Summit dvoch miliárd a trojuholník Rusko-India-Čína

KMO_088197_196278_1_t222_223129

(Foto: Indický premér Narendra Modi) 

 

Indický premiér Narendra Modi je na turné po Ázii. Hlavná etapa turné, je zameraná na návštevu Číny a rozhovory s čínskym prezidentom Xi Jinping.

Modi sa chystá dosiahnuť prielom vo vzťahoch s Čínou, ide najmä o komplikované územné spory. Ak sa tak stane, bude odstránená hlavná prekážka pre hospodársku integráciu v Eurázii, čo posilní nakoniec Moskvu a  jej „New argumenty“ v prospech myšlienky trojuholníku Rusko-Čína a India.

V predvečer svojej návštevy Číny Narendra Modi hovoril telefonicky s Vladimírom Putinom. Potvrdil pripravenosť zúčastniť sa summitov SCO a BRICS v Ufe.

Telefonický rozhovor medzi indickým premiérom a prezidentom Vladimírom Putinom sa uskutočnil jeden deň pred začatím trojdňovej návštevy indického premiéra Modi v ČĽR.

Podľa tlačovej služby Kremľa, indický vodca potvrdil svoju účasť na nadchádzajúcom summite BRICS v júli a SCO v Ufe, tiež diskutoval s Putinom problematiku rozšírenie rusko-indického privilegovaného strategického partnerstva. Stalo sa tak len pár dní potom, čo Vladimir Putin prijal v Moskve prezidenta Xi Jinping a podpísal viac ako 30 dohôd s Čínou.

Teraz to „Čínska strana“ bude hrať na Narendra Modi, ktorý prišiel k moci 05. 2014. Pred voľbami sľúbil, že bude neústupný v územných problémoch s Čínou. V Ázii, to vyvolalo novú vojnu nervov a balansovanie na pokraji ozbrojeného konfliktu pozdĺž takzvanej červenej čínsko-indickej línie kontroly, ktorá má 4000 km. (Nahrádza oficiálne hranicu dvoch krajiny po vojne 1962, ktorá skončila porážkou India).

V predvečer návštevy indického premiéra čínske provládne noviny Global Times uverejnili článok „Môže Modi zlepšenie čínsko-indickej vzťahy?“  Karhali ho za nedbalé vyhlásenia a vyzvali „nepokračovať navštevovaní sporných území v štáte Arunáčalpradéš,“ – podmienka ak chce dosiahnuť prielom vo vzťahoch s Čínou. Pripomína to skôr ozvenu rétoriky minulosti.

Program pobytu Narendra Modi v Číne je ušitý presne na mieru. Summit sa nebude konať  v hlavnom meste, ale v rodnom meste Xi Jipinga – Xi’an.

Číňania si od toho sľubujú, že to prispeje k chémii medzi dvoma vodcami a až odtiaľ bude indický premiér cestovať do Pekingu na stretnutie s premiérom Li Keqiang. Nasledovať bude záver Šanghaji, kde bude indická delegácia rokovať s predstaviteľmi čínskej podnikateľskej sféry.

„Teším sa na výlet do Číny 21. storočia, ktorá patrí k Ázii. Dúfam, že moja návšteva posilní čínsko-indické priateľstvo, ale tiež stanoví nový míľnik v rozvojových krajinách Ázie a na celom svete“, vyhlásil pred odchodom Modi.

„Očakávame, že počas návštevy, sa bude diskutovať celý rad bilaterálnych vzťahov. Budú to nielen politické, ale aj ekonomické otázky najmä v oblasti obchodu, investícií, spolupráca v rámci projektov v oblasti infraštruktúry“,  povedal námestník ministra zahraničných vecí Indie Subramaniam Dzhaishankar.

Návšteva indického premiéra do Číny nielenže môže zmeniť situáciu vo vzťahu Dillí a Pekingu, ale má tiež významný vplyv na veľké ekonomiky v non-západnom svete.

V posledných rokoch sme boli svedkami napätia medzi oboma ázijskými obrami, doprevádzali ich pohraničné incidenty a hrozba novej vojenskej kolízie, čo negatívne ovplyvňuje ich vzájomný obchod. V rokoch 2001/02 bol obchodný deficit vo vzťahoch medzi Indiou a Čínou 1 miliarda dolárov, ale v minulom roku presiahol 38 mld. dolárov.

