ďalšie nepodložené tvrdenie je to, že DSSky zarábajú neprimerane veľa.
    http://finstat.sk/35904305
    http://finstat.sk/35903058
    http://finstat.sk/35902981
    http://finstat.sk/35901624
    http://finstat.sk/35902612
    http://finstat.sk/35903821

    • Re:Rascal
     Peniaze, ktoré KSSmer vybral z II. piliera sú fuč. Definitívne (a aj z tohto dôvodu napr. Kazigraf sa vyškiera ako superfasa m.r. hospodáril). Zmenou pomeru sa len viac peňazí dnes presmeruje do priebežného piliera, ktorý sám osebe je dlhodobo neudržateľný. A použijúc tvoju logiku, potom ten čo je v II. pilieri pred zmenou prispieval tebe 9% a teraz už prispieva tebe 14%. DSS nepísal som, že si ukrajuje neprimerane veľa, napísal som, že práve zmeny od KSSmer im umožňujú odkrajovať si viac ako bolo nastavené. (možno taký malý obolusok za mlčanie pri zmenách?)

 • SaS je pre mňa neakceptovateľná, pretože presadzujú agendu drog, homosexualizmu, eutanázií a multi-kulti… v strane majú rôznych fanatikov typu Nicholsonová, Poliačik a i., ktorí posielajú oponentov do basy pre iné názory a množstvo ich kandidátov je spriaznených s tretím sektorom… napríklad Natália Bláhová bola ocenená sorošovou open society foundation.
  Toto môže voliť naozaj iba blázon alebo jedinec s rozvráteným hodnotovým rebríčkom.

  • Problém je , že to hodnotíte z hľadiska človeka, ktorý sa aktívne zaujíma o politiku. Takých ľudí je však veľmi málo. Skúste sa na to pozrieť ako človek, ktorému mená ako Poliačik alebo Bláhová nič nehovoria a predstavte si, že bude voliť podľa toho, kto sa najhlasnejšie a najčastejšie vyjadroval k téme imigrácie. Takýchto ľudí je väčšina a tu môže Sulík zabodovať

   • To je síce pravda, ale tak veľmi veľa ľudí si pamätá Sulíkove tričko JBM alianciu za RDN, tým sa podľa mňa pre veľa ľudí, ktorí sa o politiku veľmi nezaujímajú, postavilo = medzi SaS a celou touto agendou ako ju spomínal Miroslav viac, ako nejaké prehnané prehlásenie fanatika – obyčajného člena SaS.

    • Veľa závisí od toho ako vyhodnotia riziko rastu popularity SaS ostatne strany. Ak usúdia, že je to vážny súper, začnú so škandalizáciou. Avšak na mieste Smeru by som ich podržal. Zisk SaS oslabí ostatné strany

    • To, ze Sulik je sociopat je skoro iste, okrem toho, to tricko, ci zopar drobnosti jeho nedostatok empatie podciarkuje. Z druhej strany sa zda, ze je jeden z mala, ktori svoje racio vie aj pouzit rozumne a patri iste medzi cestnejsich politikov. Dekriminalizacia marihuany vobec neznamena presadzovanie agendy drog, trosku si v tom upracte, taktiez to, ze sa Poliacik snazi o diskusiu a porozomenie v temach homosexuality nie je zle. Staci, ked si ho pridate ako priatela na FB, alebo aj Nicholsonovu, (aj ked Martina poznam osobne a nie je mojou salkou kavy), ani jeden z nich neni fanatik. Su to normalni ludia ako my vsetci.

     • Sorry, ale zľahčovanie drogovej agendy tvrdením, že ide len o marišku… to aby sme si vysvetlili základné pojmy, ale nechce sa mi tým strácať čas… radšej sa spýtam komu drogová agenda prospeje? Z marišky sa zdebilnieva a ľudia ktorí jej holdujú dlhodobo menia svoje priority… Alebo pretláčanie homozväzkov na úroveň rodiny… komu prospeje rozbíjanie základného stavebného atómu spoločnosti? Toto je len prvý krok k rozbitiu tradičných väzieb medzi obyvateľstvom a ich nahradzovanie niečím, čo z dlhodobého hľadiska nemá šancu. Poliačik, Nicholsonová a ďalší satanisti z SaS presadzujú agendu architektov nového európskeho poriadku, podľa vzoru „rozdeľuj a panuj“.
      To si radšej pridám medzi priateľov severokórejského vodcu Kim Čong-una ako kohokoľvek z SaS.

