Sýria – druhá ofenzíva na Al Tabqah

Prvá ofenzíva prebiehala vo februári tohto roku.

Vtedy sýrske jednotky (v prvých hodinách) rýchlo postupovali k Assadovej priehrade (smer Al Tabqah). Rýchly postup si však vyžiadal daň v podobe starostí s  jednotkami islamistov, ktoré ostali odrezané v tyle sýrskych vojsk. Bolo nutné ofenzívu pozdržať a začistiť tyl.

V tom čase islamisti na inom úseku frontu prekvapivo zaútočili a obsadili mesto Khanasser (cesta Ithriyah  – Aleppo). Vládne jednotky pri Aleppo sa tak ocitli v obkľúčení.

Obnovenie prejazdnosti cesty Ithriyah  – Aleppo sa stalo absolútnou prioritou a tým aj  koncom prvej ofenzívy (k Assadovej priehrade). Neboli zdroje útočiť tam aj tam.

Dá sa čakať, že brehy Assadovej priehrady nedajú sýrskemu veleniu spať. Nejde o to, že sa volá Assadova, ale v hre je hlavný zásobovací koridor ISIL.

Môžeme brať tvrdenie ruského ministerstva obrany o tom, že tieto kamióny na tureckej strane hranice vezú bojovníkov, výzbroj a výstroj pre ISIL vážne, menej vážne, alebo mu vôbec neveriť.

Kamióny samozrejme po prejdení hraníc(na území ISIL) sa pohybujú už jednotlivo alebo v malých skupinkách. Keby sa vybrali takto pokope, to by mali súčka (hlavný typ lietadla ruského letectva v Sýrii) „hody“.

Na druhej strane, keď súčko nejaký ten kamión „rozoberie na súčiastky“, ruský pozemný personál iste analyzuje video zo zásahu a snaží sa odhaliť, aký náklad prispel k explózii vozidla. Nie je preto možné brať tvrdenie ruského ministerstva obrany na ľahkú váhu a ruskú (sýrsku) rozviedku už vôbec nie.

 

Každopádne s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou, cez turecké hranice prechádzajú na územie ISIL bojovníci a munícia.

Bez zásobovania z Turecka, by ISIL po všetkých tých mesiacoch bojov musel byť s muníciou a výzbrojou  absolútne v koncoch. Zásobovanie cez Jordánsko a juhozápadný Irak je iste možné, ale oveľa problémovejšie (mapa).

V piatok (3. 6. 2016) „pozdravilo“ islamistov východne od Ithriyah ruské letectvo a na mapke vidíme stav frontu v ten deň.

Z mapky je tiež jasné, prečo existuje taký záujem sýrskeho velenia o breh Assadovej priehrady.

Premostenia v severnej časti priehrady ovládajú kurdské oddiely, takže tadiaľ cesta z Turecka do Rakky nevedie. V prípade dosiahnutia brehov sýrskymi jednotkami tak ostane islamistom iba zásobovacia línia cez priehradu, teda akási obdoba Ladožského jazera pri obliehaní Leningradu.

AssadLake

Kurdské oddiely držia nielen jednu stranu premostení cez Assadovu priehradu ale aj rozširujú predmostie juhozápadne od mesta Manbij (Minbic). Zároveň postupujú po východnom brehu priehrady smerom k vzdialenému Al Tabqah.

 

Médiá označujú túto ofenzívu ako pochod na Rakku. Rakka však v tejto chvíli nie je tak dôležitá ako Al Tabqah. V deň, keď islamisti stratia Al Tabqah, začne odpočítavanie pádu ich moci nad Rakkou. A nie je Rakka ako Rakka. Včera sýrske jednotky vstúpili do provincie Rakka (nie do mesta Rakka).

Pochod k Eufratu…

Toto všetko vie aj  velenie islamistov a iste urobí všetko preto, aby ofenzívu sýrskych jednotiek akýmkoľvek spôsobom zastavilo.

One comment

Pridaj komentár