Avšak, počas summitu vedúcich predstaviteľov oboch krajín majú v úmysle nielen prijať opatrenia na budovanie dôvery.

„Očakáva sa predovšetkým, že obe  strany podniknú konkrétne kroky na riešenie obchodného deficitu a otvoria voči sebe vzájomne trhy. Tomu má slúžiť podpísanie vyše 20 dohôd za miliardy dolárov .“ – vysvetlil nezávislý finančný analytik na hongkonskej burze Brian Young.

Podľa neho, význam Indie pre Čínu je hlavne v jej účasti na projekte „hodvábnej cesty“ a „The Great Sea Route.“ Čo umožní Indii prístup k 40 milardám dolárov.

Šéfredaktor portálu India  Network Manish Chand píše, že „indický premiér, rovnako ako jeho náprotivok z Číny má svoju vlastnú iniciatívu, ktorá je výlučne zameraná na rozvoj indickej ekonomiky, známa je pod názvom „Čo urobiť v Indii“. Hlavný dôraz kladie na realizáciu zahraničných investícii. V Indii sa počíta s tým, že práve v tomto bode dvoch stratégií, by mohli zohrať významnú rolu čínske investície a čínska technologická infraštruktúra.

„Všeobecne platí, že obe strany sa chcú dostať von z politiky hospodárskej rivality a vytvoriť cestovnú mapu strategickej spolupráce, ktorá môže zmeniť tvár celej Ázii,“ – hovorí Manish Chand.

„Bolo by naivné sa domnievať, že historické krivdy a záťaž vzájomnej nedôvery a podozrievania vo vzťahoch medzi Dillí a Pekingu bude odstránená rýchlo a nové preteky v zbrojení v Ázii nahradia odvážne iniciatívy v oblasti odzbrojenia. V dohľadnej budúcnosti budú tieto vzťahy aj naďalej zaťažovať nevyriešené územné problémy. Avšak návšteva premiéra Modi v Pekingu ukazuje, že situácia sa mení aj v Ázii na atraktívne integračné projekty, ktoré majú vytvoriť novú maximu Eurázie, vrátane niekoľkých regiónoch. Včerajší  nepriatelia sú nútení sa nielen stretnúť, ale aj spolupracovať“ – vysvetľuje riaditeľka Centra indických štúdií a Inštitútu orientálnych štúdií Tatiana Shaumyan.

Čo z toho má Rusko? 

Podľa oslovených expertov zblíženie Indie a Číny by mohlo poskytnúť Moskve nové argumenty v prospech myšlienky strategického trojuholníka Rusko – Čína – India.

Projekt donedávna vyzeral mŕtvy v dôsledku zdanlivo neriešiteľného Sino-indického konfliktu.

„Vzhľadom na to, že čínsko-indický summit sa bude konať len dva mesiace pred summitom SCO a BRICS v Ufe, konvergencie z dvoch predných ázijských ekonomík dáva nový význam iniciatíve Moskvy na rekonštrukciu globálnej ekonomiky a novej architektúry globálneho finančného systému, rovnako ako aj nového bezpečnostného systému, ktorý bude prerokovaný na júlovej schôdzke „, – povedal Brian Young.

Pred našimi očami vyrastá „Globálny Východ“ – termín, ktorý ešte donedávna znel exoticky a prázdne, postupne dostáva konkrétny obsah. Obsah, ktorý napĺňajú relevantné ekonomické dohody Dillí, Pekingu a Moskvy s presahom na ďalšie štáty ázijsko-pacifickom regióne. Nie je náhoda, že po návšteve Číny, zamieri Modi do Mongolska a Južnej Kórei.

Podľa Gleba Ivašentsova, bývalého veľvyslanca Ruska v Mjanmarsku a Južnej Kórei vzniká tak strategický reťazec, ktorý z BRICS a SCO postupne robí RIC. Trojuholník Rusko-India-Čína.

Sergei Strokan  


Zdroj:http://www.kommersant.ru/doc/2725653

 

Pridaj komentár