Sýrska ofenzíva severne od mesta Hama.

Ofenzíva sýrskych vojsk severne od mesta Hama. podkladová mapa zdroj : Wikipedia

Ofenzíva sýrskych vojsk severne od mesta Hama. podkladová mapa zdroj : Wikipedia

Človek nemusí byť absolventom akadémie generálneho štábu aby predpokladal, že v súčasnosti prvoradým cieľom sýrskych vojsk budú islamistické jednotky severne a južne od mesta Hama.

Bez porážky týchto islamistických zoskupení nie je možné efektívne útočiť na Islamský štát, vzhľadom k tomu, že v tyle sýrskych  vojsk by ostali „vredy“ poblíž zásobovacích línií.

Kvikot západných médií ohľadom toho, že by sýrske a ruské jednotky mali nechať „umiernených“ na pokoji a bojovať len s islamským štátom nemá žiadneho vojenského opodstatnenia.

To ako keby niekto v roku 1944 odkazoval nositeľovi vtedajších „európskych hodnôt“ (komu sa zdá toto prirovnanie pritiahnuté za vlasy, nech si prečíta dobovú tlač) Adolfovi, že nech nechá na pokoji slovenských povstalcov z Bystrice a nech sa plne sústredí na boje s boľševikmi v Karpatoch, veď tí zo SNP ani nie sú boľševici a ak sú, tak umiernení.

Očakával som, že sýrske jednotky ako prvú zlikvidujú islamistickú enklávu Al Rastan severne od Homsu (južne od Hamá). Z nejakého im známeho dôvodu sa však najprv rozhodli zatočiť s islamistickými jednotkami pri Kafr – Zita cca 30 km severne od Hamá.

Islamistické jednotky sú tu v ťažkej situácii, ruské frontové letectvo im znemožňuje únik z hroziaceho kotla, vlastne akékoľvek presuny jednotiek sú zároveň pokusom o vstup do raja.

zdroj: CassadNews

To, že sýrsko ruská koalícia považuje oblasť okolo mesta Hama za svoju prioritu ukazuje aj mapa doterajších cieľov ruského letectva.

Aj keď svoju úlohu tu zohráva možnosť, že ruské letectvo vzhľadom ku charakteru a štruktúre islamistických jednotiek rozumne preferuje taktické frontové útoky pred strategickými útokmi v hlbokom tyle islamistov. Preto na rozdiel od západného letectva dosahuje prenikavé úspechy už v prvých dňoch kampane.

4 komentáre

  • Veci súvisiace. Dnes bol ťažko ranený šéf ISILu, podľa údajov kurdskej rozviedky sa nachádza v Al Bukamal, ktoré leží priamo na sýrsko irackej hranici. Sústredilo sa tu asi 1000 bojovníkov ISILu. Dajte si do súvislostí prečo GB okamžite po tomto útoku vyhlásila, že bude v prípade pocitu ohrozenia zostreľovať ruské stroje. Západ už vie, čo my nevieme a nechce to pustiť do médií. Rozsýpa sa im to a nevedia ako tomu zabrániť. Situácia sa vyostruje a jej smerovanie je jasné. Predpokladám, že postupne bude vyvíjaný čoraz väčší tlak na Irackú vládu. Jednoznačne budú prijaté odvetné opatrenia zo strany USA, resp. koalície okolo Saudov. Príliš veľa hráčov na malom ihrisku. Ďalej Izrael. Turecko drží Bospor. Predpokladám, že konflikt sa rozšíri práve na územie Turecka. TR už roky pracuje na svojej deštrukcii

  • dobré napísané….

  • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Sýrska ofenzíva severne od mesta Hama.

Pridaj komentár