Švajčiarsko: Moslimskí žiaci nemusia podávať ruku učiteľom

Pobúrenie Švajčiarov vyvolalo škandálne rozhodnutie súdu, na základe ktorého moslimskí žiaci v škole v severnom Švajčiarsku nebudú musieť na privítanie podávať ruku učiteľkám.

Škola v kantóne Bazilej v meste Therwil súhlasila s tým, aby dvaja moslimskí žiaci nemuseli podávať ruku pedagógom ženského pohlavia, lebo je to v rozpore s ich vierovyznaním. S rozhodnutím miestna rada nesúhlasila, ale nebude intervenovať.

Ministerka spravodlivosti Simonetta Sommaruga vo verejnej televízii povedala, že „podanie ruky na privítanie je súčasťou našej kultúry“. Predseda parlamentnej komisie vedy, vzdelania a kultúry, Felix Mueri také privítanie pomenováva „gestom úcty a dobrého vychovania“. Šéf Konferencie Ministrov Vzdelávania v Kantónoch trvá na tom, že „nesmieme tolerovať to, aby ženy v civilnej službe boli vnímané inak ako muži“.

Ale vedúca vzdelávania bazilejského kantónu Monica Schwind zastáva názor, že toto riešenie je pragmatické. Samotné moslimské organizácie sa líšia v názoroch na túto tému. Len Islamská Centrálna Rada Švajčiarska je proti podávaniu ruky, iné ako na príklad Federácia Islamských Organizácií vo Švajčiarsku tvrdí, že podávanie ruky inému pohlaviu by nemalo byť zdrojom problému a je podľa nich ?teologicky dovolené?. 

Mariusz Malinowski

www.euroislam.pl

10 komentárov

 • Pingback: Nechceli podávať ruku ženám? Nebudú občanmi Švajčiarska. – MEDZIČAS

 • No, učitelky můžou být rády, že na základě víry arabského žáčka, na přivítanou nedostanou baňu a druhů na ňu.

 • váš zvyk podavat si ruky je zvykom „ciganskym“, lebo vy si podávate ruky ale za chrbtom v druhej ruke drzite nôž, akurát si chytite protivnikovu ruku, aby bol bezbrannejší, asi tak. a pekne sa smejete pritom este ale inak slovákom nič nehovorí česť a dodržanie zmluvy a podobne.

 • amy bricklayer

  Nekráčaj predo mnou, lebo nechcem nasledovať, nekráčaj za mnou…… hovorí text známej piesne. Názov inej knihy „Hlúpi biely muži“ to nechtiac dopĺňa. Áno, naši muži sú hlúpi – a my ženy tiež. Nechávame si rozbíjať rodinu, komunitu a spoločnosť. Ustupujeme z cesty treťotriednemu odpadu ktorý kope za misu šošovice v prospech iluminátov. Odpad, ktorý pozostáva z mentálnych stratencov ktorí nevedia čo sami sú po stránke ľudskej, sexuálnej, náboženskej národnostnej a štátnej. Zbabelci, ktorí vycítili príležitosť že môžu štekať urážať a systém ich nepotrestá. Čím sme my viac zahnaní do kúta a dezintegrovaní, ilumináti upevňujú svetovládu. My ženy participujeme na tom, aby sa z mužov stali metrosexuálni mentálni zombies, ktorí nevedia zdvihnúť už ani zrak, nie to ešte hlas alebo ruku, a to už ani tam kde treba. Potom nariekame, že sa nás nevedia zastať pred agresorom. Sú medzi nami zradkyne, ktoré napriek tomu ako sa k nám invazéri správajú tak tomu tlieskajú a dobre že nerozťahujú okrem náruče hneď aj nohy, lebo však čokoládkové detičky sú milučké….Srdce mi ide puknúť, chce sa mi kričať. Je to ako vo filme Agora. Prosím Vás, muži buďte mužmi, ženy ženami, príslušníci národov buďte hrdí na to že nimi ste, deti nedajte si zobrať detstvo. Veď v tom je tá krása. Nachádzajme krásu v tom že nie sme rovnakí, a ctime to že sme si rovní, a ctime hodnoty, ktoré pomohli vybodovať našu úžasnú civilizáciu. A Vatikán – ty sa tiež prosím ťa spamätaj.

