Švédsko ide dole vodou. Časť 3: frustrovaní Švédi, frustrovaní imigranti.

ŠVÉDSKO IDE DOLE VODOU. ČASŤ 1: POLÍCIA NEZVLÁDA SITUÁCIU.

ŠVÉDSKO IDE DOLE VODOU. ČASŤ 2: ŽENY BRÁNIA SVOJICH ÚTOČNÍKOV.

Švédsko už dlhšiu dobu nemá dosť voľného miesta, a nemá kam zmestiť ďaľších prichádzajúcich imigrantov. V strediskách pre imigrantov býva už teraz viac ako 100 000 ľudí.

Frustrácia imigrantov raste zo dňa na deň. Príčinou sú náročné ubytovacie podmienky. V imigračných strediskách, ktoré často nachádzajú sa v málo obývaných častiach Švédska, kde ľudia rôznych kultúr a rôznych náboženstiev musia spolu zdieľať tesne miestnosti, kde na jedného bývajúceho pripadá zhruba 3 štvorcové metre, dochádza často ku konfliktom. Náklady na strážnu službu minulý rok boli na úrovni 142 miliónov korón.

Imigranti začínajú si pomaly uvedomovať, že budú v stredisku dlhšie ako predpokladali. Švédska Migračná Agentúra ma aktuálne na stole 150 000 žiadosti. Napriek tomu, že minulý rok zamestnala 3 000 nových  zamestnancov, to aj tak na rozhodnutie treba čakať 2-2,5 roka.

V priebehu posledných dni začali sa v médiách objavovať výpovede ľudí zamestnaných v strediskách pre azylantov. Rozprávajú o zlom psychickom stave obyvateľov stredísk a príliš malom množstve personálu, s chýbajúcimi kompetenciami pre pracu s ľuďmi, prežívajúcimi traumu a z rôznych kultúr.

Odborový zväz pracovníkov stredísk pre mladistivých utečencov Vision, vo svojom reporte alarmuje, že takmer dve tretiny zamestnancov stalo sa obetami hrozieb a násilia na pracovisku. Pred nedávnom mladistivy Somálčan zaklal nožom sociálnu pracovníčku v stredisku Mölndal. Ale denník „Aftonbladet“,  lojálne realizujúci ideologicky program socialdemokratov, keď o tom písal, dal článku titulku: „To nie naše deti, ale utečenci sú problémom; neočiernujte ich po tragédii v Mölndal. Problémom je práca osamotených zamestnancov“.

Bert Karlssonn, majiteľ 51 stredísk pre imigrantov v rozhovore pre denník „Goteborgs-Posten“ hovorí, že hoci sa incidenty odohrávajú celý čas, cez posledný mesiac sú stále závažnejšie.

Naposledy začali tiež protestovať organizácie pre pomoc imigrantom. V obci Farosund, kde Migračná Agentúra chce umiestniť ďalších 400 imigrantov, teda do kopy 600 imigrantov na 800 obyvateľov, aj najviac verní aktivisti začínajú protestovať. Žiadajú zriadenia zdravotného strediska, viac nákladov na školu, družinu, bibliotéku, športove stredisko, komunikáciu a tiež zriadenia policajnej stanice.

Taká situacia je teraz na veľa miestach v celom Švédsku, kde ľudia často zo dňa na deň sú konfrontovaní so skutočnosťou, že počet obyvateľov drasticky sa zvyšuje, niekedy aj dvojnásobne, ale infraštruktúra ostáva ta istá. V praxi to znamená, že na návštevu lekára čaká sa mesiace, na zubára roky, počet deti v triede sa zdvojnásobuje, a učiteľ v miesto učenia musí strážiť poriadok. Do Mölndal, ktoré ma 60 000 obyvateľov, len v minulom roku prišlo 8 000 imigrantov, z čoho polovica to osoby vydávajúce sa za neplnoleté.

Po prvý kráť v živote netužím po príhode leta“, napísal na Twitteri jeden s policajtov. Od minulého roka do Švédska prišlo 100 000 mladých mužov. Sedia teraz bez činne v preplnených strediskách pre čakateľov na azyl a ich frustrácia rastie zo dňa na deň, úmerne tomu ako sa ich nadej na lepšiu budúcnosť zráža sa s realitou dnešného Švédska, nezamestnanosťou, chýbajúcimi bytmi a chýbajúcimi perspektívami do budúcna.

Už dnes v alternatívnych médiách zverejňované sú obavy, že tohto leta dievčatka a ženy nie budú bezpečne, keď opustia dom. Švédsko patri k štátom, kde počet nahlásených znásilnení v prepočte na počet obyvateľov je jedným z najvyšších na svete a je proporčný k počtu prijatých imigrantov.

Cez veľa rokov Švédsko promovalo sa na medzinárodnej scéne ako humanitárna veľmoc a najviac atraktívny štát pre imigrantov. A nie treba sa potom čudovať, že 180 tis. Imigrantov, ktorí teraz čakajú na rozhodnutie, postavilo všetko na jednu kartu, rozhodlo sa predať cely majetok, niekedy zadlžiť sa do konca života, aby zaplatiť obrovské peniaze pašerákom a riskujúc život, prejsť veľa hraníc, majúc nadej na bezpečný a dôstojný život.

Ti ľudia, bývajúci niekedy v otrasných podmienkach v stredisku pre azylantov, sa dozvedeli  koncom januára od švédskeho ministra vnútra, že pravdepodobne až polovica z nich bude po nejakých dvoch rokoch deportovaná späť. Že už nie je platne rozhodnutie, že všetci Sýrčania, ktorí dôjdu do Švédska dostanú povolenie na bývanie, tak ako to bolo zvykom za posledné roky.

A ti, ktorí to povolenie dostanú, majú pred sebou perspektívu života len v oblastiach vylúčenia (stále viac a viac opanovaných radikálnymi islamistami ) ako druhoradí občania bez prace – lebo pre ľudí o nízkom stupni vzdelania práca nie je – v spoločnosti, ktorá je stále viac roztrhnutá a bez nádeji na lepši zajtrajšok.

Joanna Teglund

preklad Mariusz Malinowski

Szwecja na równi pochyłej. Cz. 3: Sfrustrowani imigranci, sfrustrowani Szwedzi

2 komentáre

Pridaj komentár