Sýrske nebo sa zatiahlo, Rusko vytiahlo Triumf

Počas uplynulých dní si pozorovatelia ruských operácii v Sýrii všimli zvláštne zariadenia na sýrskom letisku Hmejmim.  Na videu prenášanom naživo ruskou televíziou Russia Today boli zachytené štruktúry v pozadí, ktoré nie sú ničím iným než prehľadovým rádiolokátorom 96L6 zo systému S-400 Triumf (Prípadne zo systému S-300PMU2)

S400 lokator 96L6-1 RT

S400 lokator 96L6-1 RT 2

S400 lokator 1

Resp. záber z videa francúzskej televízie

S400 lokator 96L6-1

Význam informácie

Nie je pravdepodobné, že radar je používaný samostatne, takže samotné rakety budú umiestnené v blízkosti. Môžeme teda oprávnene predpokladať, že ruská základňa je v tomto momente prikrytá účinným systémom PVO. Hoci je nemožné odhadnúť, aký systém je nasadený, vzhľadom na význam operácie pôjde skôr o S-400 Triumf. Rakety extra ďalekého dosahu 40N6 zasahujú ciele až na vzdialenosť 400km – čo znamená, že v dosahu rakiet systému sa ocitá skoro celá hranica s Tureckom a pod raketovým dáždnikom sa ocitá nielen Libanon, Cyprus (na ktorom tiež kotvia ruské lode), ale aj polovička Izraela.

Dosah S-400

Je zrejmé, že ide o cieľavedomé odhalenie v súvislosti s množiacimi sa požiadavkami a vyhrážkami Turecka a USA vytvoriť bezletovú zónu na severe Sýrie, ktorú naviac Turecko mieni obsadiť pozemnými silami vlastnej armády. Pre stratégov oboch krajín je ukážka možnej existencie rakiet S-400 dôrazným varovným pohrozením. Spolu s prítomnými systémami Pancir-S1 ktoré sa už pre Turecko veľmi nepríjemne osvedčili, keď v roku 2012 zostrelili tureckú stíhačku Phantom F-4, ide o cieľavedomé stupňovanie prítomnosti ruskej obrany. kweirisPo obsadení a zabezpečení leteckej základne Kuweyres (v osade Rasin El Aboud necelých 200 km severovýchodne od Latakie, kde je umiestnený súčasný systém PVO)  spolu s jeho širokým okolím, je možné predpokladať posilnenie PVO sýrskymi prostriedkami aj na tomto mieste (Pancir-S1, Buk-M2). V tom prípade sa ešte viac znemožnia operácie tureckého letectva, sťaží logistická podpora teroristov z tureckej strany a ak sa sem dodá druhý systém S-400, úplne zablokuje akékoľvek lety z Turecka cez sýrsku hranicu. Zvlášť treba pripomenúť schopnosť spolupráce jednotlivých častí systému PVO. Riadiaci systém S-400 30K6E umožňuje po prepojení ovládať cez veliteľské vozidlo, alebo veliteľský post aj nižšie stupne obrany vrátane Pancir-S1 (o Buk systéme sa nehovorí, ale predpokladám, že prepojenie datalinkom je možné).

Treba len dúfať, že tureckému prezidentovi Erdoganovi, ktorému sa rúcajú jeho sny o islamskom impériu, ostalo aspoň trocha zdravého rozumu. V opačnom prípade tu máme zárodok nebezpečného konfliktu

Zdroj:

.

8 komentárov

Pridaj komentár