Sýria – obrat na fronte – ISIL útočí

Správy zo včerajšieho dňa boli pre autora týchto riadkov prekvapivé.

Druhá sýrska ofenzíva smer Rakka je minulosťou. Bol to veľmi podobný príbeh, ako pri ofenzíve prvej a predsunuté  oddiely sýrskych vojsk sa ani teraz nedostali oveľa ďalej ako pri prvej ofenzíve.

Video zachytáva posledné hodiny sýrskej ofenzívy. Potom prišiel obrat.

zdroj: Youtube

 

ISIL za 1 deň zmazal na tomto úseku takmer všetky straty a dnes je front opäť pri Zakii na hraniciach provincie Homs a Rakka.

Informácie o tejto časti frontu boli v posledných dňoch pomerne skúpe. Včera sme na FB profile zverejnili link na foto vojaka ako sa díva na vzdialené letisko Al Tabqa a dnes už je front o desiatky km naspäť (správy sú cca 24 hodín po udalostiach).

Na svojom VK profile popisuje svoje zážitky vojnový korešpondent Roman Saponkov.

Dnes (20.6.2016) bol ťažký deň. Včera armáda postúpila o 10-13 kilometrov v smere Al-Tabqa. Presunulo sa aj  delostrelectvo.
Dnes ráno začal silný útok ISIL a armáda ustúpila 10 kilometrov ku kruhovému objazdu na križovatke  Al-Tabqah – Deer-Ez-Zoor (Rassafeh križovatka, nezamieňať s Resafou), kde sú čerpacie stanice a elektrické rozvodne.
V dôsledku útoku sa sýrske delostrelectvo ocitlo vo vzdialenosti 1,5-2 km od islamistov. Nikdo predtým nevidel Grady (raketomety) v priamom boji.

Včera protivník vykonal bol samovražedný útok v oblasti Ithryie (v tyle sýrskych vojsk),

Dnes islamisti napadli sýrske pozície pri kótach, kde má veže SyriaTel.  Sýrčania pozície udržali, aj keď miestami sa islamisti prebojovali k ceste na vzdialenosť niekoľko sto metrov.

Mal som opäť šťastie, predo mnou nabehlo na mínu samohybné delo Sokolov. Jedného vojaka nakladali do sanitky a mne sa zdal už mŕtvy.

Na mieste došlo aj k priamemu boju s islamistami .  Bol som práve tam. Kde sa o útok sa pokúsila posádka so samovražednými atentátnikmi, tá ale bola odohnaná streľbou s tankov. Sýrsky vojaci zaujali  obranné pozície a útok islamistov ustal.

Križovatku na Al-Tabqah začalo ostreľovať delostrelectvo islamistov.  Časť Sokolov (samohybné delo) spolu s vojenskými jednotkami rýchlo ustupovala smer Ithria.  Žiadne z vozidiel mi nezastalo a tak som peši po ostreľovanej ceste musel prejsť 2 až 3 km.

Sýrske čelné jednotky držali pozície do 16:00.

Ustúpili až po tom, keď na ne islamisti útočili z troch strán za podpory mínometov a delostrelectva. 

Napriek situácii sýrski vojaci vybiehali na odkrytú cestu, spravili si s mnou fotku, ponúkli vodu a boli v železnom kľude.   Popravde povediac, sýrske mužstvo tvoria profesionálni vojaci len z troch až piatich percent.

Dnes a udiali ešte dôležitejšie veci ale zatiaľ o nich písať nebudem. Armáda sa preskupuje, islamistom prichádzajú  posily a tak islamisti sa naozaj neplánujú vzdať,

(zdroj)

stav frontu včera:

 

o pár hodím to už vyzeralo takto, dnes je frontová línie ešte o pár km západnejšie, islamisti získali aj Abu Al Allaj.

Druhá prekvapivá vec je súčasný útok ISIL a kurdské zoskupenie pri Manbij. Kým ISIL posádka Manbij odoláva niekoľko dní v čoraz tesnejšom obklúčení, ISIL sa zjavne snaží obklúčiť celé kurdské uskupenie na západnom brehu Eufratu.

Južná vetva islamistického útoku dokonca preťala jednu z dvoch zásobovacích línií Kurdov (Tishrin – Manbij).

Kurdské velenie môže v tejto chvíli ďakovať svojim ženistom za úspešnú provizórnu opravu diaľničného mosta (M4) cez Eufrat východne od Manbij, ktorý teraz ponesie takmer celú záťaž logistických operácií.

Toľko strohé informácie a teraz pár subjektívnych postrehov.

Príčinou všetkého je pravdepodobne to, že pri Al Tabqe ostalo len torzo z pôvodných útočiacich síl a zbytok sa „venuje“ „eurohodnotovým“ islamistom útočiacim južne od Aleppa. Tí dosiahli na fronte širokom 30 km asi 10 km postup, avšak platili zaň strašnú cenu. Ruské letectvo oblasť bombarduje dňom i nocou.

V konečnom dôsledku práve „eurohodnotoví“ pri Aleppe dláždili svojimi mŕtvolami cestu k Zakíji. Môžeme teda skonštatovať, že druhá sýrska ofenzíva smer Rakka skončila rovnako ako prvá, situácia sa inom úseku frontu spôsobila jej kolaps.

Kurdi pri Manbij s „eurohodnotovými“ síce problém nemajú, aj tak však čelia zložitej situácii.

Pokiaľ nedokážu v najbližších hodinách zničiť islamistickú posádku v Manbij, bude na čase zvažovať prerušenie obliehania a stiahnutie svojich vojsk západne od Manbij  za účelom úpornej obrany Sarrinského a Tishrinského predmostia na západnom brehu Eufratu.

 

KurdWomen

Kurdská bojovníčka. Spomeňme si na ňu, keď nás nejaký „kaviarnik“ bude poučovať a trestnými stíhaniami sa vyhrážať, že nie sme „refugees welcome“ ochotní all inclusive zaopatrovať úbohých mladých mužov utekajúcich pred vojnou zo Sýrie. foto Rojava

Skutočná tvár ISIL – hromadná poprava väzňov v púšti neďaleko Al-Tabqah. V tom čase si neboli istí, či ISIL Al-Tabqa udrží a oslobodeniu väzňov Sýrčanmi sa snažili zabrániť takto.

 

One comment

  • To sa dalo čakať Chazar. sion. mafia začala, prímerie bolo len na oko.
    Tu pomôže len jedno – Rusi zabezpečiť bezletovú zónu, podporu letectvom a spojené Sýrske, Irámske, Iracké a iné sily začať likvidovať všetko okrem vládnych síl a nekompromisne.

Pridaj komentár