Sýria – zvodka 7. 6. 2016

Sýrska ofenzíva smer Rakka, Al Tabqah, Assadova priehrada

Púštni jastrabi (Desert Hawks) podporovaní obrnenou brigádou postupujú pomalšie ako v predošlý deň. Ak by dosiahli brehy Assadovej priehrady, prerušili by tým dnes už jedinú významnejšiu zásobovaciu trasu medzi Tureckom a väčšinou územia islamského  štátu v Sýrii.

Večer 6.6. stáli sýrske jednotky 5 km od križovatky Ithryiah – Al Tabqah – Resata.

Boje sú intenzívne, bojovník ISIL na snímke to už má za sebou.

Straty sa samozrejme nevyhli ani sýrskym jednotkám, stratili aj jeden tank.

ISIL, podobne ako pri prvej ofenzíve na Al Tabqah, zaútočil sa sýrske tylové komunikácie. Tentokrát v priestore medzi Al Salamyiah – Ithryah, pri obci Sheik Hela. Zdá sa, že sýrske jednotky tentokrát udržali komunikáciu pod kontrolou.

Opustený tank ISIL pri Khirbet Zidan

Aktuálny stav frontu (priblíženie kliknutím na mapu) :

Kurdská ofenzíva Minbic (Manbij)

Tá je pre ISIL takmer rovnako nebezpečná ako postup sýrskych vojsk na Al Tabqah. Po získaní Minbicu a jeho zabezpečení môžu kurdské jednotky potupovať na Jarabulus, čím by sa pod ich kontrolu dostal najvýznamnejší bod, cez ktorý plynie podpora z Turecka.

Kurdské jednotky sa približujú k Minbicu z troch smerov. Jednotky útočiace z juhu sú už na predmestiach a k mestu sa približujú aj kurdské jednotky z severozápadu. Dosiahli predmestie Hidhud.

 

Jednotky ISIL východne od mesta stoja pred rozhodnutím, buď ustúpiť do Minbic alebo zostať na mieste a riskovať obkľúčenie a zničenie.

Aleppo

Pri Aleppe sa „eurohodnotoví“ islamisti (podporovaní „západom“, ovládajú oblasť Idlib) snažia ofenzívou zmierniť tlak sýrskych vojsk na jednotky ISIL.

Vďaka tomu sa stali objektom intenzívneho záujmu ruského letectva.

 

Sýrske velenie poučené z prvej (neúspešnej) ofenzívy na Al Tabqah očakávalo aktivitu „eurohodnotových“ na „druhom fronte“. Preto tentokrát sa útoku na Al Tabqah nezúčastňujú elitné jednotky ako je napr. Tiger forces. Tie ostali na severe.

Sýrske jednotky prišli v oblasti minimálne o 2 tanky, jeden zásah je na tomto videu.

 

 

 

 

7 komentárov

 • Je tu niekto kto by vedel povedať v dôsledku čoho zomrel ten chlap? Laicky sa mi nezdá, že by to boli šrapnely z delostreleckých nábojov. A či bol strelený AKčkom to tiež neviem posúdiť.

  • Miro Moskowski

   fakt vážna dialektická otázka…. pomôžte niekto Janoszovy predsa…

  • môže to byť aj tlaková vlna z blízkeho výbuchu.

   • To bude asi ono. Ale tlaková vlna bez šrapnelov je divná, že by ho možno picli expanznou pištolou?

    • Nemôžem si pomôcť, ale vyzerá to ako autonehoda. Asi prekročil predpísanú rýchlosť, alebo nemal zapnutý bezpečnostný pás. T.j. mal by zaplatiť ešte pokutu za porušenie dopravných predpisov, t.j. kedže je mŕtvy, súdny exekútor by to mal vymáhať na jeho rodine, ale ak nie je sýrčan, tak by sa to mohlo riešiť hádam arbitrážou, alebo medzinárodnou žalobou. „Obdobného“ porušovania dopravných predpisov sa dopúštali východní nemci, keď utekali do Západného Nemecka cez Čechy, totiž kde tade na „divoko“ nechávali zaparkované warbugy a trabanty a stará ČSSR to nevymáhala ani po NDR, ani po NSR.

 • Takže to čo je poučenie z tohto článku spočíva v tom, že zlý ISIL je „niekým“ koordinovaný s našimi Sýrskymi pravdoláskarmi? Predpokladám, že tým niekým bude asi nový európsky pánbožko 🙂 .

  • Páni komentátori! Neviem, ako vy, ale ja som si púšťal to video s raketou najmenej päťkrát a za prvé, nikde tam nevidím nijaký tank a za druhé, raketa vybuchla a do vzduchu vyletel akýsi plech o rozmeroch cca dva metre na jeden meter. Ak by aj vybuchla na tanku, ktorý tam nevidno, tak by sa neobjavila taká veľká guľa explózie, pretože by sa kumulatívny náboj „predral“ dnu a tam by vznikol požiar. Ale tak to vyzerá, že ako keby raketa vybuchla na pancieri /ak tam nejaký vôbec bol/ a dnu, na obsluhu sa nedostala. Raketa nemá razanciu ako trebárs náboj 86 mm zničila pri explózii tank či otéčko. Opravte ma, ak sa mýlim…

Pridaj komentár