Táto olympiáda je skutočne historická. Historicky zvrhlá

Minulý rok v decembri sa do médií dostali fotky tradičnej svadobnej ceremónie, podľa ktorým sa zdá, že Caster Semenya si zobral za manželku Violet Raseboya.

Svadba Caster Semenya
Ak si myslíte, že to s olympiádou nemá nič spoločné, mýlite sa. Caster Semenya, reprezentujúci Juhoafrickú republiku, totiž práve vyhral beh na 800m v Rio de Janeiro. V súťaži žien…

Prípad „ženy“ Caster Semenya sa ťahá ako žuvačka už dlhší čas. Semenya vychovávaná počas mladosti ako chlapec, má vrodenú extrémne vysokú hladinu mužského hormónu testosterónu, ktorý umožňuje dramatícký nárast svalovej hmoty a lepšiu regeneráciu. Hoci má podľa všetkého morfologické znaky ženy, hormonálne je muž.

Atlét(ka), ktorá nastúpil(a) na svetové ovály ani nie ako 18 ročná za rok zlepšila svoj osobný rekord fantastickým spôsobom. Nie o desatinu, ani nie o sekundu ale o celých 7,5sekundy. V osemnástich rokoch suverénne vyhrala majstrovstvá sveta v Berlíne na 800m. IAAF presadila pohľad, že hoci nejde o doping, extrémne vysoká hladina testosterónu dáva Semenya neoprávnenú výhodu a preto mohla nastupovať len s umelo zníženou hladinou mužských hormónov.

Hoci Semenya stále podávala vynikajúce výkony, prestala suverénne vyhrávať. Na olympiáde v Londýne získala striebro na 800m a potom sa stiahla zo svetla reflektorov. V júli minulého roku sa však odohrala kauza, ktorá na úrovni medzinárodnej športovej arbitráže (CAS) riešila rovnaký problém, ako mala ona. Indická šprintérka Dutee Chand trpiaca hyperandrogenizmom právnou cestou chcela dosiahnuť zrušenie testovania na prirodzenú hladinu testosterónu v rámci IAAF, pretože to podľa nej obmedzuje jej „naturálne“ práva. Podľa verdiktu rozhodcovského konania, dôkazy zhromaždené IAAF, nepodporujú dostatočne verziu o tom, že testosterón umožňuje dosahovať lepšie výsledky. Chand svoj prípad vyhrala a to bola zelená aj pre Semenya, ktorá mohla začať pretekať bez blokátorov mužských hormónov.

Dutee Chand v behu na 100m olympijských hier 2016 v Rio de Janeiro nedokázala zúročiť drastický hormonálny rozdiel voči ostatným súperkám a skončila na 50. mieste, Semenya však nezaváhala a naskočila do vlaku, ktorý tak úspešne rozbehla pred ôsmymi rokmi. V behu na 800 m si súperky doslova vychutnala a deklasovala ich s obrovským náskokom vyše jednej sekundy, pričom tento náskok získala prakticky len na posledných 150 m

To však nie je koniec. Predseda IAAF Sebastian Coe sa dve hodiny pred jej víťazstvom rozhodol odvolať sa voči výsledkom arbitráže Chand a revidovať rozhodnutie CAS, ktoré nakoniec umožnilo Semenya jednoznačne zvíťaziť na olympiáde. Coe tvrdí, že IAAF má v rukách presvedčivejšie dôkazy, ktoré deklarujú, že zvýšená hladina testosterónu prináša závodiacim ženám prospech. Na výsledok olympijského behu na 800 m žien, to však zrejme nebude mať spätnú účinnosť.

13 komentárov

Pridaj komentár