Sýrska zvodka – 14.10.2015

V dnešnej zvodke sa zaoberáme výlučne činnosťou ruských vzdušných síl v Sýrii.

V posledných 24 hodinách ruská letecká skupina v Sýrii aj naďalej vykonávala presné nálety proti ISIS základniam, vrátane riadiacich centier, skladov a tovární, ktoré vyrábajú zbrane pre samovražedných atentátnikov.

Lietadlá typov Su-34, Su-24M a Su-25SM vykonali 41 bojových vzletov na 40 cieľov v tyle ISIS. Ciele sa nachádzali  provinciách Aleppo, Idlib, Lattakia, Hama a Deir ez-Zor. Úspešné nálety v provincii Aleppo zničili ďalší sklad munície teroristov.

Su-25SM poblíž Hraytan úplne zničili sklad palív a munície ISIS. Rovnaký typ lietadla v provincii Idlib zaútočil výcvikové stredisko islamistov, skryté v horskej oblasti. V dôsledku útoku došlo k detonácii skladovanej munície.

13 kilometrov od Aleppa, boli zničené opravárenské dielne islamistov. Útok vykonal bombardér Su-34.

V, provinciách Hamaa, Lattakia, Su-24M bombardéry zničili islamistom muničné sklady. Blízko Deirez-Zor, bombardéry Su-24M zničili veliteľské centrum jednej z veľkých skupín ISIS.

Všetky ruské lietadlá sa po akcii úspešne vrátili na leteckú základňu Hmeymim.

Ruské ministerstvo obrany komentovalo správy, ktoré sa objavili v zahraničných hromadných prostriedkoch, ktoré sa týkajú obavy stretov ruských a amerických lietadiel. V sobotu došlo k vizuálnemu kontaktu medzi lietadlami.

Ruské ministerstvo obrany nerozumie prečo sú situáciou zástupcovia US Air Force prekvapení. Prítomnosť ruských bojových lietadiel v sýrskom vzdušnom priestore je úplne legálna na žiadosť oficiálnych orgánov Sýrskej arabskej republiky a lety sú dohodnuté s príslušnými orgánmi tohto štátu.

10. októbra, skupina ruských lietadiel v sprievode stíhačiek Su-30SM vykonávala bojovú misiu v provincii Aleppo. Pred dosiahnutím cieľového územia zamerala radar neidentifikovaného lietadla.

Ruské lietadlo sa k nemu priblížilo na vzdialenosť asi dve až tri kilometre. Nebolo úmyslom zastrašiť nikoho. Ruský pilot sa priblížil v záujme  identifikovania lietadla.

Po jeho identifikácii sa ruská stíhačka vrátila k svojej bojovej skupine. Tento prípad nie je prvý. Ruskí piloti často majú vizuálny kontakt letov nielen s lietadlami USA, ale aj z ich bezpilotnými prostriedkami.

Ruské ministerstvo obrany poslalo do Pentagonu ďalšiu sériu návrhov týkajúcich sa zamedzenia nehôd v sýrskom vzdušnom priestore. Dnes v tejto veci prebehla medzi obomi stranami videokonferencia.

Zdroj: FB a YouTube stránka MO RF

4 komentáre

 • Páčia sa mi výrazy: umiernený rebel, nežná revolúcia, mierové bomabardovanie. Všetko sú to samé oxymorony. Otázka na najbližšie roky znie: Kto zo Sýrie odíde ako porazený výťaz? 🙂

 • nasiel som na nete tento text ktory davam do pozornosti (topky)

  Obama dodal Kurdům zbraně a pak poslal Turky, aby je bombardovali a zničili

  Šokující zpráva ruského Ministerstva obrany pro vnitřní potřeby Kremlu dnes informuje, že v komuniké přijatém odSpojeného velení rozvědek Ruska, Iránu, Iráku a Sýrie je informace, že jejich technické a zpravodajské služby sledovaly letadlo C-17 Globemaster III , patřící 72. vzdušné skvadroně amerických leteckých sil 39. letecké perutě, které odletělo z letecké základny Incirlik v Turecku a přistálo na mezinárodním letišti Erbil v iráckém Kurdistánu.

  Zpráva uvádí, že po přistání tohoto nákladního letadla amerického letectva v Erbilu byla vyložena velká dodávka zbraní a válečných potřeb a předána kurdským vojenským silám Peshmerga , které vytvořily tři konvoje, aby převezly tento materiál na frontovou linii boje s krutými a barbarskými teroristy Islámského státu. Obamův režim ostatně tuto dodávku zbraní pro kurdské bojovníky proti Islámskému státu oznámil již v minulém týdnu.

  Zpráva uvádí, že k velkému „údivu a šoku“ těchto spojených výzvědných služeb, které sledovaly zmíněné americké nákladní letadlo, došlo k tomu, že jakmile se toto letadlo vrátilo do vzdušného prostoru Turecka, okamžitě z téže základny Incirlik odstartovaly 3 turecké válečné letouny F-16 a blížily se k syrsko-turecké hranici, kde je zjistil syrský letecký obranný bojový systém a zahnal je. ¨

  Po této úvodní konfrontaci byly tyto turecké letouny navedeny svými americkými/NATO kontrolory letu ze základny Incirlik, aby přeletěly nad irácký Kurdistán, kde poté zaútočily a rozbombardovaly dva z konvojů kurdských bojových sil Peshmerga, které právě převzaly zbraně a válečné potřeby slíbené Obamovým režimem. Poté se letouny vrátily do tureckého vzdušného prostoru a dále pokračovaly v útoku proti kurdskému lidu ve své vlastní zemi.