   • Určite veľká skupina voličov zase naletí, tak to vždy bolo, je a bude, uznávam že u nich môžu strany typu SaS nazbierať body. No podľa mňa ich bude menej ako v minulosti, čoraz viac ľuďom sa v súčasnej pohnutej dobe začínajú otvárať oči, už sú obozretnejší a nedôverčivejší pokiaľ ide o populizmus a politický marketing. Tieto voľby preto môžu priniesť veľké prekvapenia. Do NR SR sa môže dostať nesystémový element a tvrdá, principiálna opozícia. A vtedy sa zobudí aj ďalšia časť obyvateľstva.

    • Tiež budem zvedavý, ešte pred pár mesiacmi sa Kotleba pohyboval okolo 2%. Ťažko povedať, či k tomu niečo dokáže pridať.

     • O tom, že tie prieskumy sú „cinknuté“ podľa želaného výsledku objednávateľa nie je pochýb. V nedávnom online prieskume na stránkach denníkn.sk mal Koltleba 70%.

     • Je rozdiel ak mate pristup k udajom pre media a k sukromnym prieskumom

     • 2 percentá mu dávajú iba kúpené prieskumy, slúžiace na masírovanie verejnej mienky… neverejné prieskumy vyznievajú nejako takto: https://www.youtube.com/watch?v=DuiDolPijxI

     • Abakis bola agentúra Dana Lipšica, ktorý si chcel takto naháňať hlasy. Vid napr. http://adamkemeny.blog.pravda.sk/2013/05/21/lipsicove-podvodnicke-prieskumy/ Brat tieto hlasy do uvahy je smiesne. Naviac mam k dispozicii ine cisla – sice starsie, ale doveryhodne, kedze boli robene pre sukromne ucely. A tam o Kotlebovi ani nechyrovat

     • Išlo o interný (neverejný) prieskum, pre potreby strany, ktorý nemal slúžiť na naháňanie hlasov a mediálnu masáž a preto nebol motív ho nejako manipulovať. Rozhodne ho preto považujem za dôveryhodnejší ako to, čo zverejňujú médiá.

     • netvrdím, že Marian Kotleba má parlament istý, ale 2% sú podľa mňa úplne mimo misu. Z čoho vychádzam.
      Volebné výsledky v roku 2012, stav Ľudovej strany vtedy a dnes.

      Vtedy to bolo 1,71%, strana mala celé regióny nepokryté, mnohí voliči ani nevedeli, že strana existuje.
      Dnes je situácia diametrálne odlišná, Kotleba získal veľa protivníkov ale aj stúpencov. A mnohých aj cenných, ako je napr. RIchard Tokušev, kvalita členov strany a aktivistov je niekde úplne inde.

      Vidíme to aj na Nete, kde sú Kotlebovci výraznou skupinou. Iste netové hlasovania či diskusie pod článkami odrážajú nálady voličov iba zlomkom, ale zase nárast kotlebovcov v Netovom priestore je viacnásobný. A to nebude tým, že by jeho voliči z roku 2012 objavili po roku 2012 internet.

      Môj konzervatívny odhad je, že Marian Kotleba zisk z roku 2012 minimálne zdvojnásobí.

      Kriminalitu neprispôsobivých spoluobčanov nevnímali v roku 2012 ľudia tak dramaticky ako dnes migračnú krízu. Kým v roku 2012 sa mnohí voliči ešte rozhodli nenechať prepadnúť hlas a volili „menšie zlo“, dnes už mnohí vyhlasujú, že pre nich niet menšieho zla a že je im jedno ak im hlas prepadne. )

      Môj odhad ĽS Naše Slovensko 3 – 7%. Aj islamisti im ešte môžu prispieť do kampane, prípadne PZ SR, ak zase natropí nejaké hlúposti ako to urobil 1.9.2015, keď blokoval cestu Mariana Kotlebu do Trnavy. Vo vedení PZ sú buď strašní tĺci, alebo to robia pre Kotlebu vedome.

     • Podľa mňa sa do NR SR dostane. V BB kraji si robí kampaň odkedy bol zvolený do funkcie župana. Stretáva sa s ľuďmi, chodí po obciach, školách, pre jeho principiálne a nekompromisné postoje ho podporuje nezanedbateľná časť kresťanských cirkví. Na kandidátku si dal ľudí z rôznych menších strán, ktoré mu tiež nejaké hlasy prinesú. Ešte stačí aby pred voľbami navštívil svoje pozemky na Krásnej Hôrke, na ktoré ho opäť protiprávne nepustia kaliňákovi banditi a zastúpenie v NR SR má isté.

Pridaj komentár