  • Miro Moskowski

   super napísané – som ten Vatikán nepochopil.-)))))))Vatikán si robí to čo vie najlepšie – zhrňať prachy, v tejto dobe aby mal na súdy pre svojích „hriešnikov“ a k tomu potrebuje sa vrátiť k tej tvojej svetovláde.

  • amy : Chúlostivá to téma muž a žena:) No nemala byť do budúcna ?! Sám pozorujem podobne ako Ty spoločnosť naokolo. Sme sa nechali zavrecovať – ženy mužov a muži ženy. Tak ako na finále časovej úsečky života človek do truhly alebo urny, tak my dnes spoločensky do duševného vreca, z ktorého nevidíme na realny život, ani na vzťah. Obe strany sme dôležité pre zachovanie druhu – to je aj podstata bytia. Už samotná bunka to má „zakorenené“ v kódexe. Dnes je doba, keď človek očarený mocou a pretekom kapitálu je schopný vystavať si z peňazí mrakodrap vysoký tak meter pod oblaky, aby sa cítil nedotknute a „božsky“. Pod ním nemusí byť kopa nahnevaných a o všetko okradnutých ľudí?! Stačí muž so zápalkou a žena so škrtátkom…. Obe tieto strany ak sa dokážu otočiť čelom k sebe, vedia jedným spoločným škrtnutím všetko zmeniť,opraviť a začať odznova. Stačí sa fakt len otočiť k sebe. Systémy, ktoré nám dnes a historicky dozadu – kládli vedrá na hlavu – pracujú na rozdeľovaní a nadraďovaní muža či ženy. Každý jeden z nich zhorel ako ten mrakodrap z peňazi, aby na podobnom jadre vznikol nový. No nikdy sa žiadny nesnažil pochopiť bytie a dôležitosť oboch rozdielnych pohlaví ako celok. Riešil vždy povrchne len existenčné priority spoločnosti – nič viac /rasy, genofondy, modrokrvnosť a ostatné nadradené existenčné detské bavkanice/. Už sme tu neviem ako dlho na Zemi no do teraz sme len fyzicky odrástli, zatiaľ čo duševne sme ešte stále len hašterivé deti, ktoré budú do nekonečna riešiť existenčné záležitosti bitkami, vojnami, zabíjaním, kradnutím, pokrytectvom, egom, klamstvom a imaginaritou raja… Je to všetko vydieraním strachom z konca života /smrti/ jedinca – nie spoločnosti! Tu robia všetky viery zásadnú manipulačnú chybu. Tešte sa z narodenia, bojte sa smrti, slúžte a hlavne to neštudujte: tož krédo každej z nich! 🙂 Deti nám to všetko prirodzenosťou ukazujú – kým ich nenaučíme sa hrať so slovami?!…. no my sa namiesto zamyslenia nad bytím s nimi hráme odrasteným napľazovaním sa ! Nechápeme a tak sa postupne stávajú – obzvlášť pre prašteného európana jeho záťažou a obmedzením – podobne ako systémami zkreslene nadiktovaná demokratická túžba po narastajúcich majetkoch, o ktoré sa treba neustále starať. Nechápeme a tak nahrádzame deti zvieratami – tie majú kratšiu životnosť, nižšie náklady a tie deti, ktoré predsa „skočia“ do cesty postupne pre daj pokoj posadíme za počítač alebo im strčíme do ruky tablet, či pred oči TV. Hambím sa za tento „evolučný pokrok“ 🙁 Určite sa nám za to smeje celá galaxia …. ?!

 • Pisal som k tomuto komentar aj na inom portali. Ako dalsi krok navrhujem aby sa pre moslimskych studentov zaviedlo pravo podla chuti sulozit s hociktorou ucitelkou alebo ziackou, ktore nie su moslimky. Je to plne v sulade s ich vierou. Kazdu ucitelku alebo ziacku, ktora by s tym nesuhlasila, treba vyhodit zo skoly a nasledne sudit za extremizmus.

  • bud sa prisposobia danej krajine a ich standardom, alebo nech sa odstahuju odkial prisli a tam si mozu svoje vierovyznanie pouzivat. Nesudte ich podla toho ako su tisice rokov uceni, je to ich viera a nasa je ina. My nechapeme ich a oni zasa nas!

   • kotlebologista

    Áno, udalosti popísané v tomto článku sú krásnym príkladom prispôsobovania sa danej krajine a štandardom…

Pridaj komentár