Summit v Bratislave je myšou, ktorá revala

16.septembra sa v Bratislave uskutoční stretnutie lídrov Európy pri príležitosti predsedníctva Slovenska v Rade Európy. Premiér slovenskej vlády Róbert Fico podľa agentúry SITA dúfa, že summit sa zapíše do histórie európskych stretnutí ako jeden z najvýznamnejších.

Je pravdou, že príchod predstaviteľov európskych krajín nebude sprevádzať optimistická nálada. Európa sa ešte stále nevyrovnala so šokom po referende britských voličov, ktorí zvolili odchod z Únie. Naviac pokračuje migračná kríza a to všetko je zabalené do výbušného balíčka terorizmu, hospodárskych a sociálnych problémov.

Hlavnou témou bude teda riešenie samotnej budúcnosti spoločenstva európskych národov po Brexite. Napriek tomu, že Róbert Fico tvrdí, že: „…únia aj napriek rozhodnutiu voličov v Británii je životaschopná a je pripravená postarať sa o nové a ambiciózne ciele a ochrániť svojich občanov pred mnohými negatívnymi javmi,“ stretnutie stredomorských krajín tzv. „Club Med“ uskutočnené 9.9.2016 v Aténach dáva iný obraz.

Club-Med

Stretnutie „Club Med“ vedúcich predstaviteľov krajín Francúzska, Talianska, Malty, Portugalska, Cypru a štátneho tajomníka Španielska, konajúce sa v prostredí stupňujúcej sa migračnej krízy, vyjadrilo slovami gréckeho premiéra Tsiprasa obavy z pokračujúcich hospodárskych problémov v regióne a vyzývalo Európu aby sa prijali opatrenia na ich zmiernenie. Stredomorské krajiny sa zišli krátko po informačnej schôdzi ministrov financií v Bratislave (informal ECOFIN) ešte v ten istý deň, kde „veritelia vyzvali Grécko, aby zostalo na ceste k splneniu svojich záväzkov v oblasti reforiem – pred tým, než dostane akúkoľvek novú finančnú pomoc…

Slová gréckeho premiéra sa stretli doslova s výsmechom niektorých kruhov Európy

Manfred Weber, ktorý predsedá skupine Európskej ľudovej strany v Európskom parlamente povedal:
Premiér Tsipras opäť skúša svoje obvyklé triky. To, čo Európa dnes potrebuje, je jednota a určite nie nové pokusy o rozdelenie.

Manfred Weber vyzval Atény splniť sľubované reformy v rámci svojho tretieho záchranného balíčka a dodal: „Skutočnosť, že (francúzsky) prezident Hollande – pravdepodobne z vnútropolitických dôvodov – a (taliansky) premiér Renzi sa nechali pánom Tsiprasom manipulovať, nie je práve prejavom zodpovednosti.

Napriek vyjadreniu Tsiprasa, že nechce vytvárať jednotný front proti krajinám na severe a žiada „novú víziu pre Európu,“ je citeľný rozpor v postoji resp. záujmov južných a severných krajín. Krajiny severu vo vzťahu ku Grécku požadujú striktné plnenie reforiem, ak chce Grécko dostať dalších 86 miliárd eur z tretieho záchranného balíčka pomoci

Vízie pre Európu podľa bratislavského summitu

Hlavnou náplňou bratislavského stretnutia bude rokovanie o budúcnosti Európskej Únie po odchode Británie a riešenie hlavných priorít, ktoré túto budúcnosť budú formovať. Výsledkom by mal byť tzv. bratislavský proces, ktorý sa ukončí až počas maltského predsedníctva pri oslavách 60.výročia podpisu Rímskych zmlúv (25.3.2017) v Ríme a po jeho ukončení by malo byť jasné ako a akým spôsobom sa bude ďalej Únia poberať.

Hlavné priority Únie

 • podpora pracovných a životných podmienok pre zlepšenie kvality života v Európe
 • jednanie o migrácii
 • jednanie o bezpečnosti a o boji proti terorizmu
 • jednanie o podpore investícií a o návrhoch na posilnenie tzv. Junckerovho investičného plánu.
 • oblasť digitalizácie a dôraznejších investícií pre mladých ľudí.

Premiér Fico realisticky naznačuje, že v otázke migrácie, t.j. v tom, čo najviac zaujíma mnohých ľudí v Európe nepríde k dohode: „…Bolo by ambiciózne očakávať, že na všetky odpovede nájdeme v Bratislave odpoveď, napríklad v otázke migrácie. Aj preto chceme zadefinovať oblasti, ktoré ponúkneme verejnosti ako možnosť pre zabezpečenie kvalitnejšej Európy a viac ochrany aj v zmysle sociálneho a hospodárskeho života,“ povedal Fico.

