Švédsko ide dole vodou. Časť 2: Ženy bránia svojich útočníkov.

ŠVÉDSKO IDE DOLE VODOU. ČASŤ 1: POLÍCIA NEZVLÁDA SITUÁCIU.

To, čo sa dialo počas silvestrovskej noci v Koloni, malo svoju švédsku verziu. Medzi inými na námestí Larmtorget v centre Kalmaru, kde sa počas silvestrovskej noci desiatky mladých žien stali obeťami sexuálneho obťažovania.

Boli drzí, ošahávali ma, chceli ma pobozkať. Snažila som sa ich odtlačiť, ale nedovolili mi. Ukazovali na auto a pokúšali sa ma do neho zatiahnuť. Bolo to veľmi dobre pripravené, traja ma ošahávali a dvaja dávali pozor“ – povedala jedna z obetí reportérovi novín „Barometer“. Polícii sa napriek veľkému počtu očitých svedkov nepodarilo identifikovať útočníkov.

Debata sa rozvírila ešte viac, keď sa v alternatívnych médiách objavil článok o obťažovaní dievčat na festivale We are Sthlm v Štokholme cez gangy mladých mužov pochádzajúcich hlavne z blízkeho východu a Afganistanu. Ukázalo sa, že polícia a denník „Dagens Nyheter“ vedeli o tých incidentoch, a že sa to deje najmenej od dvoch rokov, ale rozhodli sa, že je lepšie o tom verejnosť neinformovať.

Čo spraviť, keď sedem či osem mužov, ktorí vyzerajú na 18-20 rokov držia dve jedenásť ročné dievčatá a dvaja z nich im ohmatávajú prsia a vkladajú im ruky medzi nohy?“ – pýta sa novinárka, po tom, ako otec jednej z dievčat, ktorá sa stala obeťou molestovania na plavárni vo Vaxjo, porozprával o tom čo sa stalo jeho dcére a jej kamarátke.

Také opisy si môžete prečítať v rôznych lokálnych novinách, obzvlášť v miestach kde sa nachádzajú strediská pre imigrantov. Problémy sa začali už pred niekoľkými rokmi, ale až teraz je o tom počuť z dôvodu ich eskalácie. Len v Štokholme imigrantské strediská pre maloletých imigrantov rozdali niekoľko stovák permanentiek na plaváreň. Nikto nevie ako to vyriešiť. Plavárne začali inštalovať kamery, zamestnávať strážcov, zriaďovať špeciálne hodiny len pre ženy, či tiež oddelené miesta na plávanie pre mužov a ženy.

Policajti začali strážiť plaváreň Eriksdalsbadet v Štokholme po nahlásení znásilnenia, 14 nahlásených prípadov sexuálneho obťažovania dievčat mladších ako 15 rokov v minulom roku a deviatich len v januári tohto roku! Pred niekoľkými dňami bola zavretá plaváreň v Sodertalje, oficiálne z dôvodu reorganizácie, ale je všetkým známe, že plaváreň už niekoľko rokov mala problémy s mladistvými gangmi, ktoré sexuálne obťažovali prichádzajúce dievčatá. Napomínanie tých ľudí nemalo žiaden efekt. „Veľa z nich k nám nemá úctu len preto, že sme ženy, úplne nás ignorujú, keď ich upozorňujeme“ – sťažuje sa lokálnym novinám zamestnankyňa plavárne Hassleholm.

„Už stačilo“

Odpoveďou na také incidenty a úplnú bezradnosť polície, ktorá nevie zvládnuť bandy mladistivých marokánskych zločincov, hlučných a agresívnych na štokholmskej hlavnej stanici. Uskutočnila sa akcia, približne stovky zakuklených mužov v centre mesta 29 januára, ktorí rozdávali letáky volajúce po tom, aby sa ľudia postavili na odpor voči kriminalite imigrantov. Aj keď polícia nezaregistrovala, žiadne útoky na mladistivych marokáncov, média na celom svete zverejnili výmysly švédskej „Aftonbladet“, o davoch neonacistov bijúcich „deti – utečencov“ (opis tej medzinárodnej hystérie je tu http://newobserveronline.com/). Nevieme presne, kto boli demonštranti – hovorí sa aj o futbalovych fanúšikoch a o príslušníkoch rôznych malých pravicových skupín.

