Švajčiarsko sa svojho neutrálneho postoja na Ukrajine nevzdá

(MZC/NZZ) – Šéf OBSE Didier Burkhalter patrí k mužom, ktorý majú ruku na pulze Ukrajinskej krízy. Jeho politika je predovšetkým politikou dialógu a jeho výroky stelesňujú celkový postoj Švajčiarska.

Švajčiarsky stredný (neutrálny) kurz.

Švajčiarsko sa od začiatku nechce pripojiť k medzinárodným sankciám proti Rusku. Na druhej strane neponúka žiadny priestor, aby sa obchádzali. Platí to rovnako pre sankcie EÚ a USA voči Rusku ako aj Ruska vo agrosektoru EÚ. Najmä so Švajčiarskom mnoho firiem v EÚ spájalo svoje nádeje s obchádzaním ruského embarga jednoduchým zaregistrovaním „tranzitných“ spoločnosti vo Švajčiarsku. Švajčiarsko napokon túto snahu firiem EÚ jednoznačne odmietlo.

Poslednú dobu na Švajčiarsko vyvíjali nátlak Nemecko a Estónsko, aby svoju politiku prehodnotilo. Veľvyslancom oboch krajín musel Didier Burkhalter mnohé vysvetľovať, pretože ako šéf OBSE často koriguje „nepresné“ oficiálne vyhlásenia Ukrajinskej vlády.

V pondelok dopoludnia opäť  Didier Burkhalter vysvetľoval postoj Švajčiarska v Berlíne a popoludní v Tallinne. Základným posolstvom oboch vystúpení bol Dialóg a hľadanie kompromisu na Ukrajine.

„Nezávislá zahraničná politika Švajčiarska je šanca,“ povedal Burkhalter. Švajčiarsko má najlepšiu pozíciu v Ukrajinskej kríze, pretože nie je členom ani NATO a ani EÚ a zároveň „ručí za európske hodnoty“, vyhlásil Didier Burkhalter.

 Odcudzenie medzi  Západom a Ruskom  prispeli k vzniku krízy. Podľa Burkhaltera potrebujeme dialóg medzi Západom a Ruskom, ale aj medzi Ukrajinou a Ruskom, rovnako ako vo vnútri ukrajinskej úrovni medzi jednotlivými stranami.

Pridaj komentár