Taliansko na rázcestí: uvažuje nad návratom Líry!

Ekonomické čísla v Taliansku sú katastrofa.
Taliansko je na rázcestí a moc na výber nemá. MMF vyzýva k reštrukturalizácii dlhu. Veľká Británia Taliansku odporúča návrat k vlastnej mene.
Navyše všetko komplikujú sankcie voči Rusku, ktoré Taliansko poslali do recesie.
Šéf ECB Mario Draghi a taliansky premiér Matteo Renzi sa stretli 12.augusta 2014 v malom meste na sever od Ríma, kde má rekreačný dom šéf ECB. Tvrdia to noviny Corriere Umbria. Draghi otvorene kritizoval Talianov : Nedostatok reforiem na trhu práce, rovnako ako nadmerná byrokracie a neefektívne súdnictvo inhibuje investičnú klímu v Taliansku.
Okrem toho, nezamestnanosť mladých ľudí je na dramaticky vysokej úrovni.
Štátny dlh Talianska dosiahol v júni nový rekord viac ako dva bilióny eur.
Po dobu šiestich rokov sa Taliansko potýka s hospodárskym poklesom. Krajina skĺzla späť do recesie v druhom štvrťroku. HDP klesol o 0,2 percenta v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom. Na vine sú aj sankcie voči Rusku.
Výroba je teraz na takej úrovni, ako v roku 1980.
Pomer dlhu k HDP môže dosiahnuť 140 percent do konca roka . Nikto nevie, ako budú trhy reagovať, odborníci sa obávajú.
Recesia spôsobuje taký výpadok v daňových príjmoch , že Renzi bude musieť škrtať 20 – 25miliárd eur vo verejných výdavkoch.
Táto úloha sa zdá takmer nemožná.
Štúdie think-tank Bruegel vypočítali, že Taliansko bude musieť dosiahnuť primárny prebytok vo výške 5 percent HDP a stabilizovať dlh vo výške 2 percent inflácie, tvrdí Telegraph .
Tieto primárne prebytky však Taliansko nedokáže nijako dosiahnuť.
Od svojho členstva v Európskej menovej únii je Taliansko na tom ekonomicky horšie. Vďaka strate suverenity v monetárnej politike, Taliansko nemôže pomocou devalvácie, tak ako v 90tych rokoch naštartovať svoju ekonomiku.
Dnes je Taliansko obeťou eura, na ktoré nemá žiadny politický dosah. Čoraz viac sa ozývajú hlasy, ktoré požadujú návrat k vlastnej mene – Líre.
Zdroj:
http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2014/08/16/italien-am-scheideweg-diktat-der-troika-schuldenschnitt-oder-rueckkehr-zur-lira/