Na letákoch bolo napísané: „Už stačilo (…). Z celého štátu prichádzajú informácie, že polícia nezvláda prevenciu a stíhanie kriminálnych činov páchaných na Švédoch. V niektorých prípadoch, tak ako nedávna vražda ženy pracujúcej v domove pre takzvané ‚osamelé deti – utečencov‘ v Molndal veci posunuli tak ďaleko, že šéf polície sa rozhodol preukázať väčší súcit páchateľovi ako obeti. (…) Ale nemáme v úmysle akceptovať opakujúce sa útoky a prenasledovanie švédskych žien. Nebudeme akceptovať ničenie našej, kedysi tak bezpečnej spoločnosti. Keď naši politici a polícia vyjadruje viac sympatií vrahom, ako obetiam, neexistuje už žiadne ospravedlnenie, aby sme to dovolili bez protestu. Keď švédske ulice nie sú už bezpečné pre obyčajných Švédov, je našou povinnosťou vyriešenie tohto problému. Preto sa tu dnes zhromaždilo 200 mužov, aby dali ponaučenie severoafrickým ‚deťom ulice‘, ktoré realizujú výtržnícvto blízko hlavnej stanice hlavného mesta.„.

Švédsky minister vnútra Anders Yngeman ostro odsúdil piatkový incident uisťujúc, že krajné pravicové násilie bude rázne potrestané. Yngeman má vo zvyku odsudzovať rasizmus a pravicové násilie, ale vyhýba sa odpovedi na otázku organizovaného etnického násilia, či tiež útokov spojených s príchodom veľkého počtu imigrantov, ktorí sa v súčasnosti cítia úplne beztrestne.

Na ďalší deň, v sobotu 30. januára, mala v Štokholme „Folkets Demonstration“, demonštráciu proti politike vlády. Pri pozeraní spravodajstva z tej demonštrácie v médiách komerčných a alternatívnych je možné nadobudnúť dojem, že to boli dve rôzne udalosti. Švédska televízia, rádio a denníky ukázali demonštráciu ako organizovanú rasistami, nacistami a krajnou pravicou. Protest proti cudzincom a obzvlášť moslimom, ukazujúc dve veci: mladého chlapca, ktorý gestikulujúc niečo pokrikuje a plagát „Prestaňte importovať násilníkov“. Alternatívne a spoločenské médiá ukazovali fotky hlavne starších ľudí s plagátmi „Avga“ (Žiadame demisiu) a (Žiadame demokraciu), celkovo tam bolo 200-300 demonštrantov.

Súčasne demonštrovala veľká skupina vydávajúca sa za antirasistov, medzi inými z organizácie „Všetko pre všetkých“, ktorá nemá povolenia na demonštráciu. Pokúšala sa prekričať už dve hodiny trvajúcu demonštráciu kričiac heslá: „Zničiť rasizmus“ a „Žiadnych rasistov na našich uliciach“.

Po skončení demonštrácie polícia zadržala troch občanov Poľska, pracujúcich a bývajúcich vo Švédsku, podozrivých z toho, že niekoho dobili. „Aftonbaldet“ relacionoval „Zadržanie troch poľských krajných pravičiarov“, „Expressen“ objavil, že jeden z nich sympatizoval na spoločenských sieťach s krajnou pravicovou organizáciou Nordisk Ungdom. Boli hneď prepustení z dôvodu rozporouplných svedectiev. Na portáloch sa objavilo video, kde títo traja muži rozvinuli Poľskú zástavu, keď mal príhovor niekto s poľským priezviskom. Po skončení demonštrácie bola táto zástava opľutá skupinou antirasistov.

