Sýria, pomalý ale efektívny postup sýrskych vojsk

Sýrske jednotky sa prebili k mestám Nubbol a Al-Zahraa severozápadne od mesta Aleppo. Sýrska posádka (zložená prevažne z miestnej domobrany) oboch miest odolávala v obkľúčení roky, odkázaná len na sporadické zásobovanie zo vzduchu.

Ani v dnešný deň nie je pozemné zásobovanie bezproblémové, vytvorený koridor je príliš úzky. Pokiaľ sa sýrsky  koridor k obom mestám nerozšíri do šírky, stále sa jedná o operatívne obkľúčenie oboch miest.

Rovnako sú prehnané správy o tom, že islamistickí povstalcom sa týmto krokom odrezali zásobovacie trasy, ktorými prúdili zbrane a munícia od západných spojencov.

Neodrezali. Len už nie je kontakt medzi islamistickými silami severne a južne od Aleppo. Islamisti bojujúci južne od Aleppo budú po včerajšku musieť používať zásobovacie trasy z provincie Hatay (stredomorský regón). Zásobovacie trasy sa tak o niečo predĺžia, čo vzhľadom k aktivite ruského letectva nie je milá vec. Navyše sa  pošuškáva, že čoskoro do Sýrie dorazia „stuky“ Jak 130. Tie sú ako stvorené pre útoky na zásobovacie vozidlá.

Územné zisky sýrskych vojsk sa zdajú byť do rozlohy nie moc významné. Ukazuje sa, že sýrska armáda sa v prvom rade snaží prebiť k obkľúčeným jednotkám. Ide hlavne o psychologický aspekt, zostávajúce časti sýrskej armády v obkľúčení tak vidia, že sú pre vládu prioritou.

Po rozšírení koridoru je ale v hre ďalší faktor. Sýrsko ruská koalícia získa  prvý pozemný koridor, ktorým môže zásobovať kurdské jednotky.

Ide o menšie uskupenie „Rojavy“ v oblasti Afrin.  Kurdské jednotky známe svojimi nekompromisnými ženskými oddielmi pravdepodobne čoskoro zabudnú na časy, keď ich aktivity tlmil nedostatok zbraní a munície.

Sýrska armáda sa snaží rozšíriť získaný koridor v smere na juh, bojuje sa v meste Ritan a pod tlak sa dostávajú islamistické oddiely v dedine Byanoon. Obsadenie týchto sídiel by už umožnilo pomerne bezpečné zásobovanie oblasti Afrin.

Pomaly sa rozvíja aj sýrsky útok východne od Aleppo v oblasti základne v Kuweires. Ziskom obcí Al Sin a Jubb al Kaib sa islamistické jednotky v oblasti Jubb al Safa dostávajú do operatívneho obkľúčenia, jediná zásobovacia trasa cez Aabed je v dosahu pechotných zbraní Sýrčanov. Samozrejme je tu otázka, koľko „materiálu“ majú islamistické oddiely v Jubb al Safa teraz, či si môžu dovoliť risknúť obkľúčenie. Iste ani druhý variant nie je bezproblémový, pokus o únik na sever cez Aabed môže „oceniť“ ruské letectvo a sýrske delostrelectvo.

V súčasnosti sýrske oddiely podnikli prekvapivý útok na Teibah, zatiaľ s nejasným výsledkom.

Podľa miestnych zdrojov sú islamistické zoskupenia v oblasti silne oslabené. Dennodenné nálety spôsobujú, že cudzí žoldnieri opúšťajú pozície a časť domácich islamistov hľadá cesty ako sa dohodnúť s vládou.

 

4 komentáre

 • Knieza Myskin

  Hizballáh bojuje za křesťany v Sýrii a v Libanonu
  http://e-republika.cz/article2440

  • Knieza Myskin

   Fakta o Sýrii (V.)
   http://news.e-republika.cz/article1947-Fakta-o-Syrii-V

   Asadova Sýrie byla a je z hlediska náboženské tolerance nejsvobodnější částí arabského světa. V Sýrii pokojně koexistovala všechna nenásilná náboženství po desetiletí a křesťané zde měli největší svobodu v arabském světě vůbec.

   Toto nemohly nechat bez povšimnutí jiné arabské režimy. Katar, Saúdská Arábie, Kuvajt a Emiráty nemají příliš na vybranou. Tyto diktatury jsou dnes ohroženy na všech frontách, což ukázala vojenská okupace Bahrajnu schválená a podporovaná USA. Jejich společnou strategií je rozpoutat náboženskou válku mezi radikálními sunnity a šíity ve všech strategicky ohrožených regionech.

   Sunnitští teroristé vyznávají radikální frakci islámu vzatého z beduínských poměrů Saúdské Arábie, viz článek O jednom islámském znamení času (říjen 2010). Proto ničí veškeré veškeré kulturní a náboženské památky jako heretické (viz naši středověcí husité). Muslimské šíity považují na náboženské nepřítele hodné pouze vyvraždění.

   Hořké prozření Turecka a Egypta

   Tyto islámské země se od počátku aktivně zapojily do rozvracení Sýrie a nyní inkasují svou odměnu. Mimochodem, stejnou „odměnu“ dostane Jordánsko a později i Západ. Po roce je jasné, že tzv. útoky „Asadových vojsk“ na turecké hranici byly ve skutečnosti zinscenovány přímo teroristy, kteří se tím pochlubili na svých videích. Tady máte jedno z nich
   https://youtu.be/OyfpHrq8Bw8

 • Radost citat taketo clanky. Pekne napisane, bez zbytocneho emotivneho kricania. Vypada to aj celkom vyzdrojovane.

Pridaj komentár