  Pokud jde o zvrácenou logiku Obamova režimu, který nařídil útok na zbraně a materiál právě darovaný kurdským silám Peshmerga, ta je mimo veškeré chápání. Ale jak zpráva uvádí, nemuselo by to být až tak překvapující, jelikož takzvaný americký vůdce v minulém měsíci musel potlačit vzpouru ve své vlastní armádě kvůli svémurozhodnutí, že spojí dobré a počestné americké bojovníky s al-Kajdou .

  Jak dále praví zpráva, horší je, že podobné válečné taktiky Obamova režimu činí jeho skutečnou motivaci téměř nepochopitelnou a nevysvětlitelnou.

  V protikladu k motivaci Obamova režimu, jak dále praví zpráva, je výrok presidenta Putina o tom, že cílem Ruska je zcela zničit islámské teroristy s pomocí legitimních vlád v oblasti, zcela pochopitelný a vysvětlitelný.

  Zpráva říká, že Rusko tak činí s velkou účinnosti, čehož důkazem jsou víkendové útoky proti těmto teroristům, které zabily nejméně 300 z nich, a je možné, že dnes byl při útoku spojených leteckých sil na jeho konvoj zabit i jejich hlavní vůdce Abu Bakr al-Baghdadi .

  Prezident Obama zatím spěšně pokračuje v islamizaci Ameriky, například tím, že ve své poslední direktivě nařídil, že ve federálních věznicích nadále nesmí být podáváno vepřové maso, aby byl dodržen islámský zákon Sharia.

  Zpráva uzavírá tím, že vedení svaté války proti Obamovu džihádu ve jménu veškerého křesťanstva zůstává na Putinových bedrech, pokud nemá celý svět upadnout pod kontrolu těchto barbarů – avšak ruský vůdce, jak se zdá, je plně schopen to udělat…

  • Otrasne:

   za vojnou proti Asadovi stoja aj Spojené štáty americké“. Západné zdroje podľa neho hovoria naďalej o „umiernených rebeloch“, aj keď tí – ako píše – „neexistujú“. Vo veľkom množstve ozbrojených skupín v Sýrii je možné iba s lupou nájsť vojakov takzvanej „Free Syrian Army“. Všetci ostatní – okrem teroristov Islamského štátu – sa pripojili k islamistickému frontu al-Nusra, ktorý je odnožou al-Kájdy.

   V rozhovore poskytnutom agentúre Fides sýrsky katolícky arcibiskup doslovne povedal: „Toto všetko je veľmi znepokojujúce: veľmoc USA protestuje štrnásť rokov po 11. septembri, pretože Rusi bombardujú milície al-Kájdy. Čo to znamená? Že al-Kájda sa teraz spojila s USA, pretože v Sýrii sa nazýva inak?“

   Arcibiskup Behnan Hindo zdôraznil, že je vecou Sýrčanov, aby sami rozhodli, či má prezident Bašar al-Asad odísť z úradu, alebo vo funkcii zostať. V žiadnom prípade to neprináleží teroristom zo samozvaného Islamského štátu alebo západným vládam. Podľa arcibiskupa je ale jedna vec jasná už dnes: ak bude Bašar al-Asad zvrhnutý, existuje riziko, že zo Sýrie sa stane ďalšia Líbya.

   Pred zosadením sýrskeho prezidenta Bašara al-Asada naliehavo varoval aj sýrsky katolícky patriarcha Antiochie, Ignatius Youssef III. Younan: „Diktátorský režim je pre kresťanov tisíckrát lepší než islamský terorizmus,“ povedal pre agentúru KNA patriarcha sídliaci v libanonskom Bejrúte. Ak padne vláda v Damasku, bude nahradená „najfanatickejšími silami politického islamu“.

   „Pre nás kresťanov je politika ruskej vlády zďaleka najlepšia, najkompaktnejšia a najlogickejšia. Je to politika otvorená voči všetkým častiam sýrskeho ľudu.“ Patriarcha Younan

   Cirkev v Sýrii neschvaľuje aktuálnu politiku Európy a USA voči Sýrii. „Podpora a vyzbrojovanie džihádistov je jedným z dôvodov destabilizácie krajiny,“ povedal biskup Abou Khazen.

   Strany v konflikte takto nie sú tlačené k dialógu, ale k ozbrojenému boju. „Bezprostredným dôsledkom“ tejto politiky je polovica sýrskeho obyvateľstva na úteku a prenasledovanie menšín vrátane kresťanov. „Kedysi pluralistická a takmer laicistická sýrska spoločnosť Sýrie je stále radikálnejšia a fundamentalistickejšia.“

   https://www.postoj.sk/6309/syrski-biskupi-v-nasej-zufalej-situacii-je-aj-diktator-lepsi-ako-isis

 • Pingback: Anonymous Slovensko UK &raquo Sýrska zvodka – 14.10.2015

Pridaj komentár