To, že média zverejnili národnosť zadržaných bolo absolútnou výnimkou, lebo média nikdy nezverejňujú národnosť zadržaných. Aj keď boli traja nelegálne zdržiavajúci Somálci zadržaní a obvinení zo znásilnenia, média o nich písali ako o Švédoch. Poliak vo Švédsku začína byť synonymom rasistu a nacistu v hone švédskych medíi na Poľsko po voľbách.

Keď média relacionovali demonštráciu, mali veľkú starostlivosť o svojho diváka. Redaktor politiky „Hudiksvalls tidning“ Patrik Oksasen varoval svojich čitateľov pred vplyvom „nezdravej zmesi neofašistov, platených cez Rusko neonacistov, poľskej krajnej pravice a Švédskych demokratov„, ktorí predvádzajú virtuálny útok na „naše vnímanie reality“ a sú ohrozením pre demokraciu.

Polícia, ktorá od dlhšieho času je bezmocná voči násiliu pouličných gangov, reagovala hneď po udalosti počas víkendu. Hneď bola zriadená špeciálna jednotka, ktorej úlohou je ochrana imigrantov pred pôsobením občianskych hliadok.

Pôsobenie polície okomentoval na svojom blogu novinár Johan Westerholm: „Existuje veľké riziko v tom, že sa polícia jednostranne sústredí na krajne pravicové skupiny, ktoré teraz šantia v centre Štokholmu. Doteraz gangy založené na princípe náboženstva, kultúry alebo kriminálnych činností boli mimo záujmu médií. Nikto nehovorí o nanútenom poriadku cez náboženské skupiny v tzv. oblastiach vylúčenia, kde aj nevyhovujúce oblečenie môže byt trestané.

Reakcia feministiek

Na udalosti posledného víkendu tiež zareagovali organizácie feministiek, ktoré doteraz boli vyťažené realativizáciou hromadných útokov imigrantských gangov z blízkeho východu a severnej Afriky na ženy, snažiac sa presvedčiť spoločnosť, že to nie sú etnické rozdiely, náboženské alebo kultúrne, ale rozdiel pohlavia boli príčinou útokov na ženy – fakt, že sú mužmi. Ženy jedna za druhou verejne obviňovali mužov a chlapcov. Odvtedy ako im pamäť slúži si spomínajú, že boli obťažované mužmi a mladými chlapcami. Muži zas verejne vyznávali svoje hriechy ako od malička obťažovali ženy, tiež od detského veku.

Tisíce žien na spoločenských portáloch začalo odsudzovať akciu „Už stačilo“. Pod heslom #inteerkvinna, „nie vaša žena“, protestovali proti tvrdeniu z letáka, že „patrí sa braniť švédske ženy“. K protestu sa pripojilo veľa Švédiek, medzi inými social-demokratka Veronica Palm a predsedkyňa feministickej strany Fi Gudrun Schyman. V hromadnom dopise zverejnenom na stranách „Expressen“ skupina žien ostro odsúdila ?rasistické lynčovanie? a vyjadrila svoje pobúrenie proti ?používaniu ich tiel za účelom utláčania iných ľudí?.

Svoj protest vysvetľovali ako „reakciu na sexizmus, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou belosti, kde všetky ženy sú zredukované do objektu, ktorého vlastníkom je biely muž. Chceli sme odobrať tým rasistom, páchateľom násilia presvedčenie, že konajú v mene bielych žien a znemožniť im používanie argumentu, že ich násilie je zapríčinené ohrozením bielych žien“. Feministky vyjadrili nádej, že budú stavať svoju budúcnosť „s mužmi, ktorí na rozdiel od rasistov, nie sú posadnutí privilégiom belosti„.

Joanna Teglund

preklad Mariusz Malinowski

ŠVÉDSKO IDE DOLE VODOU. ČASŤ 3: FRUSTROVANÍ ŠVÉDI, FRUSTROVANÍ IMIGRANTI.

Szwecja na równi pochyłej. Cz.2: Kobiety bronią swoich napastników

11 komentárov

Pridaj komentár