K možným ambíciám summitu sa vyjadril aj predseda Európskej rady (prezident Únie) Donald Tusk. Podľa neho by sa malo okrem definitívneho rozhodnutia ako ďalej s ochranou hraníc Schengenu, „…musí bratislavský summit pripraviť predpoklady na zvýšenie úsilia v boji s terorizmom, podpore voľného obchodu, zvyšovaní zamestnanosti či hospodárskeho rastu.

Záver

Je viac ako zrejmé, že summit v Bratislave napriek ambíciám slovenského premiéra bude len ďalšou etapou na ceste „nedohody“ krajín. Nezmieriteľné hospodárske rozdiely severu a juhu Európy hrozia ekonomickým rozdelením. Krajiny V4 zjednotené vo svojej neústupnosti voči centrálnemu riešeniu migračnej krízy na báze povinného rozdeľovania migrantov chcú dokonca zahájiť kultúrnu kontrarevolúciu.

Preto sa niet diviť tomu, že ako vidno z priorít, namiesto jednania o skutočne dôležitých veciach, ktoré by mali viesť k reforme Únie a menšej centralizácii spoločenstva, je oprávnený predpoklad, že výsledkom bude presný opak. Náhradou za zásadné zmeny bude pokračovanie „mlátenia prázdnej slamy“ na najvyššej európskej úrovni a za nič nehovoriacimi frázami sa budú pripravovať zmeny oslabujúce pozície národných štátov hlavne v oblasti bezpečnosti (spoločná armáda, zjednocovanie tajných služieb, resp. mocenských zložiek) a financií.

Posilňovanie nemohúceho centra, ktoré nám priviedlo do súčasných problémov, situáciu vo všetkých smeroch len zhorší. Bude to len ďalší premárnený čas a skutočným výsledkom bude premrhaných 70 miliónov eur, ktoré Slovensko na predsedníctvo vyhradilo a nasr..denosť Bratislavčanov, ktorí 16. septembra zažijú blokádu mesta na doteraz nebývalej úrovni.

7 komentárov

 • Společná evropská stráž? Děkuji, nechci!

  Evropská komise představila zcela nový plán, který má zabránit pronikání statisíců nelegálních migrantů na území Schengenského prostoru. Plán je jednoduchý: hlubší integrace a další omezení pravomocí národních států. V rámci agentury FRONTEX (ano, té agentury která slouží v podstatě jako velmi drahá taxislužba nelegálních migrantů do jižních států Evropy) by měla být vytvořena speciální jednotka.

  Tato jednotka by se měla skládat z až dvou tisíc pracovníků a k jejímu nasazení by mohlo dojít i přes námitky státu, na jehož území by operoval. Evropský komisař pro migraci (ano, čtete dobře), vnitřní věci a občanství Dimitris Avramopoulos velmi trefně poznamenal: “Co vytváříme, je více Evropy“.

  Pokud se někdo uhání výrazem „více Evropy“, znamená to omezení suverenity národních států, porušení principu subsidiarity a více nařízení. Premiér Sobotka a ministr zahraničí Zaorálek však tento krok s velkým nadšením vítají. V praxi se však může stát absurdní situace, že tato speciální jednotka se může stát pouhým doprovodem osob, nelegálně překračující hranice až do cíle jejich cesty skrze státy Schengenského prostoru. Přeshraniční policejní spolupráce by měla být dobrovolná v rámci kooperace suverénních států. Například spolupráce členů skupiny V4 na maďarských hranicích.

  Obhájci tohoto systému vidí možnost nasazení Společné evropské stráže v Řecku. Tento krok by podle nich měl snížit počet nelegálních migrantů.

  V podstatě je ale Řecko „failed state“. Země, která prochází politickou i ekonomickou krizí, která absolutně neplní povinnost hlídat hranice Schengenského prostoru. Tato činnost je však financována EU, respektive daňovými poplatníky z celé Evropy. Jako levnější, praktičtější řešení je možnost dočasného vyloučení Řecka z Schengenského prostoru. Ale Společná evropská stráž omezující suverenitu, zasahující do vnitřních věcí národních států? Děkuji, nechci!

  http://dfens-cz.com/spolecna-evropska-straz-dekuji-nechci/

 • Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna krajina a tej krajine vládol kráľ. A ten kráľ bol taký vznešený, že keď sa išiel poprechádzať po svojom kráľovskom meste, všetci poddaní museli vyprázdniť ulice a pozatvárať aj okenice na domoch, aby nikto nevidel vznešenosť kráľovskej rodiny … alebo ju neohrozil… podľa tohto žijeme v rozprávkovom svete. Európania sa chcú plaviť po Dunaji, tak plebs musí zliezť z nábrežia. A my si to necháme. Nezaujíma ma ich bezpečnosť. Majú sa správať tak, aby ich nikto nechcel zabiť. Alebo obhádzať paradajkami. Že sa nehanbia, prechádzať sa po prázdnych uliciach.

 • Nezabudajte že ta myš spacifikovala celý svět. Čo ficovi nehrozí, len pozor na přirovnání.

Pridaj komentár